Değirmenli, Bigadiç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Değirmenli
—  Köy  —
Balıkesir in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Balıkesir
İlçe Bigadiç
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 727
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 266
İl plaka kodu 10
Posta kodu 10440

Değirmenli, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı : Köyde eskiden bulunan çok sayıda su değirmeninden gelmektedir. Köye adını veren değirmenlerden günümüzde faal olan yoktur. Köyün geçmişi hakkında bilgi yoktur. Ancak köyde bulunan ve kayaya oyma bir kilise-mezar olan Kilisekaya (kesekaya)ile Tarihi Roma Hamamı köyün geçmişinin çok eskilere dayandığını gösterir. Köyün eski ismi olan Persi Pers İmparatorlugu ile bir alakası olduğu ihtimalini güçlendirmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ünlü olan bir yemeği vardır.Bu kurban bayramalarında 2, gün yapılan Sura adlı yemektir.Diğer bir deyişle kaburga dolması diyebiliriz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir iline 38 km, Bigadiç ilçesine 14 km uzaklıktadır. Kadıköy, Çömlekçi, Güvemçepni, Yeniköy ve Osmanca köyleri ile çevrilidir. Yeniköy ve Osmanca ile olan sınırlarını Simav Çayı çizmektedir.

Cografi, Harita Görüntüsü: maps.Google'den Harita

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri

2012

2011

2010

2009

2008

568

588

576

608

604

2007

613

2000 727
1997 652

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkının büyük çoğunluğu civarda bulunan bor madenlerinden emeklidir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

ayrıca bu köyde gezilmesi gereken önemli bir mağra (kesekaya / kilisekaya) vardır tarihte pers imparatorluğunun mağra olarak kullandığı ve hala kalıntıları bulunmaktadır kral ve odaları gözetleme yerleri ve daha niceler.... 2 katlıdır ve büyük hazine gizlendiğine inanılır. değirmenli köyünün önceki adı,persli dir daha sonra kısaltılarak persi adını almıştır daha yakın zamana kadar bu ad kullanılmıştır.10 yıl önce eski köy adları değiştirilirken bu köyde isim değişikliğine uğramış ve dereler arasında olduğundan eski su değirmenlerinin bol olması bakımından değirmenli adı uygun görülmüştür fakat persi ismide hala kullanılır(halk arasında)asıl yakışan isim oydu çünkü pers imparatorluğu kalıntılarının hala olduğu bir köydür...görülmeye vede araştırılmaya değer. ayrıca internet alyapısı ve kablolu tv haberleşme ağı mevcuttur