Erdoğan Atalay

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Erdoğan Atalay (d. 22 Eylül 1966, Hannover, Almanya), Türk Asıllı Alman oyuncu. Babası Türk tiyatro ve sinema sanatçısı Teoman Atalay'dır. Annesi ise Almandır. 1987 yılında Hamburg Müzik ve Sanat Yüksekokulu'nda okumaya başlamıştır. İlk oyunculuk deneyimini bir tiyatro oyununda; Alaaddin'in Lambası (Aladin und die Wunderlampe)'nda cini oynamıştır.

RTL televizyon kanalında yayınlanan Kobra Takibi (Alarm für Cobra 11) adlı dizide otoban polisi Başkomiser Semih Gürkan rolünü canlandırmaktadır. Erdoğan 13 Ağustos 2004 yılında aktris Astrid Ann Marie Pollman ile evlenmiştir ve bir kızları olmuştur. Bu dizide rol arkadaşı René Steinke ile oynamaktadır. Steinke'nin dizideki adı Tom Kranich'tir. Rene Steinke diziden ayrıldıktan sonra, Semih Gürkan'ın çalışma arkadaşları rollerinde sırasıyla, Jan Richter rolüyle Christian Oliver, Chris Ritter Rolüyle Gedeon Burkhard ve Ben Jager Rolüyle Tom Beck oynamıştır.

Foça'da babasının yazlığı bulunmakta ve yaz aylarının büyük bir kısmını babası ve eşiyle birlikte Foça'da geçirmektedir.[1] Türk asıllı olmasına rağmen Türkçesi oldukça zayıftır.


  1. ^ Nesrin Coşkun. "Kobra Erdoğan baba ocağında". Hürriyet. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=13777. Erişim tarihi: 4 Eylül 2001.