Domitius Alexander

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Domitius Alexander
Roma İmparatoru & Gaspçı
Follis-Domitius Alexander-carthage RIC 68.jpg
Domitius Alexander'a ait Follis. Arka yüzde başkenti Kartaca'nın kişileştirilmiş hali,
Önce gelen Maxentius
Sonra gelen Maxentius
Tam adı Sextus Marcius Martinianus â
Doğum yeri Phrygia
Ölüm tarihi 311
Ölüm yeri Afrika

Lucius Domitius Alexander (ö. 311 civarı), bir ihtimale göre Frigya'da doğmuş olan ve İmparator Maxentius'un oğlunu tutsak olarak Roma 'ya göndermesini istediği Afrika vali vekili. Alexander buna karşı çıkmış ve 308 yılında kendini imparator ilan etmiştir.

İsyan hakkındaki en şaşırtıcı ve detaylı tanımlama Zosimos'a aittir (II, 12 ve 14). Aktardıklarına göre Maxentius kendine ait birt portre'yi imparator olarak tanınmasını sağlamak için Afrika'ya gönderdi. Birlikler Galerius'a olan sadakâtleri nedeniyle buna karşı çıktılar. Maxentius, eyalet vali vekili Domitius Alexander'dan sadakâtinin güvencesi olarak oğlunu Roma'ya göndermesini emretti. Alexander bu emre karşı çıktı ve ordusu tarafından imparator ilan edildi. Bu olay belki de 308 yılı başında Maxentius ve babası Maximian arasında çatışmaya yol açmış ve Zosimos bu hikâyede Galerius'u Maximian ile karıştırmıştır.[1]

Afrika'dan ayrı olarak Domitius Alexander aynı zamanda also Sardinya'yı da kontrol altına aldı. Bu sıralrda yaşı oldukça ilerlemişti. Mevcut bir yazıta göre (CIL viii, 22183) Alexander ve I. Constantinus Maxentius'a karşı bir ittifak içindeydiler. Salama, bu ittifakın 310 yılı sonbahar aylarına kadar sürdüğünü iddia eder.[2]

Maxentius, praetorian prefect'i Rufius Volusianus'u isyanı bastırmaya gönderdi ve Alexander esir alınarak idam edildi. Anlaşıldığı kadarıyla birlikleri daha fazla direniş göstermemiştir. Maxentius bu isyana Alexander'in destekçilerinin mallarını kamulaştırarak misilleme yaptı. Alexander'ın saltanatını sonu tartışmalı olmakla birlikte 309 ve 311 yılları önerilir.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Timothy D. Barnes, , The New Empire of Diocletian and Constantine (Diocletian ve Constantinus'un Yeni İmparatorluğu) , Cambridge (Mass.) 1981, p. 14f., (İngilizce)
  • André Chastagnol,, Les Fastes de la Préfecture de Rome au Bas-Empire, Paris 1962, p. 54ff.,(Fransızca)
  • Francois Paschoud (ed.), Zosime: Histoire Nouvelle, Paris 2000, p. 213ff., (Fransızca)
  1. ^ Paschoud.
  2. ^ P. Salama, "Recherches numismatiques sur l'usurpateur africain L. Domitius Alexander", Uluslararası Nümizmatik Kongresi tutanakları, 1973, s. 365, not 2.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Önce gelen:
Maxentius
Roma İmparatoru & Gaspçı
308 - 311
Sonra gelen:
Maxentius