Danae

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Danaë (Antik Yunanca: Δανάη, Türkçesi: kavruk), Yunan mitolojisinde Argos kralı Akrisios'un ve Euryidice'nin kızıdır. Zeus'la ilişkisinden Perseus doğmuştur. Bazen Latium'un Ardea şehrini kurmakla itibarlandırılır.

Erkek varislerinin yokluğuyla hayal kırıklığına uğrayan Akrisius, bu durum değişecek mi diye kehanetlere başvurur. Kehanet ona dünyanın sonuna, kızının oğlu tarafından öldürüleceği yere gitmesini söyler. Ancak Danae'nin çocuğu yoktur ve kral onu bronzdan bir kuleye veya mağaraya kapatır. Ancak Zeus odasına altından bir yağmur olarak girer ve onu hamile bırakır. Kısa süre sonra çocukları Perseus doğar.

Torununu öldürerek tanrıların gazabını çekmemek için Akrisius, anne ve çocuğu direkt öldürmek yerine onları tahtadan bir tabuta koyarak denize atar. Deniz, Poseidon tarafından sakinleştirilir ve Danae'yle oğlu Zeus tarafından kurtarılır. Kral Polydectes'in erkek kardeşi Dictys tarafından misafir edildikleri Seriphos adasına sürüklenirler. Dictys Perseus'u yetiştirir.

Daha sonra, Perseus Medusa'yı öldürüp Andromeda'yı kurtardıktan sonra kehanet gerçekleşir. Perseus Argos'a gidecektir ancak şans eseri atletik oyunların yapıldığı Larissa'ya gider ve orda kargısıyla (veya diskiyle) Akrisios'u kazara kafasından vurur. Argos'a geri dönmeye utanır ve krallığı Akrisios'un erkek kardeşi Proteus'un oğlu Megapenthes'e verir. Kendi krallığını Tiryns'e kurar ve burda ayrıca Mycenae ve Midea'nın kurucusu olur.

Başka bir rivayete göreyse, büyükbabasının annesiyle kendisini öldürmesine sinirlenerek Perseus Argos'a döner ve Akrisius'a meydan okur. Medusa'nın başını alarak Akrisius ve dalkavuklarını taşa çevirir.