Christopher Johnson McCandless

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


Christopher Johnson McCandless (12 Şubat 196818 Ağustos 1992) 1990 yılında evini, ailesini, arkadaşlarını, kısaca yaşadığı toplumu terk ederek 2 yıl boyunca Amerika ve Meksika'nın kuzeyini yanında sadece bir sırt çantasıyla dolaştı. 2 yılın ardından Asıl Yolculuk olarak adlandırdığı ve onun son yolculuğu olacak seyahatine başladı.Alaska'da vahşi doğada 6 ay yanında harita, pusula gibi ekipmanlar dahi olmadan, çok az malzemeyle hayatını devam ettiren Christopher Ağustos başında hayatının son hatasını yaptı. O dönemde av bulamadığından çevreden topladığı meyve ve bitki kökleriyle yaşayan Chris, türü hala net olarak belirlenememiş bir bitki tohumunu yiyerek zehirlendi. 12 Ağustos'ta günlüğünün son kaydını düştü: "Harikulade Böğürtlenler". 13-18 Ağustos arasında çetelesini tuttuğu günler dışında yaşadığına dair bir iz bırakmayan McCandless 18 Ağustos sabahı Louise L'Amour'un biyografisi "Bir Gezginin Eğitimi"nin son sayfasını kopardı. Sayfanın bir yüzünde L'Amour'un, Robinson Jeffer'in "Kötü Anlarında Bilgeler" şiirinden alıntıladığı dizeler yer alıyordu. Sayfanın boş olan diğer yüzü ise McCandless'in kısa vedasına ev sahipliği yaptı: "Mutlu Bir Hayat Yaşadım Ve Bu Yüzden Tanrı'ya Müteşekkirim. Hoşça Kalın, Tanrı Hepinizi Kutsasın". 18 Ağustosta, yabana adım atışının 112 gün sonrasında hayatını kaybetti. Cansız bedeni ölümünden 19 gün sonra, Alaska'da ölümünden önceki birkaç ayda kaldığı otobüste, altı geyik avcısı tarafından bulundu.

"Ölüm yaman bir tarlakuşu, ne var ki yüzyıllara Kas ve kemikten fazlasını bırakıp da ölmek Çoklukla bir zayıflık göstergesidir. Ölü taşlardır dağlar, ya imrenilir Küstah sessizliklerine, endamlarına Ya da bu yüzden onlardan nefret edilir. Ne yürekleri yumuşar dağların, ne canları sıkılır Ve birkaç ölü adamın düşünceleri dağlarla aynı mizacı taşır"

—Kötü anlarında bilgeler şiiri.

1996'da Jon Krakauer, McCandless'ın yaşamını Into the Wild adıyla kitaplaştırdı. 2007'de Sean Penn aynı adla filmini çekti. Krakauer'in kitabı 'Into the Wild', Washington DC'den hali vakti yerinde bir ailenin oğlu olan 24 yaşındaki Christopher McCandless'in hikâyesini anlatır.

Etkilendiği Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]