Eje

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Ece sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara

Eje – Türk ve Altay mitolojisinde yeryüzündeki ilk kadın, Havva. Ece, Eçe, Ejey, Ecey de denir. Törüngey'in eşidir. Sümerlerdeki Ecem (Kraliçeler Tanrıçası) ile de bağlantılıdır. Adem ise Elley veya Törüngey olarak bilinir. Türkçede ise abla, kraliçe gibi anlamları vardır. İlk insan olan kocasının ve kendisinin adı Ecey (Ece) ve Elley (Ele) şeklinde geçerler. İlk insan (ilk erkek ve ilk kadın) kavramlarına tüm kültürlerde ilgi duyulmuştur, çünkü insanın yeryüzünde ne zaman ve nasıl varolduğu sorusu daima merak edilmiştir.

Dünya'ya Törüngey'le gönderilerek insan neslinin oluşmasını sağlamışlardır. Dünya'ya gönderilmelerinin nedeni ise Erlik adındaki bir kötü varlığın onlara meyve yedirmesidir. Bunun sonucunda Göktanrı onları evinden kovmuştur ve ceza olarak Ece'ye doğum sancısı vermiştir.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

(Ec/Eç/Eş) kökünden türemiştir. Sümer kökenli olduğu söylenmektedir. Türkçede büyük kızkardeş, kraliçe anlamları vardır. Türkçede ç/ş dönüşümüyle Eş kökünü de işaret eder. Eş hem hayat arkadaşı hem de dişilik anlamları içerir. Ayrıca Moğolca anne anlamına gelir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]