Dart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Dart

Dart (TDK önerisi oklama)[1] iç içe ve farklı renklerde halkalardan oluşan bir hedefe, belirlenmiş bir uzaklıktan ufak okların atılarak, en yüksek puanı almak amaçlı bir oyun, spor. Dart, Orta Çağda okçular için bir eğitim oyunu olarak başlamıştır. İlk kez İngiltere'de ortaya çıkmıştır.

Hedefe daha iyi gitmesi için arkasına tüy ya da aparey (flight) takılan dart yaklaşık 16 cm uzunluğunda, nişan tahtası ise yaklaşık 45 cm çapındadır. Nişan tahtası, 1'den 20'ye kadar değerlerin yazılı olduğu 20 puan dilimine bölünmüştür.

Alınacak puanı belirleyen iç içe altı halka bu dilimleri kesmektedir. En içte 50 puanlık merkez (BullEye), hemen dışında 25 puanlık bir halka, geniş bir tekli atış halkası, dar bir üçlü atış halkası, diğer bir geniş tekli atış halkası ve en dışta dar bir çiftli atış halkası bulunmaktadır.

Çoğunlukla hedef skorlara göre isimlendirilen Dart'ın 301 / 501 / 701, Cricket, High Score, Shangai, 301 Elinination, Split Score, Rapid Score olarak anılan oyun çeşitleri vardır.

Dart Oyun Kuralları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Oyunun amacı belirtilen alanlara 3 isabetli atış yapılarak skor tahtasındaki alanları kapatmaktır.
  • Triple için skor tahtasında yer alan puanlardan (Örnk: 20′den 10′a) birisinin triple alanına isabet ettirmek gerekir. İlk *isabette 1 çizgi ikincisinde 2 çizgi ve 3. isabette yuvarlak içine alınarak kapatılır.
  • Skor tahtasında yazmayan rakamların triple alanına yapılan atışlar geçersiz sayılır.
  • Yukarıdaki örnek skor tahtasında işaretleme şeklini görebilirsiniz.
  • House için yine skor tahtasında yazan rakamlardan birisini 3 okun tek atışta isabet etmesi ile House atışı yapılmış olur. 20 puanlık dilim için örnek House atış alanı kırmızı ile işaretlenmiştir.
  • Skor tabelasında yazmayan rakamlara yapılan house atışları geçersiz sayılır.
  • Oyuncu Double alanına yapılan atış sonrasında skor tahtası üzerine atış yaptığı rakama 2 çizgi işaretleyebilir. Bunun yerine *D alanına tek çizgide atabilir.
  • Bull içinde kırmızı alan (Inner Circle Bull)'a yapılan atışlar B değerine iki çizgi ya da Double (D) alanına bir çizgi atımı olarak işlenebilir.
  • 20'nin triple alanına yapılan bir atışta skor tahtası üzerindeki T ye bir çizgi atılır. Bunun yerine oyuncu 20'ye 3 çizgi atıp kapatmayıda tercih edebilir.
  • Skor tahtasındaki tüm değerleri kapatan takım/oyuncu oyunu kazanmış olur.

Dart Federasyonları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dart Sporu uluslararası çerçevede 2 ayrı organizasyona göre yürütülmektedir. Dünya Dart Federasyonu (WDF), Bu federasyonun organizasyonlarını düzenleyen Britanya Dart Federasyonu (BDO-British Darts Organisation) amatör çerçevede bu sporun uluslararası turnuvalarını yürütürken; Profesyonel Dart Birliği (PDC-Professional Darts Corporation) bu sporun profesyonel çerçevedeki etkinliklerini yürütür.

Türkiye Türkiye Dart Federasyonu
Amerika Birleşik Devletleri ABD Dart Birliği
Avustralya Avustralya Dart Federasyonu
Kanada Kanada Dart Federasyonu
Hollanda Hollanda Dart Federasyonu
Almanya Almanya Dart Federasyonu
Çek Cumhuriyeti Çek Cumhuriyeti Dart Federasyonu
Norveç Norveç Dart Federasyonu
İsveç İsveç Dart Federasyonu
Danimarka Danimarka Dart Federasyonu
Polonya Polonya Dart Federasyonu
İsviçre İsviçre Dart Federasyonu
İtalya İtalya Dart Federasyonu
Amerika Birleşik Devletleri ABD Dart Organizasyonu
Macaristan Macaristan Dart Federasyonu

KKTC

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]