Demet Sağıroğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Demet Sağıroğlu
Doğum 5 Aralık 1968 (1968-12-05) (46 yaşında)
Erzurum  Türkiye
Köken Türk
Tarzlar Pop müzik
Etkin yılları 1990-Günümüz
Resmî sitesi Resmi Web Sitesi

Demet Sağıroğlu (d. 5 Aralık 1968, Erzurum), Türk pop müzik sanatçısı.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Seksenler: İlk adımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Mühendis Necmi Sağıroğlu'nun ve öğretmen Leyla Sağıroğlu'nun ilk kızları olarak Erzurum'da dünyaya geldi. İlk, orta, lise eğitimini Ankara'da sürdürdükten sonra Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü'nde 1988 yılında eğitim görmeye başladı. Ancak aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi - Şan Bölümü'ne burslu olarak geçiş yaptı. Sağıroğlu daha sonra İTÜ Devlet Konservatuarı TSM Şan Bölümü'nde de eğitim aldı.

Kayahan ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri'ne katılmak için arkadaşlarıyla birlikte hazırladıkları şarkıyı dinletmek için gittiklerinde tanışmış ve bu sayede Kayahan'ın dikkatini çekmiştir. 1989 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri'nde ikinci olan Kayahan'ın Ve Melankoli isimli şarkısında vokal yapmasıyla profesyonel müzik yaşamı başlamış ve uzun yıllar Kayahan'la çalışmıştır.[1]

1990-1999: Kariyerinde ilerleyişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik kariyerine 1990 yılında[2], Kayahan ile birlikte seslendirdikleri "Gözlerinin Hapsindeyim" ile adım atan Sağıroğlu[3], aynı şarkı ile 1990 Eurovision Şarkı Yarışması'na katılma yolunda Eurovision Türkiye Elemeleri'nde birinci olarak ve Türkiye'yi Zagrep'de temsil ettiler[4]. İkili 17 puanla 21. sırada yer almışlardır[5]

1993'te sözlerini Şehrazat'ın yazdığı, Selçuk Başar'ın bestesi olan Harman isimli şarkı ile katıldığı Pop Show Şarkı Yarışması'nda ikinci olan Sağıroğlu, Kayahan'ın kendisine albüm yapılması için henüz erken olduğunu söylemesinin ardından kendi imkanlarıyla kariyerine devam etmiştir.

1994 yılının Eylül ayında aranjörlüğünü Uzay Heparı'nın, prodüktörlüğünü Şehrazat'ın yaptığı ve albüme adını da veren Kınalı Bebek ile büyük başarı yakaladı. Albümde sözü ya da müziği kendisine ait olan Arnavut Kaldırımı, Hazan Mevsimi, Yadigar, Gönlünce Yaşa gibi şarkılara da yer veren Demet Sağıroğlu ilk albümüyle Türk Pop Müzik Dünyası'nda kalıcı olacağının sinyalini vermiş ve parçaları Türk Pop Müziği'nin unutulmaz eserleri arasına girmiştir. Klipleriyle görsellik üzerine yeni bir dönem başlatmıştır.Kınalı bebek usa MTV' de yayınlanmış, Arnavut Kaldırımı ise MCM'de en iyi klipler dalında Türkiye'ye 3. kazandırmıştır.

1996 yılının Haziran ayında Şikayetim Var adlı ikinci albümünü, 1998 Temmuz ayında Sımsıcak adlı üçüncü albümünü , 2000 yılının Eylül ayında Papatya Falları adlı dördüncü albümünü,2004 yılının Temmuz ayında Korkum Yok adlı son albümünü çıkardı. 2009 yılında Silkelen isimli maxisingle albümü piyasaya çıktı.

Demet Sağıroğlu Zeki Müren için bir demet yasemen müzikalinde Belgin Doruk'u canlandırdı.Nilgün adlı televizyon dizisinde rol aldı. Birçok compilation albümüne sesiyle destek verdi.

1996 'da Atilla Özdemiroğlu ile Ağır Roman, 1999 Erkin Aslan'la Asansör, 2007' ise Fazıl Say ile İyi Seneler Londra, en son 2009'un aralık ayında vizyona giren, bestesi Melih Kibar'a, sözleri kendisine ait Adını Sen Koy filmlerinin müziklerin de yer aldı.

Stüdyo Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik videoları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "Arnavut Kaldırımı"
  • "Hiç Özlemedin Mi?"
  • "Adını Sen Koy"
  • "Yarın Olmaz"

Tekliler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Demet Sağıroğlu ile Röportaj 12 Mart 2008 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ JÜRİ ITUVISION. Erişim tarihi: 2 Eylül 2013
  3. ^ "Eurovision'da geri sayım başladı". Hürriyet. 15 Mayıs 2005. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=319580. Erişim tarihi: 2 Eylül 2013. 
  4. ^ "Türkiye'nin Eurovision macerası". Hürriyet. 15 Mayıs 2004. http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=225839. Erişim tarihi: 2 Eylül 2013. 
  5. ^ Volkan Acar. "Eurovision Türkiye". Kırık Plaklar. http://www.kirikplaklar.com/icerik.asp?Kategori=15. Erişim tarihi: 2 Eylül 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]