Epic Rap Battles of History

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Epic Rap Battles of History
Epic Rap Battles of History.png
Tür Komedi
Battle Rap
Yaratan Peter Shukoff
Lloyd Ahlquist
Senarist Peter Shukoff
Lloyd Ahlquist
Yönetmen Dave McCary
Yaratıcı yönetmen(ler) Mickey Meyer
Besteci Peter Shukoff
Lloyd Ahlquist
Ülke ABD
Dili İngilizce (ve İspanyolca altyazı)
Bölüm sayısı 38
Prodüksiyon
Yapımcı Gabe Michael
Denetleyici yapımcı Chris Miller
Gösterim süresi 1-4 dakika
Yapım şirketi Maker Studios
Dağıtıcı firma Google
Yayın bilgileri
Kanal YouTube
Yayın tarihi 26 Eylül 2010 – günümüz

Epic Rap Battles of History (Türkçe, Tarihin Efsanevi Rap Savaşları) (sık sık ERB ya da ERBoH olarak da kısaltılır) YouTube video serisidir, yapımcıları Peter Shukoff (Nice Peter) ve Lloyd Ahlquist (EpicLLOYD)'dir. Bu seri, ünlü tarihsel figürlerden ve pop kültürü figürlerinden, ya da hayali şeylerden oluşur, aksi halde rap düellosu formatına uyulmamış olur.[1]

Serinin ilk bölümlerinde sadece Nice Peter ve EpicLLOYD'un olmasına rağmen, sonraki bölümlerde internetteki diğer ünlülerden olan Lisa Donovan, Tim Chantarangsu, George Watsky, DeStorm, Rhett and Link, Jenna Marbles, PewDiePie ve Ray William Johnson misafir olarak bazı bölümlerde bu seriye katılmışlardır. Ünlü bir rapçi olan Snoop Lion, "Moses vs. Santa Claus" bölümüne özel misafir olarak katılmıştır. Epic Rap Battles of History serisi Aralık 2011 tarihinden beri kendi YouTube kanalı üzerinden yayın yapmaktadır. Maker Studios tarafından yapılmakta ve yayınlanmaktadır.[2]

3 Temmuz 2013 tarihinde, serinin "Barack Obama vs Mitt Romney" bölümü RIAA tarafından "gold single" olarak ödüllendirilmiştir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Başta Ahlquist, tarihsel figürlerle rap yapma fikrine karşı çıkmıştı, Shukoff doğaçlama gösteri yapma fikrini ortaya koydu, bunu "Check OneTwo" olarak adlandırdı; Zach Sherwin ile birlikte olduğu süre boyunca ikili doğaçlama skeçleri üzerine çalıştı, sonra ortaya seri fikri çıktı.[1] İlk başta zar zor bir araya geldiler ve YouTube serisi fikrinin, doğaçlama gösteri fikrinden daha iyi olduğuna karar verdiler. İlk üç rap düellosunun her çekiminin bütçesi 50 dolardı. Serinin ikinci bölümü olan "Darth Vader vs. Hitler" bölümü kısa sürede büyük ilgi gördü, bununla birlikte Nice Peter'ın ve EpicLLOYD'un kanalı da bu sayede çok tanındı.

15. bölüm "Final Battle" (Son Düello) olarak adlandırıldı, gerçekten de sezonun son bölümüydü. Epic Rap Battles serisi 8 Aralık 2011 tarihinde 2. sezona başladı. Bütün videolar, sahne arkası videolarıyla birlikte ikinci bir Epic Rap Battles kanalına koyuldu (NicePeter'ın kanalından taşındı).[3]

Ayrıca Nice Peter ve Maker Studios Epic Rap Battles of History için resmi websitesi oluşturdu. Epic Rap Battles of History hayranları buradan favori karakterleri için oy kullanabilir, bir düellonun kazananını seçebilir veya karakterlerin kısa biyografilerini okuyabilirler.

Epic Rap Battles of History serisi YouTube tarihinde en çok görüntülenenlerden bir tanesidir ve Nice Peter'ın YouTube kanalı en çok görüntülenenler sıralamasında 89.'dur. Ekim 2012 itibariyle, Epic Rap Battles of History 718 milyondan fazla görüntülenmiştir ve 1.5 milyonun üzerinde abonesi vardır.

17 Şubat 2013 tarihinde, Epic Rap Battles of History beş Streamy Awards ödülüne aday oldu, dördünü kazandı.[4] Ayrıca Shukoff ve Ahlquist "Steve Jobs vs. Bill Gates" düellosunu da canlı olarak sergilediler.

Ana aktörler/aktrisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Karakter(ler)
Peter "Nice Peter" Shukoff
1. Sezon

John Lennon, Darth Vader, Abraham Lincoln, Lady Gaga, Hulk Hogan, Ludwig van Beethoven, Paskalya Tavşanı, Napoleon Dynamite, Vince Offer, Albus Dumbledore, Mr. Rogers, Christopher Columbus

2. Sezon

Master Chief, Luigi, Michael Jackson, John F. Kennedy, Steve Jobs, Freddie Mercury, Tenth Doctor, Batman, Noel Baba, Lance Armstrong, Nikola Tesla, Wolfgang Amadeus Mozart, Rasputin, Vladimir Lenin, Vladimir Putin

3. Sezon

Darth Vader, Blackbeard, Bob Ross

Lloyd "EpicLLOYD" Ahlquist
1. Sezon

Bill O'Reilly, Adolf Hitler, Chuck Norris, John McCain, Randy Savage, Johann Sebastian Bach, Carl Sagan, Cengiz Han, Napoleon Bonaparte, Benjamin Franklin, Gandalf, James T. Kirk,

2. Sezon

Mario, Elvis Presley, Marlon Brando, Bill Gates, Frank Sinatra, Mitt Romney, Clint Eastwood, Âdem, Thomas Edison, Babe Ruth, Skrillex, Joseph Stalin, Mikhail Gorbachev

3. Sezon

Adolf Hitler, Al Capone, Pablo Picasso

Diğer aktörler/aktrisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Karakter(ler)
Zach "MC Mr. Napkins" Sherwin
1. Sezon

Albert Einstein

2. Sezon

Doc Brown, Sherlock Holmes

George Watsky
1. Sezon

William Shakespeare

2. Sezon

Fourth Doctor

Keegan-Michael Key
2. Sezon

Mahatma Gandhi

3. Sezon

Michael Jordan

Jordan Peele
2. Sezon

Martin Luther King, Jr.

3. Sezon

Muhammad Ali

Özel misafir aktörler/aktrisler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Karakter(ler)
Lisa Nova
1. Sezon

Sarah Palin

Alex Farnham
1. Sezon

Justin Bieber

Timothy Delaghetto
1. Sezon

Kim Jong-il

Colin J. Sweeney
1. Sezon

Billy Mays

DeStorm Power
1. Sezon

Mr. T

KassemG
1. ve 2. Sezon

Kendisi

3. Sezon

Lando Calrissian

Jesse Wellens ve Jeanna
2. Sezon

Leonidas ve Gorgo (minyatür)

Rhett and Link
2. Sezon

Wright Kardeşler

Bentley Green
2. Sezon

Çocuk Michael Jackson, Tootie Ramsey (minyatür)

Angela Trimbur
2. Sezon

VII. Kleopatra

Kimmy Gatewood
2. Sezon

Marilyn Monroe

Alphacat
2. Sezon

Barack Obama

Mike Diva
2. Sezon

Bruce Lee

Snoop Dogg
2. Sezon

Musa

Keegan-Michael Key
2. Sezon

Mahatma Gandhi

Jordan Peele
2. Sezon

Martin Luther King, Jr.

Jenna Marbles
2. Sezon

Eve

Dante Cimadamore
1. Sezon

The Big Lebowski'den Jesus Quintana (minyatür)

2. Sezon

Nikola Tesla

Felix Kjellberg
2. Sezon

Mikhail Baryshnikov (minyatür)

Ray William Johnson
3. Sezon

Boba Fett (seslendirme)

Michelle Glavan
3. Sezon

Miley Cyrus

Jessi Smiles
3. Sezon

Joan of Arc

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

1. Sezon (2010–2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Başlık Süre Yayın tarihi Link
1 1 "John Lennon vs. Bill O'Reilly" 1:37 26 Eylül 2010 (2010-09-26) [1]
Şarkıcı, liberal eylemci ve eski Beatle grubu üyesi John Lennon (Nice Peter), FOX News'in muhafazakâr sunucusu Bill O'Reilly (EpicLLOYD)'ye karşı savaşıyor. 
2 2 "Darth Vader vs. Hitler" 1:40 10 Ekim 2010 (2010-10-10) [2]
Star Wars düşmanı Darth Vader (Nice Peter), Nazi diktatör Adolf Hitler (EpicLLOYD)'e karşı savaşıyor. Savaşın sonunda Hitler, Darth Vader tarafından karbon ile dondurulup hapsediliyor. Ayrıca Epic Rap Battles of History serisi bu videoyla popülarite kazandı ve hala serinin en çok izlenen videosudur. 
3 3 "Abe Lincoln vs. Chuck Norris" 2:07 8 Aralık 2010 (2010-12-08) [3]
ABD'nin 16. başbakanı, Abraham Lincoln (Nice Peter), aktör ve dövüş sanatçısı olan Chuck Norris (EpicLLOYD)'e karşı savaşıyor. 
4 4 "Sarah Palin vs. Lady Gaga" 2:25 11 Ocak 2011 (2011-01-11) [4]
Cumhuriyetçi politikacı Sarah Palin (Lisa Nova), pop star Lady Gaga (Nice Peter)'ya karşı savaşıyor. EpicLLOYD ise 2008 cumhuriyetçi başkan adayı John McCain'i minyatür olarak canlandırıyor. 
5 5 "Hulk Hogan ve Macho Man vs. Kim Jong-il" 2:38 2 Şubat 2011 (2011-02-02) [5]
Profesyonel güreşçi Hulk Hogan (Nice Peter), Kuzey Kore'nin yüce lideri Kim Jong-il (Tim Chantarangsu) ile savaşıyor. Üçüncü dörtlükten sonra, Kim Jong-il roketle Hulk Hogan'ı vurur; profesyonel güreşçi Randy Savage (EpicLLOYD) düelloya katılır ve düello sona erer. 
6 6 "Justin Bieber vs. Beethoven" 2:28 2 Mart 2011 (2011-03-02) [6]
Klasik müzik bestecisi Ludwig van Beethoven (Nice Peter), pop şarkıcısı Justin Bieber (Alex Farnham)'a karşı savaşıyor. EpicLLOYD ise klasik müzik bestecisi olan ve Beethoven'ın yakın arkadaşı olan Johann Sebastian Bach'i minyatür olarak canlandırıyor. 
7 7 "Einstein vs. Stephen Hawking" 2:35 30 Mart 2011 (2011-03-30) [7]
Teorik fizikçi Albert Einstein (MC Mr Napkins), teorik fizikçi yoldaşı olan Stephen Hawking (Nice Peter)'e karşı savaşıyor. EpicLLOYD ise astrofizikçi Carl Sagan'ı minyatür olarak canlandırıyor. 
8 8 "Genghis Khan vs. Easter Bunny" 1:57 20 Nisan 2011 (2011-04-20) [8]
Moğol İmparator Cengiz Han (EpicLLOYD), Paskalya'nın tatil maskotu, Paskalya Tavşanı (Nice Peter)'na karşı savaşıyor. 
9 9 "Napoleon vs. Napoleon" 2:19 18 Mayıs 2011 (2011-05-18) [9]
Fransız İmparator Napoleon Bonaparte (EpicLLOYD), aynı isimli filmdeki ana karakter olan Napoleon Dynamite (Nice Peter)'e karşı savaşıyor. 
10 10 "Ben Franklin vs. Billy Mays" 2:30 23 Haziran 2011 (2011-06-23) [10]
Amerika Birleşik Devletleri'nin asıl kurucularından biri olan Benjamin Franklin (EpicLLOYD), tele-pazarlama uzmanı Billy Mays (Colin J. Sweeney)'e karşı savaşıyor. Üçüncü dörtlükten sonra Mays kalp krizi geçirir (gerçek ölümünden esinlenilmiştir); başka bir tele-pazarlamacı olan Vince Offer (Nice Peter) düelloya katılır ve düello sona erer. Pat McIntyre, Benjamin Franklin'in yoldaşı ve ABD'nin asıl kurucularından biri olan George Washington'u minyatür olarak canlandırıyor. 
11 11 "Gandalf vs. Dumbledore" 2:10 14 Temmuz 2011 (2011-07-14) [11]
Yüzüklerin Efendisi karakteri Gandalf (EpicLLOYD), Harry Potter karakteri Albus Dumbledore (Nice Peter)'a karşı savaşıyor. Pat McIntyre, Harry Potter karakteri Gilderoy Lockhart'ı minyatür olarak canlandırıyor. 
12 12 "Dr. Seuss vs. Shakespeare" 2:51 17 Ağustos 2011 (2011-08-17) [12]
Çocuk kitabı yazarı Dr. Seuss (Mickey Meyer), oyun yazarı William Shakespeare (George Watsky)'a karşı savaşıyor. Bu düello, karakterlerden birinin (Dr. Seuss) hiç konuşamamasından dolayı benzersiz bir düello olmuştur, bu yüzden o karakterin dörtlüklerini başka karakterler söylemiştir; ikinci dörtlükte Şapkalı Kedi (Nice Peter), dördüncü dörtlükte ise Thing One and Thing Two (EpicLLOYD) söylemiştir. 
13 13 "Mr. T vs. Mr. Rogers" 2:11 14 Eylül 2011 (2011-09-14) [13]
Aktör Mr. T (DeStorm), çocuk gösterileri sunucusu Mr. Rogers (Nice Peter)'a karşı savaşıyor. EpicLLOYD ise Mister Rogers' Neighborhood'dan Mr. McFeely, bununla birlikte A Takımı'ndan John "Hannibal" Smith, H. M. Murdock ve Templeton "Faceman" Peck'i minyatür olarak canlandırmıştır. Mr. Rogers'ın yaptığı akrobatik hareketler için dublör olarak Vince Horiuchi rol almıştır. 
14 14 "Columbus vs. Captain Kirk" 2:28 10 Ekim 2011 (2011-10-10) [14]
Kaşif Kristof Kolomb (Nice Peter), Uzay Yolu karakteri Kaptan Kirk (EpicLLOYD) ile savaşıyor. Bu bölümde görünen Spock minyatürü Gharaibeh tarafından, Sulu minyatürü Jon Na tarafından ve Kaptan Kirk tarafından 'Hot Alien' diye çağırılan isimsiz minyatür Mary Gutfleisch tarafından yapılmıştır. 
15 15 "The Final Battle: Nice Peter vs. EpicLLOYD" 2:50 18 Kasım 2011 (2011-11-18) [15]
Epic Rap Battles of History yaratıcıları Nice Peter ve EpicLLOYD birbirleriyle gerçek hayattaki karakterlerini konu alarak, kurgusal bir şekilde savaşıyorlar; bu bölümde Nice Peter ve EpicLLOYD'un önceki bölümlerde canlandırdıkları birçok karakterin minyatürü görünmektedir. Düellonun sonunda KassemG araya girmiştir ve 2. sezonun geleceğini duyurmuştur. 

2. Sezon (2011–2013)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Başlık Süre Yayın tarihi Link
16 1 "Hitler vs. Vader 2" 2:41 8 Aralık 2011 (2011-12-08) [16]

İlk bölümden bugüne kadar, yanlızca bir rap savaşı sonuçlandırılmamıştı. Darth Vader (Nice Peter), Adolf Hitler (EpicLLOYD)'i 1. sezonda karbonla dondurduktan sonra onunla ikinci bir düello yapmak için onu tekrar eritir. Düellonun sonunda Adolf Hitler Garez Çukuru'na düşer.

Teorik fizikçi Stephen Hawking'in minyatürlerini Nice Peter yapmıştır. Morgan Cristensen, Stormtrooper'ı ve Verona Blue, Boushh'u canlandırmıştır. 
17 2 "Master Chief vs. Leonidas" 2:11 31 Ocak 2012 (2012-01-31) [17]

Halo kahramanı Master Chief (Nice Peter), Spartalı Kral Leonidas (Jesse Welle)'a karşı savaşıyor. Bu savaş, Leonidas karakterini canlandıran aktörün sesinin olmasından dolayı benzersiz bir savaştır; Leonidas'ı EpicLLOYD seslendirmiştir.

Leonidas'ın karısının minyatürü Jeana tarafından yapılmıştır. EpicLLOYD Leonidas'ın oğlu Pleistarchus'u, Gabe Michael ve Dante Cimadamore Spartalıları canlandırmıştır. 
18 3 "Mario Bros. vs. Wright Bros." 1:45 16 Şubat 2012 (2012-02-16) [18]
Super Mario Bros. kahramanları Mario (EpicLLOYD) ve Luigi (Nice Peter), ilk başarılı uçak mucitleri Wilbur ve Orville Wright (w:en:Rhett McLaughlin and Link Neal)'a karşı savaşıyor. Super Mario karakteri Princess Peach minyatürü, Ceciley Jenkins tarafından canlandırılmıştır. 
19 4 "Michael Jackson vs. Elvis Presley" 2:16 2 Nisan 2012 (2012-04-02) [19]
Popun kralı Michael Jackson (çocuk olan Bentley Green, yetişkin olan Nice Peter), Rock & Roll'un kralı Elvis Presley (EpicLLOYD)'e karşı savaşıyor. Tootie Ramsey'in minyatürünü Bentley Green canlandırmıştır. 
20 5 "Cleopatra vs. Marilyn Monroe" 1:45 7 Mayıs 2012 (2012-05-07) [20]
Aktris, model ve şarkıcı Marilyn Monroe (Kimmy Gatewood), Antik Mısır'ın son firavunu VII. Kleopatra (Angela Trimbur)'ya karşı savaşıyor. KassemG'nin minyatürünü kendisi canlandırmıştır. EpicLLOYD Marlon Brando'yu, Nice Peter ise John F. Kennedy'i canlandırmıştır. 
21 6 "Steve Jobs vs. Bill Gates" 2:47 14 Haziran 2012 (2012-06-14) [21]
Microsoft'un başkanı Bill Gates (EpicLLOYD), Apple'ın başkanı Steve Jobs (Nice Peter) ile savaşıyor. Düello sırasında, Steve Jobs "cennet için çalış" diyerek ayrılmıştır (Steve Jobs'ın gerçek ölümü örnek alınmıştır) ve 2001: Bir Uzay Destanı filminden HAL 9000 ile konuşarak (Nice Peter tarafından seslendirilmiştir) düello sona ermiştir. 
22 7 "Frank Sinatra vs. Freddie Mercury" 2:12 1 Ekim 2012 (2012-10-01) [22]
Geleneksel pop şarkıcısı Frank Sinatra (EpicLLOYD), Queen gurubunun solisti Freddie Mercury (Nice Peter) ile savaşıyor. Sammy Davis, Jr.'nin minyatürünü Tay Zonday canlandırmıştır. 
23 8 "Barack Obama vs. Mitt Romney" 3:09 15 Ekim 2012 (2012-10-15) [23]
2012 ABD başkanlık seçimlerindeki adaylar yüzyüze geliyor. Cumhuriyetçi aday Mitt Romney (EpicLLOYD tarafından canlandırılmıştır) ile Demokrat aday Barack Obama (Iman Crosson tarafından canlandırılmıştır) savaşıyor. Son dörtlükte, eski Amerikan başkan Abraham Lincoln 3. bölümden geri dönerek, her iki adayla da düello yapmıştır. 
24 9 "Doc Brown vs. Doctor Who" 2:23 29 Ekim 2012 (2012-10-29) [24] [25]
Geleceğe Dönüş filmi karakteri Doc Brown (MC Mr Napkins), Doctor Who kahramanı The Doctor (Onuncu Doktor Nice Peter tarafından, Dördüncü Doktor ise George Watsky tarafından canlandırılmıştır) ile savaşıyor. Geleceğe Dönüş filmi kahramanı Marty McFly'ın minyatürü EpicLLOYD tarafından canlandırılmıştır. Diğer bütün minyatürlerden farklı olarak, Marty McFly konuşmuştur, fakat yalnızca 1 cümle söylemiştir. 
25 10 "Clint Eastwood vs. Bruce Lee" 1:50 12 Kasım 2012 (2012-11-12) [26]
Aktör ve dövüş sanatçısı Bruce Lee (Mike Diva), aktör ve yönetmen olan Clint Eastwood (EpicLLOYD)'a karşı savaşıyor. Clint Eastwood tarafından vurulan, adı olmayan Mustached Cowboy'un (Bıyıklı Kovboy) minyatürünü Nice Peter, Bruce Lee'nin dövdüğü ninjayı ise Xin Wuku canlandırmıştır. Bruce Lee'nin giydiği sarı tulum Ölüm Oyunu filminden, Clint Eastwood'un giydiği ise Man with No Name filminden alınmıştır. 
26 11 "Batman vs. Sherlock Holmes" 2:49 27 Kasım 2012 (2012-11-27) [27]
Hayali dedektif Sherlock Holmes (MC Mr Napkins), mizah dergisi kahramanı Batman (Nice Peter)'e karşı savaşıyor. Ayrıca karakterlerin yardımcıları, Dr. Watson (Kyle Mooney) ve Robin (EpicLLOYD) de düelloya katılmıştır. 
27 12 "Moses vs. Santa Claus" 2:20 10 Aralık 2012 (2012-12-10) [28]
Yahudi peygamber Musa (Özel misafir ünlü rapçi Snoop Lion[5]), Noel'in modern canlı örneği, Noel Baba (Nice Peter)'ya karşı savaşıyor. Noel Baba ikinci dörtlüğü söylerken Noel Cüceleri (EpicLLOYD) de düelloya katılmıştır. Musa'nın hurilerini ise Elena Diaz ve Monica Weitzel canlandırmıştır. 
28 13 "Adam vs. Eve" 2:02 11 Şubat 2013 (2013-02-11) [29]
İlk erkek, Adem (EpicLLOYD), ilk kadın, Havva (Jenna Marbles) ile karşılaşıyor. Düellonun sonunda Adem ve Havva birbirlerinden özür diler. Nice Peter ise birkaç saniyeliğine Adem'in arkadaşı Steve olarak görünür. 
29 14 "Gandhi vs Martin Luther King Jr." 1:32 25 Şubat 2013 (2013-02-25) [30]
Afroamerikan sivil haklar hareketi lideri Martin Luther King (Jordan Peele), Hint milliyetçiliğinin lideri Mahatma Gandi (Keegan-Michael Key)'ye karşı savaşıyor. İlk dörtlükten sonra, birbirlerine sarılmadan önce yandaşları toplanmışlar ve eylem benzeri bir şey yapmışlardır, Martin Luther King ve Mahatma Gandi birbirlerine sarılırken sadece rap yapmışlardır. EpicLLOYD ve Nice Peter ise birkaç saniyeliğine kalabalığın arasında görünmüşlerdir. 
30 15 "Nikola Tesla vs Thomas Edison" 1:57 11 Mart 2013 (2013-03-11) [31]
Amerikan mucit ve ampülün babası Thomas Edison (EpicLLOYD), Sırp elektrik mühendisi Nikola Tesla'ya karşı savaşıyor (Dante Cimadamore tarafından canlandırılıp, Nice Peter tarafından seslendirilmiştir). 
31 16 "Babe Ruth vs Lance Armstrong" 2:07 25 Mart 2013 (2013-03-25) [32]
Amerikan profesyonel beyzbol oyuncusu Babe Ruth (EpicLLOYD), uyuşturucu bağımlısı bisiklet binicisi Lance Armstrong (Nice Peter)'a karşı savaşıyor. 
32 17 "Mozart vs. Skrillex" 2:09 8 Nisan 2013 (2013-04-08) [33]
Tarihin ünlü bestecilerinden biri olan Wolfgang Amadeus Mozart (Nice Peter), elektronik müzik sanatçısı Skrillex ile savaşıyor. 
33 18 "Rasputin vs. Stalin" 3:38 22 Nisan 2013 (2013-04-22) [34]

Rus mistik Rasputin (Nice Peter), Sovyetler Birliği lideri Joseph Stalin (EpicLLOYD)'a karşı savaşıyor. Ayrıca bu düelloya Sovyet devlet adamı Mikhail Gorbachev, Komunist lider Vladimir Lenin, ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katılmaktadır. Her karakter bir dörtlük okumaktadır ve bu ilk beş kişili rap düellosudur. Ayrıca bu bölüm, 2. sezonun son bölümüdür.

Videodaki minyatürler: PewDiePie, Rus dansçı Mikhail Baryshnikov olarak görülmektedir. 

3. Sezon (2013– )[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Başlık Süre Yayın tarihi Link
34 1 "Darth Vader vs Adolf Hitler 3" 2:38 7 Ekim 2013 (2013-10-07) [35]

Hitler (EpicLLOYD) Garez Çukuru'ndan çıkar. Ardından, başka bir düello için Darth Vader (NicePeter)'ı arar. Bir sahnede, Boba Fett (Ray William Johnson tarafından seslendirilmiş ve Atul Singh & Brian Neunhoffer tarafından canlandırılmıştır) Vader'ın yerine düello yapar fakat Hitler tarafından vurulur. Düello, Vader'ın ışın kılıcının Hitler'i öldürmesiyle sonlanır.

Bu bölümde görünen minyatürler: NicePeter, Abraham Lincoln ve Stephen Hawking, KassemG, Yıldız Savaşları karakteri Lando Calrissian olarak görünmektedir. 
35 2 "Blackbeard vs. Al Capone" 2:39 21 Ekim 2013 (2013-10-21) [36]

Adı çıkmış İngiliz korsan Blackbeard (Nice Peter), Amerikan gangster Al Capone (EpicLLOYD) ile savaşıyor.

Not: Bu bölüm Fransız video oyunu Assassin's Creed tarafından Assassin's Creed IV: Black Flag oyununu tanıtmak için sponsor olunmuştur.

Bu bölümde görünen minyatürler: Xin Wuku, Assassin's Creed karakteri Edward Kenway olarak ve arkaplanda birçok küçük aktör gangster ve korsan olarak görünmektedir. 
36 3 "Miley Cyrus vs. Joan of Arc" 2:25 4 Kasım 2013 (2013-11-04)[6] [37]

Şarkıcı ve oyuncu Miley Cyrus (Michelle Glavan), Fransız halk kahramanı Joan of Arc (Jessi Smiles)´a karşı savaşıyor.

Bu bölümde görünen minyatürler: Nice Peter Hannah Montana olarak, ana karakter Miley Stewart ve EpicLLOYD, Hannah Montana´nın karakterlerinden biri olan Lilly Truscott'u canlandırmaktadır. 
37 4 "Bob Ross vs. Pablo Picasso" 2:05 18 Kasım 2013 (2013-11-18)[6] [38]
Amerikan ressam ve The Joy of Painting´un sunucusu Bob Ross (Nice Peter), İspanyol ressam Pablo Picasso (EpicLLOYD)´ya karşı savaşıyor. 
38 5 "Muhammad Ali vs. Michael Jordan" Belirsiz 2 Aralık 2013 (2013-12-02)[6] Belirsiz
Muhteşem profesyonel boksör, Muhammad Ali, gelmiş geçmiş en ünlü basketbol oyuncularından biri olan, Michael Jordan´a karşı savaşıyor. 
39 6 "Belirsiz" Belirsiz 16 Aralık 2013 (2013-12-16)[6] Belirsiz
40 7 "Belirsiz" Belirsiz 2014 (2014)[6] Belirsiz
41 8 "Belirsiz" Belirsiz 2014 (2014)[6] Belirsiz
42 9 "Belirsiz" Belirsiz 2014 (2014)[6] Belirsiz
43 10 "Belirsiz" Belirsiz 2014 (2014)[6] Belirsiz
44 11 "Belirsiz" Belirsiz 2014 (2014)[6] Belirsiz
45 12 "Belirsiz - 3. Sezonun son düellosu" Belirsiz 2014 (2014)[6] Belirsiz

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Epic Rap Battles of History serisinin aldığı ödüller ve adaylıklar
Yıl Ödül töreni Kategori Sonuç Alan(lar)
2013 3rd Streamy Awards En iyi senarist: Komedi Adaylık Peter Shukoff, Lloyd Ahlquist
En iyi canlı müzik şarkıcısı Kazandı Peter Shukoff
En özgün şarkı Kazandı Peter Shukoff, Lloyd Ahlquist (Steve Jobs vs. Bill Gates)
En iyi müzik serisi Kazandı
En iyi moda ve tasarımcı Kazandı Mary Gutfleisch
1. YouTube Müzik Ödülleri Yılın videosu[7] Adaylık ("Barack Obama vs. Mitt Romney")
Yılın sanatçısı[7] Adaylık Peter Shukoff, Lloyd Ahlquist

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Michael Humphrey (October 26, 2011). "Epic Rap Battles of History: Talking Brash Wit With A YouTube Hit". Forbes. http://www.forbes.com/sites/michaelhumphrey/2011/10/26/epic-rap-battles-of-history-talking-brash-wit-with-a-youtube-hit/. Erişim tarihi: October 9, 2012. 
  2. ^ Sam Gutelle (October 2, 2012). "‘Epic Rap Battles’ Returns, Will Post 6 Episodes Over Next 3 Months". Tubefiler. http://www.tubefilter.com/2012/10/02/epic-rap-battles-of-history-return/. Erişim tarihi: October 4, 2012. 
  3. ^ "College News grades Epic Rap Battles of History Season 2". College News. December 14, 2011. http://www.collegenews.com/article/video_epic_rap_battles_of_history_hitler_vs_vader. Erişim tarihi: December 15, 2011. 
  4. ^ "3RD ANNUAL NOMINEES". Streamys. http://www.streamys.org/nominees-winners/3rd-annual-nominees/. Erişim tarihi: February 17, 2013. 
  5. ^ "Snoop Lion Fights Santa On ‘Epic Rap Battles Of History’ [Video"]. Inquisitr. December 11, 2012. http://www.inquisitr.com/433469/snoop-lion-fights-santa-on-epic-rap-battles-of-history-video/. Erişim tarihi: December 12, 2012. 
  6. ^ a b c d e f g h i j Epic Rap Battles of History (14 October 2013). "Epic Rap Battles of History News with Adam Smith". YouTube. http://www.youtube.com/watch?v=qnaXw6UJids. Erişim tarihi: 15 October 2013. 
  7. ^ a b Todd Spangler (October 21, 2013). "YouTube Music Awards Nominees Announced". Variety. http://variety.com/2013/digital/news/youtube-music-awards-nominees-announced-1200749352/. Erişim tarihi: October 27, 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]