Dune 2000

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Dune 2000
Dune2000cd.jpg
Yayımcı(lar) Virgin Interactive (1998)
Electronic Arts (1999)
Yapımcı(lar) Intelligent Games
Westwood Studios
Sürüm 1.6.1.5 (2014-02-17)
Platform(lar) Windows, PlayStation
Çıkış tarih(ler)i Eylül 1998
Tür(ler)i Gerçek Zamanlı Strateji
Biçim(ler) Tek oyunculu
Çok oyunculu

Dune 2000 1998 yılında Westwood Studios şirketi tarafından Microsoft Windows platformu için yapılmış bir Gerçek zamanlı strateji oyunudur. Oyun kısmen Dune II'nin güncellemesi olmuş olsa da Frank Herbert'ın Dune evrenini de içermektedir. Oyunun hikâyesi Dune II ile benzerdir ve hikâye Emperor: Battle for Dune ile devam etmiştir.Oyun Westwood Studios firmasının Command & Conquer: Red Alert oyununa benzer bir oyun motoru kullanır. Hikaye full motion video teknolojisi ile John Rhys-Davies gibi oyuncuların da oynadığı videolarla anlatılır. Oyunun PlayStation için de bir sürümü mevcuttur. Oyunun resmi İngilizce, Almanca ve Fransızca; Patch olarak Rusça, İspanyolca ve Türkçe dil desteği vardır. Oyun Gruntmods Studios tarafından hâla güncellenmektedir. [1]

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator Corrino, zafere ulaşmak için hiçbir kural barındırmayan bir savaş bildirgesi yayınladı. En çok baharatı (spice) üreten ev, çöl gezegeni Dune'u kontrol edebilecekti. Bu sırada, Lady Elara ile Bene Gesserit ve imparatorun cariyesi, Heighliners içindeki bir komutanı (oyuncu) gizlice içeri alırlar. Komutan, Sisterhood'un neslini ve geleceğini kontrol etmektedir. Elara'ya göre onlar birçok kez kumandanın ölüme gittiğini gördüler fakat sadece bir kez komutanın hayatta kaldığını büyük orduları kontrol ettiğini ve Arrakis'e barış getirdiğini gördüler.

Dune 2000'in ekran görüntüsü(Atredies LV 7)

Dune II'de olduğu gibi, Dune 2000'de de Atreides, Harkonnen ve Ordos olmak üzere üç ana hizip (bölük) bulunmaktadır. Ayrıca Corrino(Emparor), Fremen , Mercenaries ve Smugglers(Kaçakçılar) olmak üzere oynanamayan 4 hizip (bölük) daha bulunmaktadır.

Atreides Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Su gezegeni Caladan'da Atreides kendi Duke'üne büyük bir bağlılık duymakta ve zevkle onu takip etmektedir. Duke'ün ünlü Mentat'ı, Noree Moneo, Arrakis'te Duke kuvvetlerinde ikamet eder ve danışmandır. Ornithopters evinin filoları, Atreides'e üstün hava gücü sağlar. Duke, Dune'un yerli savaşçıları Fremen'lerle ittifak kurmak istemektedir.

Oyunda rengi mavidir. Binaları beyaz tonlamalıdır. Tanklarının gücü ve hızı dengelidir.

Harkonnen Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Harkonnenler kötü Baron tarafından yönetilir ve Giedi Prime'ın volkanik atık gezegeninden gelirler. Lady Elara'ya göre Harkonnen'nin tek insancıl yanı insan gibi görünmeleri. Harkonnenlerin bütün insanlık duygusu uzun zaman önce kaybolmuş, vahşet ve kötülüğe dönüşmüştür. Baron'un Mentat'ı, Hayt De Vries, Tleilaxu Flesh Vats'deki ölü bir adamın cesetinden doğmuştur.

Oyunda rengi kırmızıdır. Binaları siyah tonlamalıdır. Tankları güçlü fakat yavaştır.

Ordos Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordos'un kökeni, Dune 2000'de isimsiz olan fakat Emperor: Battle for Dune'da Sigma Draconis IV olarak bilinen buzlarla kaplı soğuk bir gezegendir. Kaynaklarını yakın çevresindeki yıldız sistemlerinden temin eder. Kendine en güvendiği konulardan biride tüccar olarak kâr yapmaktır. Fakat servetleri onları giderek panaroyak hale getirmiştir. Kılavuza göre Ordos, kendi ünitelerini oluşturmak yerine dışarıdan hazır satın alır. Diğer iki evin aksine, Ordos evi, Frank Herbert'ın Dune romanında geçmemekte, fakat "non-canon Dune Encyclopedia"'da bahsedilmektedir.

Oyunda rengi yeşildir. Binaları kahverengi tonlamalıdır. Tankları zayıf fakat hızlıdır.

Smugglers(Kaçakçılar)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ordos tipi binaları bulunur. Rengi kahverengidir. Bölümlerde ufak bölgeleri vardır ve tarafsızdır.(Atredies LV 5,6 ve Ordos LV 4 hariç) Bu bölgelerde yalnızca rafineri, rüzgar kapanı ve silolar ile birkaç asker bulunur. Starport'u özeldir.

Fremen[değiştir | kaynağı değiştir]

Dune'un yerlileridir. Oyunda Atredies ve Harkonnen Lv 4 haricinde bulunmazlar. Bu bölümde de yanlızca üniteleri bulunur. Binaları Atreides tipidir.(Eğer Map Editor Kullanarak Koyarsanız.) Rengi gridir.

Emparor[değiştir | kaynağı değiştir]

İmparator'un adamlarıdır. Oyunda Harkaonnen tipi bina kullanır. Sardukar yapablilirler. Eğer mühendis ile Emparor's Palace(İmparatorun Sarayı)'ı ele geçirirsek biz de Sardukar yapabiliriz. Tüm evlerin son 2-3 bölümünde bulunur. Ağır Fabrikası, İnşaat Alanı(Ayrıca kodu vardır ancak şekli harkonnen ile aynıdır.) ve Sarayı özeldir. Rengi mordur.

Mercenaries(Paralı Askerler)[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçimlerini diğer evlere yardım ederek sağlarlar. Ordos tipi binaları vardır ve Ordos'a 7,8 ve 9. bölümlerde yardım eder. Ayrıca Harkonnen'in 8. bölümünde düşman olarak bulunur ama Ağır Fabrikasını ele geçirirsek dostumuz olur. Atreides Lv 6 v1'de de düşman olarak bulunur. Ağır Fabrikası özeldir. Rengi sarıdır.1.6 sürümünde Mercenarilere ait iki bölüm vardır.

Oynayış[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunda oyuncular bir ev seçmek zorunda ve "spice melange" (baharat melajı)'nı kontrol altına almak için diğer evlerle Arrakis'te ya da diğer adıyla Dune'da savaşmak zorundadır. Oyuncu Solaris biriktirmek için spice (baharat) toplar ve bu Solaris'i oyundaki ünitelere destek eklemek ve yeni üniteler oluşturmak için kulanır. Oyun Command & Conquer: Red Alert benzeri bir oyun motoru kullanır. Ayrıca Dune II'nin aksine, oyunda aynı anda bir ünite değil birçok ünite kontrol edilebilir.

Çoğu Gerçek zamanlı strateji oyunu gibi, oyun, oyuncunun üniteleri ve binaları hariç hertarafı kaplamış olan "Shroud" olarak da bilinen kara bir savaş sisi ile başlar. Üniteler haritanın karanlık yerlerinde dolaştıklarında, karanlık sis, oyun süresince dolaşılan bölgeden kalkacaktır. Ancak oyundaki bir bug yüzünden dostlarımızın binaları shourdu açmaz ancak üniteleri açabilir.

Oyuncular oyunda Dune II'deki gibi binaları kurmadan önce yapılacak olan bina arsasının altına beton döşemelidir. Dune II'de tüm binalar ne olursa olsun zaman içinde bozulacaktır, fakat binanın altında beton kullanılmışsa bozulma süreci daha yavaş gerçekleşecektir. Dune 2000'de ise binalarda beton kullanılmamışsa bina zaman içinde kendi gücünün yarısı kadar bozulacaktır, beton kullanılmışsa bina oyun süresince hiçbir zaman bozulmayacaktır. Ayrıca Dune II'de elektrik kesintisi binaların hasar almasına sebep olurken Dune 2000'de böyle bir şey olmaz ancak Dune 2'nin aksine füze kuleleri elektrik kesintisinde çalışmayacaktır.

Bütün evlerin "Light Infantry" (Hafif Piyade) "Wind Trap" (Rüzgar Kapanı) ve "Mobile Construction Vehicle" (Mobil İnşaat Aracı) gibi ortak üniteleri olmasına rağmen, her evin "Atreides Sonic Tank", "Ordos Deviator" , "Harkonnen Devastator" , "Grenadler" ve "Stealty Raider" gibi kendi evine has üniteleride mevcuttur. Harkonnen ve Atreides evi "Trike" ünitesini kullanırken, Ordos evi "Trike"in daha gelişmiş bir versiyonu olan "Raider"'ı kullanır. Dune II'de Atredies ve Ordos'un yapabildiği "Ornihopter" Dune 2000'de yanlızca Atredies tarafından yapılır ve saraydan yapılan üniteler gibi ücretsizdir.

Westwood Studios'un diğer birkaç oyununda olduğu gibi; oyuncu diğer evlerin kendine has ünitelerini, diğer evlerin binalarını mühendis ünitesiyle ele geçirerek, kendi evinden çıkartabilir.

House Ordos sipariş yoluyla Starport'tan Missile Tank (füze tankı) elde edebilir. Oyunun 1.06 yamasında Harkonnen, Corrino imparatorluğuna sadık olan fanatik-asker Sardaukarları eğitebilir. Atredies ise atış gücü Siege Tank kadar iyi olan "Grenadler" adlı askeri üretebilir. Ordos da Raider'ın görünmezi olan Steality Raider'ı yapabilir.

Üniteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Hafif Piyade: Makinalı tüfeği vardır. Zırhı hafiftir. Tanklara iyi hasar veremez.
 • Ağır Piyade: Roket atarı vardır. Zırhı hafiftir. Tanklara ve hafif zırhlı araçlara iyi hasar verir.
 • Mühendis: Düşman binalarını ele geçirir. Silahı yoktur. Zırhı hafiftir.
 • Thumper Infantry: Bina kurulamayan arazide çift tıklandığında Kum Solucanlarını yanına çağırır. Zırhı hafiftir. Yanlızca Çok oyunculu ve eğtim (Practice) bölümlerinde bulunur.

Araçlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Trike: Ordos evi Hafif fabrikadan yapamaz ancak Starport ile alabilir. Makinalı tüfeği vardır. Hafif zırhlıdır.
 • Quad: Roket atar. Zırhı hafiftir. Hafif Fabrika geliştirmesi gerekir.
 • Biçer-Döver: Baharat toplar. Rafineri kurduğunuzda ücretsiz bir tane gelir. Zırhı ağırdır.
 • Tank: Her evin özel tankı vardır. Tankların özellikleri yukarıda yazmaktadır.
 • Kuşatma Tankı(Siege Tank): Gülle atar. Askerlere ve hafif zırhlı araçlara iyi hasar verir. Zırhı ağırdır. Ağır fabrika geliştirmesi gerekir.
 • TİA(Taşınabilir İnşaat Aracı): İnşaat alanı kurmaya yarar. Tamirhane gerektirir. Zırhı ortadır.
 • Füze Tankı: Ordos evi Ağır fabrikadan yapamaz ancak Starport ile alabilir. IX araştırma merkezi gerektirir. Hava ünitelerine saldırabilir.
 • Taşıyıcı(Caryall): Biçer-döverleri Rafineri ile Baharatlar arasında ve hasarlı üniteleri Tamirhaneye taşır. Ayrıca göreverde takviyeler taşıyıcı ile gelir.

Özel Üniteler[değiştir | kaynağı değiştir]

Atreides Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sonik Tank: Yüksek frekanslı ses dalgaları yayar. Askerlere ve hafif zırhlı araçlara iyi hasar verir. IX araştırma merkezi gerektirir.
 • Bombacı: El bombası atar. Askerlere iyi hasar verir. Yüksek teknoloji fabrikası gerektirir. Yanlızca çok oyunculu ve eğitim bölümlerinde bulunur.
 • Ornikopter: Süpersilahtır. Gelişmiş Atreides Yüksek teknoloji fabrikası gerektirir. Tek seferde 3 tane yapılır.
 • Freman: Atreides Sarayı gerekir. Tek seferde 2 tane yapırır. Ücretsizdir. Görünmezdir. Ağır Makinalı tüfeği vardır.

Ordos Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Raider: Trike'ın gelişmişidir. Daha hızlıdır. Zırhı hafiftir.
 • Görünmez Raider: Raider'ın görünmez versiyonudur. Yüksek teknoloji fabrikası gerektirir. Ateş etmek için görünür olması gerekir.
 • Deviator: Düşman ünitesini bir süreliğine ele geçirir. Ele geçen ünite hasar alır ya da tamir edilirse eski takımına geri döner. Zırhı hafiftir. IX araştırma merkezi gerektirir.
 • Sabotajcı: Düşman binalara girip onları patlatır. Ordos Sarayı gerektirir. Ücretsizdir. Bir süreliğine görünmez olabilir.

Harkonnen Evi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • MP Sardukar: Oyun içinde adı Sardukar olarak geçer ancak kodlarda MP Sardukar olarak geçmektedir. Yüksek teknoloji fabrikası gerektirir. Yanlızca çok oyunculu ve eğitim bölümlerinde bulunur.
 • Devastator: Zırhı ağırdır. Kendini imha edip hanındaki ünite ve binalara hasar verebilir. IX araştırma merkezi gerektirir.
 • Nükleer Füze(Dead Hand Missle): Süpersilahtır. Harkonnen Sarayı gerektirir. Hedeften bir miktar sapabilir.

Emparor[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Sardukar: Ağır makinalı tüfekleri vardır. İmparatorun sarayı gerektirir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Jhon Rhys-Davies - Jean-Claude Sachot = Noree Moneo
Musetta Vander - Brigitte Berges = Lady Elara
Richard Marcus - Pierre Dourlens = Erdic O
Robert Carin - Bernard Bollet = Hayt De Vries
Nancy Varen - Veronique Volta = Freman Kari
Adrian Sparks - Yves Barsacq = İmparator 4. Frederic

 • 1.Sıradakiler İngilizce, 2. Sıradakiler Fransızca sürümdeki oyunculardır.

Soundtrack[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyunun müzikleri Frank Klepacki tarafından yapılmış olup 17 parçadan oluşmaktadır.

Dune 2000: Long Live The Fighters!
Frank Klepacki

 1. Options
 2. Attack on Arrakis
  Attack on Arrakis
 3. Enter the Ordos
 4. Fight For Power
 5. Harkonnen Battle
  Harkonnen Battle
 6. Land of Sand
 7. Plotting
 8. Rise of Harkonnen
  Rise of Harkonnen
 9. Robotix
 10. Spice Scouting
 11. The Ambush
 12. The Atreides Gain
 13. The Fremen
  The Fremen
 14. The Soldiers Approach
 15. The Waiting Game
 16. Under Construction
 17. Score

Patchler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe dil paketi kullanılmış Dune 2000 ana menüsü

Dune 2000'e yeni özellikler ekleyen patchler bulunur. Bunlardan ikisi Mission Selector(Görev Seçici) ve High Resolution(Yüksek Çözünürlük)'tür. Mission Selector ana menüye yeni bir buton ekler. Buradan istediğimiz bölüme girebiliriz. High Resolution ise 640x480 ile 1920x1080 çözünürlükleri arasında bir çözünürlüğe ayarlayabiliriz.

Oyunun ayrıca Türkçe Dil Paketi bulunmaktadır.

Ayrıca Dune 2000 için Map Editor ve Mission Editor uygulamaları bulunur.[2] Yine Dune 2000 için hazırlanmış, oynanamayan hiziplerin(bölük) görevleri bulunmaktadır. Bu görevlerde normal Dune 2000 de bulunmayan Ixian ve Black Fremen takımları bulunur. Bu takımlar Atreides tipi bina kullanır. Renkleri sırsıyla Açık Kahverengi ve Siyahtır. Ancak bu görevlerin oynaması için normal görevlerin üzerine yazılması gerekir. Yani bu görevleri kullanırken normal görevleri oynayamazsınız.

İç bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]