Dikkonak, Bigadiç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Dikkonak
—  Köy  —
Balıkesir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Bigadiç
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 235
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10440
İnternet sitesi: [2]

Dikkonak, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı köy Türkmen Tepesinin dik bir eteğinde kurulmuş olmasından dolayı DİKKONAK'tır. Köyün yaşlılarından alınan bilgilere göre: köyü kuranlar 1800 lü yılların başlarında köye gelen Hacıekçi ve Karahacı lakaplı iki kişidir.Bu kişiler köyün olduğu bölgeye yerleşmiş ve daha sonra farklı bölgelerden de göçlerle nesilden nesile bugünkü köy popülasyonu oluşmuştur.Ayrıca köyde 1900 lü yılların başlarına kadar müslüman olmayan Rum veya Yunanların da yaşadığı bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yemkleri çok çeşitli ve doyurucudur.Gelen misafirlerin biber yoğurtlaması,bezdirme gibi güzel yiyecekler ile karınları doyar.Köyde genellikle her yıl köy hayrı yapılır. Artık yapılmaz geçiçi bir sre iptal ettim. yarak yapılmıyo yapılıyor ya amına kodumu her sene

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir iline 23 km, Bigadiç ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

1999 YILINDA=550 2001 YILINDA =700 2005 YILINDA=730 2010 YILINDA=890 2012 YILINDA=970 2013 YILINDA=1750 Nüfus tablodada görüldüğü gibi gittikce yükselmektedir.Çünkü köyde tarımsal faaliyetler çok fazladır.Bundan dolayı birçok kişi şehirden köye göç etmek zorunda kalmıştır.

KÖYDE BELEDİYEDİR

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ve köyde yazın veya kışın köyün dışına balığa giderler.Ve bazende köylülülerin üzüm toplama gibi dışarıya işe giderler.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak (stabilize) olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün içme suyu kaynaklardan normal yolla ve enerji yardımıyla çıkartılan sularla sağlanır. Her evde içme suyu çeşmesi vardır. Her evin önünden kanalizasyon boruları geçmektedir. Köyün içinde halkın yaralanması için yaptırılmış 1 tane çeşme vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Bigadiç belediye ve beldeleri