Dudullu, Ümraniye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Dudullu, İstanbul ili Ümraniye ilçesindeki bir mahalledir. Önceleri Dudullu köyü olarak geçer. Köyün tarihi çok eskidir. İstanbul'un fethi sırasında yardıma gelen kabileler (boylar)'den olan Duduoğlu kabilesine yardımlarına teşekkür amacıyla padişah tarafından verilmiştir. Daha sonra iç göçler sonucu nufus aşırı arttığından Aşağı Dudullu ve Yukarı Dudullu mahalleri olmak üzere iki mahalleye ayrılmışır. Bu süreçte topraklarının bir kısmı çevre köylere verilmiştir. Aşağı Dudullu, eski bir yerleşim merkezidir. Burada bölgenin yerlileri ikamet etmekdedir. Bölgenin yerlileri genelde manav kökenlidir.

Belde merkezindeki Dudu Hatun çeşmesi tarihi değer taşımaktadır. Semtin isminin bu çeşmeden geldiği düşünülebilir. 1995 yılına kadar Alemdağ Caddesi'nin üzerinde bulunan çeşme, içme suyu amacıyla kullanılırdı. Alt geçit çalışmaları sırasında yeri değiştirildi ve çeşme kullanıma kapandı. Eskiden padişahlar ve eski beyler Alemdağ'a (zamanında avlanılan bölge ve padişahın konağı Dudullu sınırları içerisindeydi) ava giderken Dudullu yolunu kullanırlardı. Bu sebepledir ki Dudullu merkezinde eskiden kervansaraylar bulunurdu. 2010 yılından itibaren Asyapark, Çağrı gibi iş merkezleri ve Garanti Bankası,Yapı Kredi Bankası, VakıfBank, Halk Bankası gibi bazı bankaların şubeleri açılmıştır.

A. Dudullu'da Ayedaş Dudullu İşletme Şefliği; Y. Dudullu'daysa Osmangazi Korusu, Göztepe Dinlenme Tesisleri, Modoko ve Keyap sanayi siteleri bulunmaktadır. Mahallenin amatör ligde oynayan futbol takımı vardır (Dudulluspor). Her iki mahalleye yakın önemli merkezler Çekmeköy, Ataşehir, Kayışdağı, Çakmak, Ihlamurkuyu ve Sarıgazi'dir. Her iki mahalle Üsküdar-Ümraniye-Dudullu-Alemdağ ve Bostancı-İçerenköy-Kayışdağı-Dudullu yollarının kesiştiği yerdedir. Şile otobanı A. Dudullu sınırlarından geçer. Tem Otoyolu Y. Dudullu'ya yakın bir yerden geçmektedir.

29 Mart 2009 yerel seçimleri öncesi değişen güncel Ümraniye mahalle sınırları

http://www.umraniye.bel.tr/mahalleharitasi.asp?caid=754