EVYAP

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

EVYAP, Evyap Sabun, Yağ, Gliserin Sanayi ve Ticaret A.Ş. Türkiye'nin en köklü sabun ve kişisel bakım ürünleri üreten firmalarından biridir. EVYAP 1927 yılında kurulmuştur.

Evyap’ın kurucusu Memet Rıfat Evyap, 1927’de Erzurum’da sabun üretimine başlamıştır.

2002 yılında Mısırda üretime geçmiştir. 6.000m²'si kapalı olmak üzere 45.680 m²'lik alana sahiptir. Toplam 500 çalışanı vardır. 220 Yapılan satışın %55'i Mısır'a geri kalan % 45'i ise Afrika, Orta Doğu ve Yakın Asya'dan 40 ulkeye ihrac edilmektedir. 2003 yılında ise Ukrayna'da üretime geçmiştir. Şirket yılda 300.000 adet sabun, 40.000 kişisel bakım ürünü, 20.000 gliserin, 700 2009 milyon adet çocuk bezi ve hijyenik ped üretmektedir. Polonya, Ukrayna ve Rusya’da ürün bazında liderliği elinde yapan tutmaktadır ve 100'ü aşkın ülkeye ihracat yaparak global Türk şirketi olma iddialarının arkasında olduklarını göstermektedir. Yüzdeyüz yerli sermayeyle kurulmuştur. Duru,Sanino,Arko,Fax Günümüzde de yoluna bu yapıyla devam etmektedir. Faaliyetlerini Evyap İnternational Dış Ticaret A.Ş. devam eden ile beraber sürdürmektedir.

Firmaya ait tanınmış ürünler EVYAP*IN TANIMIŞ ÜRÜNLER[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevre ve iş sağlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şirket fabrikaları içerisinde kurulan atık su arıtma tesisi ile arıtılan suyun belli bir bölümü yeniden değerlendirilmektedir.

Kullanılan enerjinin önemli bir kısmı enerji ünitesi tarafından üretilmektedir.

Çalışanların sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması için amaç ve hedeflerini belirlemiş ve hedeflerin gerçekleştirilmesi için yönetim programlarını oluşturmuştur.

Evyap Lojistik[değiştir | kaynağı değiştir]

Evyap Lojistik, bünyesinde barındırdığı Evyap Port'u 2003 yılında faaliyete geçirmiştir. Evyap Port Kirazlıyalı'da bulumaktadır. Şirketin ihtiyaçlarını karşılamak için de kullanılan Evyap Port, grubun sektör dışı tek yatırımıdır. 200m iskele uzunluğu ve 19m draftı, 117.500m² dönüm arazisi ile her tür genel kargo, demir çelik ve sıvı yükler için bölgenin en önemli limanlarındandır.

Faaliyet alanları:

  • Uluslararası Taşımacılık (Deniz/Kara/Demiryolu/Hava)
  • Türkiye İçi Komple ve Parsiyel Taşıma
  • Antrepo ve Depo Yönetimi
  • Liman İşletmeciliği
  • Ağır Yük Proje Taşımacılığı ve Ağır Yük Proje Liman Hizmetleri
  • Tank Terminal İşletmeciliği
  • Sıvı Yükler için Lojistik ve Filo Yönetimi

1927'de Erzurum'da sabunla başlayan başarı öyküsü günümüzde sabundan duş jeline, şampuandan tıraş ürünlerine ve kreme, bebek bezinden diş macununa kadar geniş bir kategoride 100‘ü aşkın ülkeye ulaşmaktadır.

Bugün Evyap, dünyanın önde gelen sabun ve kişisel bakım ürünleri üreticilerinden biridir. Türkiye sabun ihracatının %70'ini gerçekleştiren Evyap, ilk 100 Türk sanayi şirketi arasında yer almaktadır. Evyap'ın Türkiye'deki tesislerinin yanı sıra 2002 yılında Mısır'da faaliyete geçen tesisleri bulunmaktadır.

Evyap; Duru, Arko, Arko Nem, Evy Baby, Evy Lady, Gibbs, Fax, Activex ve Sanino gibi önemli markaları ile aşağıdaki kategorilerde geniş bir ürün yelpazesine sahiptir:

Sabun
Tuvalet, güzellik, kalıp, sıvı
Kişisel bakım
Cilt bakım ürünleri, saç bakım, güneş bakım, ağız bakım, erkek bakım ürünleri, bebek bakım ürünleri
Hijyenik ürünler
Bebek bezi, hijyenik ped, ıslak mendil

Sabun, tıraş ürünleri (tıraş sabunu, tıraş kremi, tıraş köpüğü, tıraş kolonyası), cilt bakım ürünlerinde Evyap; *Duru ve *Arko markaları ile Türkiye pazarında lider konumunda ve Ukrayna‘da Sanino diş macunu önde gelen markalardan biridir. Rusya, Ukrayna, Romanya, Polonya, Kazakistan‘da sabunlarımız pazar lideridir.

En son teknolojilerle üretilen kaliteli sabun ve kişisel bakım ürünlerini uygun fiyatlarla tüketicilerine sunmayı prensip edinen Evyap Kasım 2006'da kozmetik sektörünün öncü firmalarından olan ve 30 yıllık bir birikime sahip Aromel Kozmetik'i satın alarak bünyesine kattı. Böylece Kişisel Bakım Ürünlerindeki lider konumunu Bellissima, First Class, Privacy, Match, Emotion deodorant&parfümleri ile Saten ağda ve Bellissima saç boyaları kategorilerinde de üretim, pazarlama ve satış kanallarındaki dağıtım çalışmaları ile genişletmiş

Duru ve Arko markaları Turquality programı tarafından desteklenmektedir. TURQUALITY "10 yılda 10 dünya markası" yaratmayı hedefleyen, dünyanın ilk ve tek markalaşma destek programıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]