Edward Rydz-Śmigły

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Edward Rydz-Śmigły
Edward Rydz-Smigly.jpg
Edward Rydz-Śmigły, 1939
Takma adı Adam Zawisza
Doğum 11 Mart 1886
Łapszyn, Galiçya (Orta Avrupa) (şimdiki Ukrayna)
Ölüm 2 Aralık 1941
Varşova, Polonya
Hizmet yılları 1910-1917 (Avusturya-Macaristan)
1918-1939 (Polonya)
Rütbesi Polonya Mareşali
Komuta ettiği Polonya Askeri Başkomutanlığı
Savaşları/Çatışmaları I. Dünya Savaşı
Polonya-Sovyet Savaşı
Polonya Seferi
Madalyaları Order of the White Eagle Virtuti Militari Virtuti Militari Polonia Restituta Polonia Restituta Polonia Restituta Cross of the Valorous Cross of the Valorous Cross of the Valorous Cross of the Valorous Cross of Merit Cross of Independence with Swords Star of Romania Order of the White Rose (Finland) Order of Saint Sava (Yugoslavia) Order of Merit (Hungary) Lacplesis Order (Latvia) Order of the Crown of Italy Order of the Rising Sun (Japan) Cross of Military Merit (Italy)

Edward Rydz-Śmigły (d. 11 Mart 1886, Łapszyn, Galiçya (Orta Avrupa) - ö. 2 Aralık 1941, Varşova), Polonya Mareşali, Polonya askeri gücü başkomutanı, önemli bir politikacı, ressam ve şair.

Eylül 1939 tarihinde Almanların Polonya'yı işgal sırasında, Śmigły-Rydz Polonya kuvvetleri Başkomutanı seçildi. Bu saldırıdan sonra 7 Eylül günü hükümet Varşova'yı tahliye etti. 11 Eylül'de Polonya'nın başkentinin her ne pahasına olursan olsun savunulmasını emretti. Śmigły-Rydz, Polonya Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı olarak, Eylül 1939'da başlayan ve Polonya'nın askeri yenilgi için tam sorumluluk aldı. Rydz, küçük cephelerde son derece güçlü komutan oldu ama büyük bir çatışma deneyimli bir stratejist değildi.

1941'de Varşova'ya gelmesinden 5 hafta sonra ani bir kalp krizi geçirerek 55 yaşında hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanı Ignacy Mościcki tarafından Mareşal bastonunun verilmesi (Varşova, Kasım 10 1936)