Engel parkuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Engel parkurunda mükemmel form: Uçaksavar eğitim merkezinin bu askerleri 5 feetlik raylı çit üzerinden kendilerini uçarlar. Bir tur üç buçuk dakika sürer. (Camp Edwards, Massachusetts, 1942)

Engel parkuru, birey veya takımın belli bir sürede aşması gereken fiziksel engeller serisidir. Engel parkuru, dayanıklığı test eden koşu, tırmanma, sıçrama, sürünme, dengeleme unsurlarının yanı sıra bazen zihinsel test de içerir.

Askeriye[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerî engel parkuru (çoğunlukla acemi birliğindeki eğitimlerde) acemileri çatışmada kullanılacak taktik hareketlerinin alıştırmasının yanı sıra fiziksel egzersiz, takım çalışması, sorun çözme yeteneklerini değerlendirmesi için uygulanır.

Parkurlar genelde açık havadadır, tipik olarak katılımcılar tırmanmak, sürünmek, denge tutmak, asmak ve sıçramak zorundadırlar. çamurlu su, halat ve ağlar, "dokunma yasağı" gibi sınırlamalar, engel parkurunu daha da zorlaştırır. Bazen gece hareketi, saldırı ve süngü eğtimi gibi özel ihtiyaçlara odaklanmış parkurular yapılır. Askerî parkurularda tırmanış duvarı ve iniş duvarı da içerebilir.