Dürdane, Osmangazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Dürdane
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Osmangazi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 923
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 224
İl plaka kodu 16
Posta kodu 16370
İnternet sitesi: [2]

Dürdane, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa Osmangazi ilçesine bağlı eski bir köydür. Bursa’nın kuzeyinde Bursa’ya 16 km uzaklıktadır. Bursa Gemlik karayolu üzerindedir. Köyün adı bir rivayete göre incitanesi anlamına gelmektedir. Başka bir rivayete göre ise “dur-dinle” den geldiği söylenmektedir. Bazı köy halkı ise “ön-görü” den geldiğini savunmaktadır. 1530 tarihli tahrir defterin de Orhan Gazi'nin vakıf köyü olarak adı geçmektedir. Yine 1912 yılında yayınlanan Hüdavendigar Gazetesinde Orhan Gazi'nin Vakıf köyü olduğu belirtilmektedir. Köy 1962'de Bursa-Gemlik karayolunun yapılması ile bu yol üzerinde kalmıştır. Bu nedenle de oldukça gelişme göstermiştir. 1895 ve 1908 yıllığına göre köyde 88 hane yaşamaktadır. Köy nüfusu 1927 yılında 288, 1990 yılında 910, 1997 yılında 907, 2000 yılında 923 ve 2007 yılında 1100 kişi olarak tespit edilmiştir. Yerli (Manav) köyüdür, köyün içinde eski bir pınar çeşmesi olup, şifalı olduğuna inanılmaktadır. Köyün tarihi ile ilgili daha kapsamlı bir çalışma Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa'nın danışmanlığında Barbaros Akıncı tarafından yapılmaktadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Dürdane Köyü'nde çok yakın tarihlere kadar etkinlik olarak yağlı güreşler düzenlenirdi. Bu müsabakalardan yetişen pehlivanlar çevre köylerde yapılan yağlı güreş müsabakalarında ve Kırkpınar'da önemli başarılara imza atmışlardır. Köy mensupları eğer bir adakta bulunmuşsa "Dede" merasimi düzenlenir, bütün köy halkı oraya davet edilir, adak sahibi dağıttığı lezzetli yemeklerle merasimi şenlendirir. Kadınlar köyün içinde dolaşırken geleneksel olan ve "ferace" adı verilen ve bir diğer ismi "saya" olan bir giysi kullanırlar. Köyün başlıca geleneksel yemekleri olarak, "yumurta dolması, yoğurtlu hamur, yaprak sarması, gözleme, sütlü fırın kabağı ve susamlı cevizli lokum" gösterilebilir. Bunların yanında tarhana çorbası ve köy ekmeği özellikle sabah kahvaltılarında tercih edilmektedir.

Marmara Denizi'ne bakan köyün dağ eteklerinde Mis Dede ve Yoğurtlu Dede vardır. Özel günlerde, mevlütlerde bu mekanlar ziyaret edilir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Bursa iline 16 km uzaklıktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Fakat köyde hayvancılık tarımın gölgesinde kalmıştır. Köyde çeşitli tarım ürünleri üretilmektedir. Köyde gelişmiş, modern, makinalı tarım yapılmaktadır. Genelde meyvecilik yapılmaktadır. Tarım ürünlerinin en başında dünya ihtiyacının tamamının Bursa ilinde üretildiği "siyah incir" gelmektedir. Köy bu üründe Bursa çapında önemli bir yere sahiptir. İkinci önemli tarım ürünü "Gemlik türü sofralık zeytin"dir. İklimin elverişli olamsı dolayısıyla çok çeşitli tarım ürünleri üretilmektedir. Diğer başlıca tarım ürünleri: "üzüm (razaki, alfons, ata sarısı, kardinal italyan sarısı), şeftali, can erik, kiraz, elma"dır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1100
2000 923
1997 971
1990 910
1927 288

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Bahattin Malap
1999 - Ekrem Nazlı
1994 - Ekrem Nazlı
1989 - ibrahim Aydın
1984 - İsmail Turhan

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. En eski öğretmeni, yaklaşık 20 yıl bu köye hizmet vermiş Arif Sel'dir. Birçok seçkin öğrencinin yetişmesinde büyük katkıları olmuştur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur, ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köy yolu asfalt olup, köyde elektrik ve sabit telefonda vardır. Ayrıca köyde internet bağlantısıda bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]