Dağların Kralı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Dağların Kralı (İngilizce: King of the Mountains (KoM) Yol bisikleti yarışında en iyi tırmanıcıya verilen bir ünvandır. Genellikle ve resmi olarak Dağlar sınıflandırması olarak bilinir. Kadınların bisiklet yarışlarında aynı terim Dağların Kraliçesi (QoM) olarak kullanılır.


Hiçbir yarışmacı "Dağların Kralı" ünvanını aynı yıl içinde yapılan üç büyük turda birden kazanamadı. Gerçekte sadece iki bisikletçi Federico Bahamontes ve Luis Herrera üç yarışmayı da farklı yıllarda kazandılar. On bisikletçi iki tur kazanmayı başardı.

Tour/Giro iki yarışı da kazanmayı başaran dört bisikletçi:

Giro/Vuelta iki yarışta iki bisikletçi tarafından kazanıldı.

Tour/Vuelta iki yarış dört bisikletçi tarafından kazanıldı.

Ençok kazananlar (Büyük Turlar)[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 9: Federico Bahamontes - (İspanya)
    • Fransa Bisiklet Turu (1954, 1958, 1959, 1962, 1963, 1964)
    • İtalya Bisiklet Turu (1956)
    • İspanya Bisiklet Turu (1957, 1958)
  • 9: Gino Bartali - (İtalya)
    • Fransa Bisiklet Turu (1938, 1948)
    • İtalya Bisiklet Turu (1935, 1936, 1937, 1939, 1940, 1946, 1947)
  • 8: Lucien Van Impe - (Belçika)
    • Fransa Bisiklet Turu (1971, 1972, 1975, 1977, 1981, 1983)
    • İtalya Bisiklet Turu (1982, 1983)

Büyük Turlar: Dağların Kralı (KoM)[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağların Kralı Turu
Yıl Tour KoM (Fransa Bisiklet Turu) Ulus Giro KoM (İtalya Bisiklet Turu) Ulus Vuelta KoM (İspanya Bisiklet Turu) Ulus
1933 Vicente Trueba İspanya Alfredo Binda İtalya - -
1934 René Vietto Fransa Remo Bertoni İtalya - -
1935 Félicien Vervaecke Belçika Gino Bartali İtalya Edoaro Molinar İtalya
1936 Julian Berrendero İspanya Gino Bartali İtalya Salvodor Molina İspanya
1937 Felicien Vervaecke Belçika Gino Bartali İtalya - -
1938 Gino Bartali İtalya Giovanni Valetti İtalya - -
1939 Sylvere Maes Belçika Gino Bartali İtalya - -
1940 - - Gino Bartali İtalya - -
1941 - - - - Fermin Trueba İspanya
1942 - - - - Julián Berrendero İspanya
1945 - - - - Julián Berrendero İspanya
1946 - - Gino Bartali İtalya Emilio Rodriguez İspanya
1947 Pierre Brambilla İtalya Gino Bartali İtalya Emilio Rodriguez İspanya
1948 Gino Bartali İtalya Fausto Coppi İtalya Bernardo Ruiz İspanya
1949 Fausto Coppi İtalya Fausto Coppi İtalya - -
1950 Louison Bobet Fransa Hugo Koblet İsviçre Emilio Rodriguez İspanya
1951 Raphael Geminiani Fransa Louison Bobet Fransa - -
1952 Fausto Coppi İtalya Raphael Geminiani Fransa - -
1953 Jesus Lerono İspanya Pasquale Fornara İtalya - -
1954 Federico Bahamontes İspanya Fausto Coppi İtalya - -
1955 Charly Gaul Lüksemburg Gastone Nencini İtalya Giusseppe Buratti İtalya
1956 Charly Gaul Lüksemburg Charly Gaul
Federico Bahamontes
Lüksemburg
İspanya
Nino Defilippis İtalya
1957 Gastone Nencini İtalya Raphael Geminiani Fransa Federico Bahamontes İspanya
1958 Federico Bahamontes İspanya Jean Brankart Belçika Federico Bahamontes İspanya
1959 Federico Bahamontes İspanya Charly Gaul Lüksemburg Antonio Suárez İspanya
1960 Imerio Massignan İtalya Rik Van Looy Belçika Antonio Karmany İspanya
1961 Imerio Massignan İtalya Vito Taccone İtalya Antonio Karmany İspanya
1962 Federico Bahamontes İspanya Angelino Soler İspanya Antonio Karmany İspanya
1963 Federico Bahamontes İspanya Vito Taccone İtalya Julio Jiminez İspanya
1964 Federico Bahamontes İspanya Franco Bitossi İtalya Julio Jiminez İspanya
1965 Julio Jiminez İspanya Franco Bitossi İtalya Julio Jiminez İspanya
1966 Julio Jiminez İspanya Franco Bitossi İtalya Gregorio San Miguel İspanya
1967 Julio Jiminez İspanya Aurelio Gonzales İspanya Mariano Diaz İspanya
1968 Aurelio Gonzales İspanya Eddy Merckx Belçika Francisco Gabica İspanya
1969 Eddy Merckx Belçika Claudi Michelotto İtalya Luis Ocaña İspanya
1970 Eddy Merckx Belçika Martin Vandenbossche Belçika Augustin Tamames İspanya
1971 Lucien Van Impe Belçika Manuel Fuente İspanya Joop Zoetemelk Hollanda
1972 Lucien Van Impe Belçika Manuel Fuente İspanya Manuel Fuente İspanya
1973 Pedro Torres İspanya Manuel Fuente İspanya Jose Luis Abilleira İspanya
1974 Domingo Perurena İspanya Manuel Fuente İspanya Jose Luis Abilleira İspanya
1975 Lucien Van Impe Belçika Francisco Galdos
Andrés Oliva
İspanya
İspanya
Andrés Oliva İspanya
1976 Giancarlo Bellini İtalya Andrés Oliva İspanya Andrés Oliva İspanya
1977 Lucien Van Impe Belçika Faustino Fernandez Ovies İspanya Pedro Torres İspanya
1978 Mariano Martínez Fransa Ueli Sutter İsviçre Andrés Oliva İspanya
1979 Giovanni Battaglin İtalya Claudio Bertolotto İtalya Felipe Yanez İspanya
1980 Raymond Martin Fransa Claudio Bertolotto İtalya Juan Fernandez İspanya
1981 Lucien Van Impe Belçika Claudio Bertolotto İtalya Jose Luis Laguia İspanya
1982 Bernard Vallet Fransa Lucien Van Impe Belçika Jose Luis Laguia İspanya
1983 Lucien Van Impe Belçika Lucien Van Impe Belçika Jose Luis Laguia İspanya
1984 Robert Millar Birleşik Krallık Laurent Fignon Fransa Felipe Yanez İspanya
1985 Luis Herrera Kolombiya Jose Luiz Navarro İspanya Jose Luis Laguia İspanya
1986 Bernard Hinault Fransa Pedro Munoz İspanya Jose Luis Laguia İspanya
1987 Luis Herrera Kolombiya Robert Millar İskoçya Luis Herrera Kolombiya
1988 Steven Rooks Hollanda Andy Hampsten Amerika Birleşik Devletleri Álvaro Pino İspanya
1989 Gert-Jan Theunisse Hollanda Luis Herrera Kolombiya Oscar Vargas Kolombiya
1990 Thierry Claveyrolat Fransa Claudio Chiappucci İtalya Martin Farfan Kolombiya
1991 Claudio Chiappucci İtalya Inaki Gaston İspanya Luis Herrera Kolombiya
1992 Claudio Chiappucci İtalya Claudio Chiappucci İtalya Carlos Hernandez İspanya
1993 Tony Rominger İsviçre Claudio Chiappucci İtalya Tony Rominger İsviçre
1994 Richard Virenque Fransa Pascal Richard İsviçre Luc Leblanc Fransa
1995 Richard Virenque Fransa Mariano Piccoli İtalya Laurent Jalabert Fransa
1996 Richard Virenque Fransa Mariano Piccoli İtalya Tony Rominger İsviçre
1997 Richard Virenque Fransa Jose Jaime Gonzalez Kolombiya José Maria Jiménez İspanya
1998 Christophe Rinero Fransa Marco Pantani İtalya José Maria Jiménez İspanya
1999 Richard Virenque Fransa Jose Jaime Gonzalez Kolombiya José Maria Jiménez İspanya
2000 Santiago Botero Kolombiya Francesco Casagrande İtalya Carlos Sastre İspanya
2001 Laurent Jalabert Fransa Freddy Gonzalez Martinez Kolombiya José Maria Jiménez İspanya
2002 Laurent Jalabert Fransa Julio Perez Cuapio Meksika Aitor Osa İspanya
2003 Richard Virenque Fransa Freddy Gonzalez Martinez Kolombiya Felix Cardenas Kolombiya
2004 Richard Virenque Fransa Fabian Wegmann Almanya Felix Cardenas Kolombiya
2005 Michael Rasmussen Danimarka José Rujano Guillén Venezuela Joaquín Rodríguez İspanya
2006 Michael Rasmussen Danimarka Juan Manuel Gárate İspanya Egoi Martínez İspanya
2007 Mauricio Soler Kolombiya Leonardo Piepoli İtalya Dennis Menchov Rusya
2008 Bernhard Kohl Avusturya Emanuele Sella İtalya