Endüstriyel metal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Endüstriyel metal
Müzikal kökeni: Endüstriyel rock, EBM, elektro-endüstriyel, thrash metal, noise rock, hardcore punk
Kültürel kökeni: 1980'lerin sonlarında Almanya , Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri
Genelde kullanılan enstrümanlar: Bas gitar - Bateri - Klavye - Gitar - Sampler
Popülerliği: 1980'lerin sonlarına kadar underground olarak varlığını sürdürmüş olsa da 1990'ların başında yavaşça popülerleşmiş ve 1990'ların ortalarından sonlarına kadar büyük ilgi gölmüştür. Mamafih bu ilgi, Avrupa'da olmasa da özellikle ABD'de 2000 yılına geçişle büyük oranda azalmıştır.
Türevleri: Neue Deutsche Härte
Nu metal

Endüstriyel metal, heavy metal ve thrash metal etkileşimli olup; endüstriyel müzik, elektro-endüstriyel ve endüstriyel dans müziği alt yapısına sahip bir metal müzik türüdür. Klavye kullanımı yoğundur ve genellikle tekdüze gitar riffleri vardır.

Gelişimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Skinny Puppy türün öncülerindendir. Godflesh, KMFDM ve Ministry ile 80'lerde alternatif kültür arasında varlığını devam ve bir türlü hakettiği ilgiyi bulamayan endüstriyel metal ; 90'ların ilk yarısında Nine Inch Nails ile popülarite kazanmıştır. Nine Inch Nails'in tek üyesi Trent Reznor'un yükselttiği grup Marilyn Manson ve Rammstein'ın çalışmaları da türün ününü iyice arttırmıştır. Rammstein, türü atmosferik öğelerle yorumlamıştır. Laibach'ın, türe katkılarının önemi büyüktür.

Tarzı[değiştir | kaynağı değiştir]

Endüstriyel metal grupları genellikle kalabalıktır. Çoğu grup çift gitar kullanır ve gitarlar sampler'lar ve synth'lerle desteklenir. Gitar tonları çok sert ya da melodi yüklü olabilir.

Temsilcileri[değiştir | kaynağı değiştir]