David di Donatello Ödülleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
David di Donatello Ödülleri
Açıklama Akademi Ödülleri'nin (Oscar) İtalya'daki karşılığı
Ülke İtalya İtalya
Resmî sitesi http://www.daviddidonatello.it/english/index.htm

David di Donatello Ödülleri, İtalyan Sinema Akademisi tarafından 1955 yılından beri her yıl verilmekte olan sinema ödülleridir. Oscar adıyla da bilinen Akademi Ödülleri'nin İtalya'daki karşılığıdır. Yıldan yıla değişmekle birlikte 2008'de 21 kategoride ödül verilmiştir. 2006'da 24 dalda, 1957 yılında ise sadece 3 dalda bu ödüller dağıtılmıştı.

Ödül adını 13861466 yılları arasında yaşamış Rönesans çağı ressam ve heykeltraşı Floransa'lı Donatello'nun (Donato di Niccolò di Betto Bardi) 1440 civarında yaptığı ünlü bronz Davut heykelinden almıştır.[1] Bu heykele de kısaca, Donatello'nun Davutu anlamına gelen David di Donatello adı verilmektedir.[2]

Ödüller esas olarak İtalyan filmlerine verilmekle birlikte yabancı dildeki filmler için de iki ödül kategorisi ayrılmıştır. Bunlardan ilki 1959'dan beri verilmekte olan "En İyi Yabancı Dilde Film" ödülü, diğeri de 2004 yılından beri verilmekte olan "En İyi Avrupa Filmi" ödülüdür. Fatih Akın'ın Duvara Karşı filmi 2005 yılında bu ikinci kategoride aday gösterilmiş ama ödülü kazanamamıştı.[3][4] Ferzan Özpetek'in filmi Karşı Pencere ise 2003 yılında "en iyi film" dahil 5 dalda bu ödülü kazanmış, ayrıca 7 dalda da aday gösterilmişti.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]