Eburoneler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Ambiorix

Eburonlar (Yunanca: Ἐβούρωνες, Strabon), Galyanın Kuzeyinde, çoğunlukla Ren ve Maas nehirleri arasında ve Menapilerin doğusunda yaşamış olan German ya da Kelt kökenli[1] antik kabile.

Bu alan daha sonra Germania Inferior eyaletinin bir parçası haline gelmiştir. . Jül Sezar, Condrusiler, Eburoneler, Caeraelar, ve Paemanlerin hep birlikte Germanlar (B. G. ii. 4) adıyla çağırıldıklarını söyler. Germzn kabileri olan Tencterler ve Usipetler MÖ 55 yılında Germania'dan ayrılarak Ren Nehrini geçince ilk olarak Menapi topraklarına girmişler ardından da Eburonlar ve Condruslar toprakları içlerine doğru ilerlemişlerdir.

Konumları[değiştir | kaynağı değiştir]

Eburonlarn yurtlarının tam olarak neresi olduğuyla ilgili ilk başvurulacak kaynak Sezar'ın Commentarii de Bello Gallico adlı eseridir. Ren Nehri üzerinde Eburonların komşuları Kuzeylerinde yaşayan Menapiler olup topraklarının büyük bir kısmı Mosa (Maas) ve Ren nehirleri arasındaydı. (B. G. vi. 5; v. 24.) Eburonlarin güneyinde, onlarla Trevirler arasında, Segniler ve Condruslar yaşıyordu (B. G., vi. 32).

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jül Sezar, Commentarii de Bello Gallico 2.4