Eğlence, Boğazlıyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Eğlence
—  Köy  —
Yozgat
Yozgat
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
İl Yozgat
İlçe Boğazlıyan
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 342
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 354
İl plaka kodu 66
Posta kodu 66400
İnternet sitesi: [2]

Eğlence, Yozgat ilinin Boğazlıyan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiğine dair resmi bir kanıt yoktur, ancak sözlü kaynaklara göre; eskiden bu köyde Ermenilerin kaldığı ve civar köylerde yaşayan diğer Ermenilerin de kültürel şenliklerde burada toplanmasından dolayı köye bu ismin verildiğidir. Bu köy bir muhacır köyüdür. 1924 yılında mübadele ile bu köye yerleşilmiştir. O günden bugüne köyde kalan Ermenilerle dostane bir şekilde yaşanmıştır. Günümüzde köyde sadece Türkler yaşamaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek ve görenekleri hakkında bilgi yoktur ama köye has şu yemeklerden bahsedilebilinir: kabak pidesi, soğan pidesi, domates mancası, çerepene poğçası ve domates pidesidir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Yozgat iline 92 km, Boğazlıyan ilçesine 38 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri 2007 263(131 Erkek,132 Kadın) - Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 2009: 245(124 Erkek, 121 Kadın)
2000 342
1997 273

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özzelikle şeker pancarı ekimi köyün bazı kesimlerinde mevcuttur. 1997 yılından bu yana yapılan maden araştırmalarının gelişmesiyle köyde yeni bir iş sahası doğmuştur.köyümüze 1996 yıllarında aldrige minerals madencilik ltd şti. sayesinde köyümüzün gençlerine çok güzel bir iş sahası oldu. ama sonu nereye gidecek bilinmemektedir yetkililerin konuya el atmalarını rica ederiz

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Musa Özkan
1999 - Şuayip İlbay
1994 - Hurifet Karaca
1989 - Sabri Dalarslan
1984 - Şuayip İlbay

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ve kanalizasyon 2006 yılında yaptırılmıştır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur ancak sağlık evi mevcuttur. Köyde ulaşımı sağlayan yol [[asfalt= olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]