Deniz Seki

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Deniz Seki
Doğum adı Deniz Seki
Doğum 1 Temmuz 1970 (1970-07-01) (44 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Uyruk Türk
Tarzlar Pop
Meslekler Şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve sunucu
Çalgılar Vokal
Etkin yılları 1995-günümüz
Plak şirketi Özer (1997–2002)
Seyhan (2003–2011)
Resmî sitesi denizseki.com

Deniz Seki (d. 1 Temmuz 1970, İstanbul), Türk pop müzik şarkıcısı, besteci ve söz yazarı. Seki, ikisi sinema, biri televizyon dizisi olmak üzere toplam 3 filmde rol almıştır. Seki 2012'nin Şubat ayında[kaynak belirtilmeli] gösterime giren Eşruhumun Eşzamanı filminde oynadı.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Temmuz 1970 yılında İstanbul'da doğan Deniz Seki, öğrenim yıllarında ilkokulu Maçka Süheyla Artam'da, orta ve lise eğitimini de yatılı olarak[kaynak belirtilmeli] Çamlıca Kız Lisesi'nde okudu. Okulu bitirdikten sonra, TRT İstanbul televizyonundaki sunuculuk sınavlarına katılarak sunucu oldu[2].

Jandarmanın düzenlediği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan aralarında Deniz Seki'nin de bulunduğu 19 sanık hakkkında uyuşturucu ticareti yapmak suçlamasıyla İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk davada Seki, serbest bırakılmış ve hakkında tutuksuz yargılanma kararı çıkarılmıştır.

Uyuşturucu iğrenç bir şey. Uyuşturucu kullanan insanlar, kullanmaya başladıkları andan itibaren kendilerini yok etmeye de başlıyor. Ama çaresizlik seni o kötü yollara sürüklüyor. Sonra aklın başına geliyor ama iş işten geçmiş oluyor.

Deniz Seki, [3]

Ancak bir süre sonra mahkeme tarafınca Seki hakkındaki karar bozulmuş ve Seki hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır.[4] Mahkeme Seki'nin yakalama kararını tutukluluğa çevirmiştir. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne getirilen Seki aleyhine mahkemece 18 Şubat 2010 tarihinde uyuşturucu ticaretine yardım etmek suçlamasıyla 8 yıl hapsi istenmiştir. Ayrıca davayı yöneten Savcı, Seki'nin uyuşturucu madde kullanmak suçundan tedavi edilmesine ve denetimli serbestlik uygulanmasına karar verilmesini istemiştir.[5] Davada diğer 15 sanıklarında 7.5 ile 39 yıl hapsi istenmiştir. Davada Seki'nin eski sevgilisi Hüsnü Şenlendirici'nin de ifadesine başvurulmuştur.[6] 24 Şubat 2010 tarihinde görülen davanın ardından Seki, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne götürülmüştür. Deniz Seki adliyeden çıkarılırken gözyaşlarını tutamamıştır.[7][8]

Seki, cezaevinde geçirdiği 218 günün ardından 2 Kasım 2010 tarihinde görülen ilk duruşmada tahliye edilmiştir. Cezaevinden elinde Kur'an ile çıkan Seki, "Değiştim, yepyeni pırıl pırıl, gerçekten arınmış bir Deniz Seki göreceksiniz" demiştir.[9][10]

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, 6 yıl 3 ay hapis cezası onanan ve dava dosyasını İnfaz Savcılığı’na gönderilen şarkıcı Deniz Seki hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Deniz Seki 15 Kasım 2014'te Esenyurt'ta saklandığı evde gözaltına alındı.[11] Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Deniz Seki 16 Kasım 2014'te cezaevine gönderildi. [12]

Müzikal Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1997-1999 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

1993 yılında Melih Kibar ile tanışan Seki, Kenan Doğulu, İzel, Yaşar, Emel Müftüoğlu, Ege, Ferda Anıl Yarkın ve Zuhal Olcay gibi sanatçılara vokalistlik yapmıştır. 1995 yılında, Pop-Show 95 Şarkı yarışmasına katılan Seki kendi yazdığı şarkı ile[kaynak belirtilmeli] birinci olmuştur.

9 Nisan 1997'de ilk albümü sözü müziği Yıldız Tilbe'ye ait olan "Hiç Kimse Değilim" çıktı. 25 Aralık 1999 tarihinde, söz ve müziklerinin birçoğu kendisine ait olan "Anlattım" isimli albümü çıktı.

2001-2008 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Seki, 2. stüdyo albüm çalışması olan Anlattım'ın ardından 3. atüdyo albümü "Şeffaf"'ı 12 Aralık 2001 tarihinde çıkardı. Bu albümde sırasıyla Unutursun ve Yakamoz isimli şarkılara klipler çekildi. 70'li yıllarda Türkçe pop müziğinde popüler olan seçme şarkılardan oluşan 4. albümü ise "Aşkların En Güzeli" 27 Ağustos 2003'te çıktı. 25 Mart 2005'te çıkan 5. albümü "Aşk Denizi"ndeki 14 şarkının 13'ünün sözleri ve bestesi kendisine aittir. Ardından üç yıl aradan sonra çıkardığı Sahici albümünde yine çoğunlukla kendi bestelerini seslendirmiştir. Seki, ayrıca 2006'da yayınlanan Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu filminde rol almıştır.Yine 2006 yılında "Lipton" markası için kendi yazıp bestelediği "LİptonOHH" parçasını da seslendirmiştir.

Sahici[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Sahici

23 Temmuz 2008'de çıkan 6. stüdyo albümünün ilk klibi Serdar Seki yönetmenliğinde Aptal şarkısına çekilmiştir.Şarkı Türkiye listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiştir.2. klip ise henüz klip çekilmeden radyolarda sıkça duyulan ve albümle aynı ismi taşıyan Sahici parçasına çekilmiştir.Şarkı Türkiye listelerinde 4 numaraya kadar yükselmiştir.Daha sonra Şaka Değil ve Zirve parçalarına resimlerinden ve klip görüntülerinden klip hazırlanmış olsa da sanatçı cezaevinde olduğu için listelerde yer almamıştır.

2009-2011 arası[değiştir | kaynağı değiştir]

Seki, yaşadığı kötü günlerin arkasından konserlerine devam ederek 100'e yakın konser ve program yaptıktan sonra birçok şarkının kendisine ait olduğu Sözyaşlarım albümünü yayınladı. Seki ayrıca bir Yavuz Bingöl ile 5 bölümlük bir müzik programı yaptı ve 2012 yılında İzzet Çapa ile bir tv programı,müzikal ve bir sinema filmi yapacağını açıkladı.

Sözyaşlarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana madde: Sözyaşlarım

2011 yılında çıkan 7. stüdyo albümünün ilk klibi Serdar Seki yönetmenliğinde Suya Hapsettim şarkısına çekilmiştir. Şarkı daha klibi olmadan bile tüm Türkiye lislerini alt üst ederek 1.sıraya yükselmiştir. Daha sonra birçok dizide kısa filmde Suya Hapsettim şarkısı kullanılmıştır. 2.klip ise radyolarda fazlaca istek alan Aşk Müzikali 'ne Serdar Seki yönetmenliğinde Nahide Rüya Adasında çekilmiştir. Klip basitliği ile eleştiriler alırken şarkı yaklaşık 4 ay boyunca tüm listelerde yer almayı başardı ve şarkıda yer alanKaderini Yaşa ya da Yenisini Yaz sözü slogan haline geldi. Seki önümüzdeki haftalarda 2 yeni klip çekeceğini açıkladı.

Yer aldığı diğer projeler[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 yılında Ege'nin "Delice Bir Sevda" şarkısına back vokal yapmış ve klibinde rol almıştır. 1996 Aralık'ında Sibel Alaş'ın Fem albümünde Bıçak Yarası şarkısında tek başına ve Firarım Ben, Bir Varmış Bir Yokmuş şarkılarında Cihan Okan, Yıldız Tilbe, Ayça Tekindor ve Uğur Şimşekyayile birlikte geri vokal yapmıştır.

1997 yılında Pınar Aylin'in "Güneşten" albümünde yer alan "Adam Olaydın" şarkısına Özkan Uğur, Hürriyet Narin, Toygarhan Atuner ve Faruk Kurukaya ile birlikte vokal yapmıştır. 1998 yılında Best of Ajda Volume 1 albümünü çıkaran Ajda Pekkan, "Haykıracak Nefesim" adlı parçasında Soner Arıca, Suat Suna, Eda Özülkü, Şebnem Ferah ve Deniz Seki ile birlikte seslendirdi. 2001 yılında çıkan Tarkan'ın Karma adlı albümünde bulunan "Taş" ve "Sen Başkasın" adlı parçalara Cihan Okan, Özkan Uğur, Berna Keser ve Özlem Tekin ile birlikte vokal yapmıştır.

2003 yılında çıkan Melih Kibar Yadigar tribute albümünde Her Şey Seninle Güzel adlı şarkıyla yer almıştır. 15 Aralık 2004 tarihinde Emel Müftüoğlu'nun Çok Ayıp adlı albümünde bulunan "Zorlama" adlı parçaya Sezen Aksu ile birlikte vokal yapana sanatçı yine 2005 yılında Cem Karaca'nın "Mutlaka Yavrum" adlı albümünde "Sen de Başını Alıp Gitme" adlı parçayı seslendirmiştir.

12 Mayıs 2006 yılında piyasaya çıkan Ali Kocatepe'nin "41 Kere Maşallah" adlı albümünde "Herşey Senin İçin" adlı parçayı seslendirmiştir. Aynı yıl Ayla Dikmen için hazırlanan ve çeşitli sanatçıların Ayla Dikmen'in şarkılarını okuduğu albümde Seki, albümle aynı ismi taşıyan "Sensiz Yaşayamam" adlı parçayı seslendirmiştir. 2007 yılında Ayhan Günyıl'ın "Gitti Gideli" parçasına da vokal yapmıştır. Ercan Saatçi'nin "Mucize Nağmeler" adlı alaturka albümünde "At Kadehi Elinden" adlı parçayı seslendirmiştir. "Mucize Nağmeler" isimli albümün ilk klibide bu şarkıya çekilmiştir. 2008 yılında yakın arkadaşı Gülben Ergen'in Aşk Hiç Bitmez albümünde bulunan "Ya Ölümsün Ya Düğün" parçasının sözleri ve müziği Seki'ye aittir. 2009 yılında Cenk Eren'in "Dönüm Noktam" adlı albümünde bulunan "Hüda Aşkına" adlı şarkının sözlerini yazmış ve şarkıya vokal yapmıştır. Aynı sene Gülben Ergen'in Uzun Yol Şarkıları adlı albümünde bulunan "Üzgünüm" adlı şarkıya vokal yapmıştır. 2010 yılında, Türk pop müziği sanatçısı Kalipso Kralı lakaplı Metin Ersoy'un kendisi gibi sanatçı oğlu Latin piyanisti Emir Ersoy'un "Yaşama Bir Şans Ver" adlı ikinci Latin albümü yayımlanmış, bu albümde 10 ünlü sanatçı hazızalarda yer etmiş 10 ünlü şarkıyı Emir Ersoy'un Latin müzik tarzındaki yepyeni düzenlemeleri ile seslendirmişlerdir ve Seki, bu albümde[13] daha önce Aşk Denizi albümünde yer alan "Üzgünüm Aşkım" adlı parçayı seslendirdi.2013 yılında Petek Dinçöz ile düeti olan "Artık Üzülmek İstemiyorum" adlı parçayı seslendirmiştir.[14]

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik videoları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Aşk Müzikali"
 • "Böyle gelmiş böyle geçer"
 • "Aşkıma Ait"
 • "Unutursun"
 • "Sahici"
 • "Dile Kolay"

Liste başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Albüm Single En yüksek
Türkiye Türkiye[15] Avrupa Birliği Avrupa[16]
Sahici "Aptal" 2
"Sahici" 4
Sözyaşlarım "Suya Hapsettim" 4

Kazandığı ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Ödül veren organizasyon Kategori
2006 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri En iyi Pop Kadın Sanatçı
2006 4. MÜ-YAP Müzik Ödülleri Altın Albüm (Aşk Denizi)'
2006 Altın Nota 2005 Ödülleri En iyi Müzik ve Yılın Şarkısı (Masal)
2013 2. OMÜ Medya Ödülleri En İyi Kadın Şarkıcı [17]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Vikisöz'de Deniz Seki ile ilgili alıntılar bulunmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Düdek, Şenay. "Karşıyaka Dans Festivali’nde Sürpriz isimler; Seda ve Erhan". Hurriyet.com.tr. http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/18693487.asp. Erişim tarihi: 13 Kasım 2011. 
 2. ^ "Deniz eski TRT’ciymiş". hurriyet.com.tr sitesi. 08.07.2008. http://www.hurriyet.com.tr/magazin/anasayfa/9373637_p.asp. Erişim tarihi: 12 Kasım 2011. 
 3. ^ Çapa, İzzet (2011.11.06). ""Aşkın yüzde 60'ı sekstir" GALERİ". haberturk.com sitesi. http://magazin.haberturk.com/ozel-roportajlar/haber/685947-askin-yuzde-60i-sekstir-galeri. Erişim tarihi: 13 Kasım 2011. 
 4. ^ Deniz Seki tutuklandı Hürriyet. 25 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 5. ^ Deniz Seki'ye 8 yıl hapis istemi Sabah. 25 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 6. ^ Deniz Seki gözaltında Habertürk. 25 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 7. ^ Ve Deniz Seki cezaevinde Hürriyet. 25 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 8. ^ Deniz Seki cezaevinde Radikal. 25 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 9. ^ Deniz Seki serbest bırakıldı CNNTÜRK. 25 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 10. ^ Deniz Seki serbest bırakıldı! Milliyet. 25 Temmuz 2010 tarihinde erişilmiştir.
 11. ^ 15 Kasım 2014 Radikal Gazetesi haberi
 12. ^ http://www.cihan.com.tr/news/Deniz-Seki-tutuklanarak-cezaevine-gonderildi_3267-CHMTU5MzI2Ny8x
 13. ^ [1] 29 Ağustos 2010 tarihinde erişilmiştir.
 14. ^ Türkiye’nin en önemli sesleri, geliri sokak hayvanlarına aktarılacak albüm için bir araya geldi. Milliyet/Cadde. 29 Ağustos 2010 tarihinde erişilmiştir.
 15. ^ Billboard Türkiye Top 20 18 Ocak 2009 tarihinde erişilmiştir.
 16. ^ Euro Airplay Hot 100 28 Eylül 2008 tarihinde erişilmiştir.
 17. ^ omumedyaodulleri.com