Chris Mordetzky

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Chris Mordetzky

Profesyonel Güreş Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kariyerinin Başları[değiştir | kaynağı değiştir]

Masters eğitime 16 yaşında Ultimate Pro Wrestling’de başladı. Burada 1 yıllığına eğitim gördü ve sonra bir sakatlık geçirince, aksiyondan 3 ay uzakta kalmak zorundaydı. Bu süre içerisinde, Masters WWE’nin UPW’den başvuru talebi aldığını öğrendi, bu yüzden güreşten 3 yıllığına ayrıldı ve WWE’nin ilgisini çekecek olan şeyi, güçlü bir fiziğe sahip olmak için uğraştı. Çalışmalarının karşılığını aldı, WWE 2003 yılında şirkete gelmesi için kontrat sundu. Masters aynı yıl WWE’nin alt kadaemesi, eğitim yeri Ohio Valley Wrestling’de eğitim gördü. OVW’de, güreş becerilerini geliştirdi ve karakterini geliştirdi. Tag Team ve tekli maçlarda bir sürü galibiyet aldı. Masters WWE’nin ana kadrosuna çağırıldığı zaman, WWE onu The Masterpiece olarak tanıttı. Vücüdü mükemmel, bir heykel kadar dayanıklı olarak tanıtıldı. Masters, Matt Morgan’a Masterpiece gimmick’ini tanıtması için inandı, Vince McMahon onu Paul Orndorff’tan daha iyi yapabilmek için cesaretlendirdi.

World Wrestling Entertainment(2005-2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

RAW; Master Lock Yarışması(2005)[değiştir | kaynağı değiştir]

’’The Masterpiece’’ Chris Masters WWE’de başlangıcını RAW’da, aşırı derecede heel olarak yaptı, entrance’ı sırasında vücudunu göstere göstere, abarta abarta gelmesi bunun sebebiydi. 21 Şubat 2005 RAW’da güreş dünyasına WWE Şampiyonu John Cena’ya meydan okuyup onu bir armwrestling maçında yenerek tanıtıldı. İlk gerçek güreş WWE Süperstar’ı Stevie Richards’a karşı yaptı. Maç sırasında Master Richard’ın burnunu Polish Hammer ile kırdı. The Polish Hammer ilk maçından aylar sonra Masters’ın Özel Hareketi olmaya devam etti, fakat sakatlık tehlikesi yüzünden sadece rakibin göğsüne vuracaktı.

18 Nisan RAW’da Masters full nelson’ın kendi versiyonu olan Master Lock’un kurtulunulmaz bir submission ilan etti ve kurtulana 1000 dolar vereceğini söyledi. Yarışma serilerine başladı ki bunların adı Master Lock Yarışmaları olacaktı. Masters bu yarışma sayesinde Master Lock ile galibiyetleri herhangi bir güreşçinin submission ile kazanamadığı kadar maç kazandı, bu rekor önceden Kurt Angle’a aitti. Backlash’te Melissa Coates’i Masterlock Challenge’da yendi. Bu yarışmaların kriterleri vardı. Yarışmacı bir sandalyeye oturacak, Masters arkadan ona Master Lock bağlayacak ve sandalyeden kaldıracaktı ve yarışma başlayacaktı. Hakem rakip bayılır veya kilitten kurtulamazsa Masters’ı galip sayardı.ı. Çoğu Jobber’ı bayılttı. Başka bir olay ise, Shawn Michaels herhangi bir güreşçiden daha uzun süre kilitten kurtulmayı denedi fakat yarışma sırasında Masters Shawn’ın saçlarından tutup çekince Shawn kaybetti. Ayrıca Masters kilidi kendisi bırakırsa da kazanıyordu ki Shawn ile maçında bunu uyguladı. Lower-Card güreşçiler, Val Venis ve Sgt. Slaughter ile feuda girdi, ikisi de Master Lock’u açmakta başarılı olamadı. Hilebazca taktikler kullandı, güreşçilere maçtan önce saldırdı veya hile yaptı(örnek olarak Sgt. Slaughter’ın Cobra Clutch’ından kurtulmak için Cobra Clutch yaptı). Masters yarışmanın ödülünü her hafta arttırarak 20,000$’a çıkardı ve bazen bonus para da ekledi. 18 Temmuz’da 400 pound’luk Rosey’i yendikten sonra, Masters Big Show’a meydan okumasını belirtecek şekilde ‘’Burada kimin büyük olduğu önemli değil!’’ dedi. Big Show yarışmaya katılmayı kabul etti. Karakterinden dolayı, Big Show ile maçında ringden kaçtı.

Ağustos’un sonlarında, Masters HBK ile bir feuda girdi. Kendisiyle Carlito’yu aynı takıma sokup HBK ve Flair ile maç yaptılar. Maç sırasında, Master Flair’i submission ile yendi. Michaels 5 Eylül’de bir Masterlock Yarışması’na katıldı. Yarışma sırasında kötü bir şekilde galibiyet aldı, submission’î bırakıp sandalyeyle Michaels’a saldırdı ve sonra tekrar kilit bağladı. Yarışmada ikisi arasında galip bulamamıştı. Unforgiven’da normal bir maçta Michaels Masters’ı yendi.

Masters, bir RAW güreşçisi arkadaşı, Edge ile, Smackdown’ı Survivor Series’deki brand maçı için istila eden güreşçilerden biriyle işbirliği yapmaya başladı. Rey Mysterio’ya saldırdılar. Taboo Tuesday’de Matt Hardy&Rey vs Edge&Masters maçı ayarlandı. Edge maça katılamayınca yerine Gene Stinsky geçti. Maçı Rey Mysterio ve Matt Hardy Rey’in Masters’ı tuş etmesi sonucu kaybetti. Survivor Series’deki geleneksel eleme maçında Masters’ta bulundu, maç sırasında Bobby Lashley’e Master Lock denerken Bobby kurtuldu ama kilit tam bağlanamadığı için Master Lock kırılmış sayılmadı.

Main Event Push(2005-2006)[değiştir | kaynağı değiştir]

Masters ilk WWE Championship maçını 28 Kasım RAW’da yaptı. Maç Kurt Angle, Cena ve Masters’ın arasında Triple Threat Submission maçıydı. Herkes Angle veya Masters’ın submission’ı olduğundan Cena’nın kaybedeceği düşünülüyordu. Maçta, Masters Cena’dan sandalye ve STF yiyince kaybetti. Maçtan sonra Cena’ya 2 kez Master Lock yapıp Cena’yı bayılttı ve maça göre kariyerinde daha önemli bir yerdi çünkü Cena’yı bayıltan ilk ve tek kişi oldu.

Masters 5 Aralık RAW şovunda RAW GM’i Eric Bischoff için yapılan bir testte, ki Vince McMahon jüriydi, Eric’e yardım ederek mübaşir rolü oynadı. Ringde Bischoff’un savunması için durdu, Bischoff ona adını sordu. Masters gerçek adını Chris Masters olduğunu söyledi. Masters yalan söylediği için diskalifiye oldu. McMahon Kayfabe’i bozarak onun gerçek adının Chris Mordetzky olduğunu söyledi.

12 Aralık RAW’da, Chris Masters Viscera’yı New Year’s Revolution’da John Cena’nın WWE kemeri için yapılacak Elimination Chamber maçına girmek için yendi. Maçta Viscera, büyük bir vücuda sahip olmanın Master Lock ile bayılmanın kolay olduğunun bir göstergesi oldu. 26 Aralık RAW şovunda, Masters Chavo Guerrero ile Elimination Chamber maçında en son kimin gireceğiyle ilgili Beat the Clock yarışmasında karşılaşıp kazandı, fakat Chavo Master Lock’tan kurtulmak için uzun süre direnince Masters HBK’in şov açılışında yaptığı en kısa süreyi geçemedi. New Year’s Revolution’da Masters Carlito sayesinde Elimination Chamber maçından elendi. Maç sırasında ikili beraber çalışmasına rağmen, son 3’te Masters Cena’ya Master Lock yaparken Masters’a arkadan low blow geçirdi ve roll-up ile kazandı. 9 Ocak’ta, ikilinin arasındaki söz kavgasından sonra, ikili takım olup Shawn Michaels ile Kurt Angle ile maç yaptılar. Maç sırasında Shawn ringden ayrıldı, Masters Angle’ı Master Lock ile bayıltıp kazandı. 16 Ocak’ta, Masters Cena’ya Master Lock Yarışması’nın bir parçası olması için meydan okudu. Cena meydan okumayı kabul etti ve kiltten kurtulmak için birçok hareket denemesine rağmen Edge Cena’ya kemeri ile saldırdı ve yarışma bitti.

Royal Rumble’da, Masters yine Carlito ile birlikte çalıştı fakat Carlito yine ona ihanet etti ve onu maçtan eledi. 6 Şubat RAW’da 2 adam da Wrestlemania 22’deki WWE Championship kemer maçına contender bulunması için yapılan Road to Wrestlemania Turnuvası’na katıldı. Masters ile round’da iplerin yardımı ile Kane’i yendi ve Carlito RVD maçının galibiyle maç yapmaya hak kazandı. RVD 2. Round’da Masters’ı yendi. Bundan sonra Masters World Tag Champions’ın yarısı Big Show ile feuda girdi. Carlito ise Big Show’un takım arkadaşı Kane ile. 28 Şubat RAW şovunda, McMahon Shawn Michaels’ın eski takım arkadaşı Marty Janetty’nin kendi kıçını ring ortasında öpmesi için kontratının değiştiğini söyledi. Janetty tereddüt edince, McMahon Master Lock Challenge için Masters’ı çağırdı. Masters ringe gelip Janetty’ye Master Lock yaptı. Vince ona kıçını öptürmesini söyledi. Shawn karışıp Masters’ın bunu yapmasını engelledi ve onu bayılttı. Shawn sonra Shane McMahon’a saldırdı ve Vince’in kıçını öptürdü. 6 Mart RAW’da, Vince McMahon Carlito ve Masters’ı WrestleMania 22’de tag kemer maçı ayarladı. Maçta yenildiler. Maçtan sonra tartıştılar. Carlito’nun aylardır Masters’a ihanet etmesinin fitillemesiyle kavga ettiler ve Carlito face oldu. Ertesi gün RAW’da, Carlito’nun ona arkadan saldırmasıyla feuda girdiler. Backlash’te maç yapıldı ve Masters kaybetti.

Intercontinental Kemeri Peşinde(2006-2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bundan sonra, Masters WWE Intercontinental kemerinin peşine takıldı fakat uyuşturucu aldığı tespit edildiği için 3 ay boyunca rehabilitasyona gitti ve ağrı kesiciler aldı ki bunun nedeni streoid olabilir. Ayrılmadan önce, 8 Mayıs RAW’da IC kemeri için olan 4’lü maça çıktı ama RVD kemeri korudu. 22 Mayıs RAW’da, Cena’ya Cena’yı 2 kez üst üste Low Blow’layarak kaybetti. Ringe 6 Ağustos’taki OVW şovunda döndü. Kaslarının çoğunu katybetmişti, daha incelmişti fakat hala göğüs kasları ve kol kasları iyiydi.28 Ağustos RAW’da geri dönüşünü Cena’ya karşı yaptı. Daha az kas ve bir keçi sakalı sayesinde Jerry Lawler ona ‘’öğrenen ve anlayan’’ Chris Masters dedi. Bu stil kısa sürdü ve Masters sakalını kesip daha fazla kas yaptı. Masters çoğu düşük card güreşçilerle güreşti, Super Crazy ile feuda girdi. Masters çoğu maçı kaybetti. Ayrıca Six-Pack olan bir maçta Intercontinental kemeri için dövüştü ama başarısız oldu. Masters tekrar ilk galibiyetini Jerry Lawler’a karşı 6 Kasım’da yaptı. Masters Lawler’ı ayrıca Master Lock challenge’da yendi.

4 Aralık RAW şovunda, özel konuk Jonathan Coachman Cena ve Masters arasında WWE kemeri Master Lock Challenge ayarladı. Masters Master Lock’u yapıp kazanmak için bırakmak istedi ama tam bıraktı diyecekken Cena Masters’a Master Lock yaptı ve Master’ı pes ettirerek hem WWE kemerini korudu, hem de Master Lock Challenge’ı kazanan ilk isim oldu. Fakat Master Lock hala kırılmamıştı. 2007’nin başlangıcında, Masters Carlito ile feuda girdi. New Year’s Revolution’da Carlito’yu yendi. Ertesi gün rövanşta Carlito yendi. 15 Ocak RAW’da, Ron Simmons Super Crazy’nin karışmasıyla Master Lock Challenge’ı kazanan 2. Kişi oldu. 26 Şubat’ta Khali’ye Master Lock bağlayamadan Khali ona daldı. Master Lock resmi olarak 19 Mart RAW’da ECW Şampiyonu Bobby Lashley tarafından kırıldı.

Mayıs ve Haziran’da, Santino Marella ile Intercontinental kemeri için feuda girdi ama 4 maçta da Roll-Up ile kaybetti. 28 Mayıs RAW’da Santino’yu Master Lock Challenge’da yendi.

SmackDown! ve Ayrılık(2007)[değiştir | kaynağı değiştir]

11 Haziran RAW’da, Masters 2007 Draft’ın bir parçası olarak Smackdown’a draft edildi. Smackdown’da da Master Lock Challenge’lara devam etti. Chuck Palumbo ile feuda girdi. Masters ona Master Lock Challenge yapacaktı fakat Palumbo Masters’ın ona hile yapacağını anlayınca Masters ringden kaçtı. Uyuşturucu testinde pozitif çıkınca 30 gün ceza aldı. 5 Şubat Smackdown!’da geri döndü ve Palumbo’yu Master Lock ile pes ettirdi. Maç sırasında dirseği yerinden çıkınca 4 ay ringlerden uzak kalması gerekti. 2 Kasım 2007’de Masters uyuşturucu yüzünden 60 gün ceza aldı. 6 gün sonra Masters’ın WWE ile kontratı bitti.

Bağımsız Turlar(2007-2009)[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Aralık 2007’de Masters WWE’den ayrıldıktan sonraki ilk ziyaretini Inoki Genome Federation’da Chris Moore adıyla Genome2: Inoki Fighting Xmas’da yapıp Ryuji Yanagisawa’yı yendi. Masters adı ve Gimmick’iyle World League Wrestling’de 29 Aralık’ta Dranden Tatum vs Dinn T. Moore arasındaki Lumberjack maçında Masters’ın Master Lock’u hakeme yapmasıyla Tatum kazandı. 9 Şubat 2008’de ilk tekli kemeri olan WLW Heavyweight kemerini Keith Walker’dan aldı. Kemeri 5 Mayıs’ta Derek McQuinn’e kaybetti. Mayıs 2008’de, Masters’ın Nu-Wrestling Evolution ile sözleşme imzaladığı duyuruldu.

Masters 11 ve 17 Nisan 2009’da Australian Wrestling Federation’da Al Snow ile güreşti. Sonrasında New Zeakand Wide Pro Wrestling’de 23 Nisan’da Lower Hutt ile güreşti. Adam Avalanche ve Rufguts’u Power Play 6’de yendi.

Masters aynı zamanda American Wrestling Ramoage ve Varsity Pro Wrestling’de güreşti.

World Wrestling Entertainment’a Dönüş[değiştir | kaynağı değiştir]

RAW; Face Turn(2009-2010)[değiştir | kaynağı değiştir]

Masters WWE’ye 27 Temmuz 2009’da döndü ve yine ‘’The Masterpiece’’ Chris Masters adını kullandı. Titantron’unda pozları vardı. MVP ile karşılaştı ve maç Masters’ın MVP’ye ring dışında Master Lock yapmasıyla Double Count-Out ile bitti. Bu küçük feud ertesi hafta MVP’nin Masters’ı yenmesiyle bitti.

Kasım 2009’da, Masters face olmaya başladı. Tonny Holland-style pec dansında fanlarla beraber takıldı. 2 Kasım RAW’da, Masters Ozzy Osbourne, Sharon Osbourne ve Khali’nin olduğu RAW’s Got Talent’a girdi ve göğüslerini oynatarak yarıştı. 7 Aralık RAW’da ilk kez face oldu. Hornswoogle ve Eve Torres’i Chavo’nun saldırısından Master Lock ile kurtardı. Bundan sonra Masters ve Eve ilişkiye girdi. Şubat ve Mart’ta Lower Crad’larla feuda girdi. Sonra uyuşturucu politikası sayesinde 30 gün boyunca ringlerden uzak kaldı.

Smackdown ve Galibiyet Seriesi(2010-2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

Masters 26 Nisan Supplemental Draft’ta Smackdown’a draft oldu. Brand’daki ilk maçında Chavo’yu yendi. Bir ay sonra Masters Dudebusters’ın üyesi Caylen Croft’u Master Lock Challenge’da yendi fakat sonra Dudebusters’tan dayak yedi. 1 hafta sonra MVP ile takım olup Dudebusters’ı yendi. Masters sonra Superstars’da Drew McIntyre, Dolph Ziggler, Chavo Guerrero gibi isimlere yenilerek yenilgi serisi elde etit. 9 Eylül Smackdown bölümünde Kofi ile takım olup Chavo ve Ziggler’ı yenerek yenilgilerine son verdi. Masters Survivor Series’deki Team Rey vs Team Del Rio maçında Rey’in takımından oldu. 19 Kasım Smackdown’da Masters Survivor Series Showdown maçında Swagger’a yenildi. Aynı gece Battle Royal’de kaybetti. Survivor Series’de Del Rio tarafından elendi ama Rey’in takımı kazandı. Masters 2011’e Curt Hawkins’i yenerek başladı. Ertesi hafta Superstars’da JTG ile takım olup Hawkins&Chavo’yu yendi. Ertesi hafta Hawkins’i yendi. Tyler Reks ile feuda girerek push aldı. 2 maç üst üste yendi Masters, sonra Masters Curt Hawkins’i yendi ve maçtan sonra Reks Masters’a saldırdı. Masters ertesi hafta yine Reks’i yendi. 18 Mart Smackdown’da, Masters Swagger’a yenildi ve sonrasında Michael Cole tarafından An-Cole Lock bağlandı.

Ayrıca 30 Kasım NXT’de, 3. Sezon finalinde, 4. Sezonda Byron Saxton’un Pro’su olacağı açıklandı. 5. Hafta Dolph Ziggler bir Battle Royal’i yenerek Masters’ın Rookie’si Byron’ı alıp kendi Rookie’si Jacob Novak’ı Masters’a verdi. Jacob aynı gece elendi. 18 Ocak NXT’de, Masters Byron’ı yendi.

RAW’a Dönüş(2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

26 Nisan’da, Masters 2011 Supplementl Draft ile RAW’a draft edildi. Chris Masters'ın sözleşmesi feshedildi .

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitirici Hareket[değiştir | kaynağı değiştir]

The Master Lock

Özel Hareketler[değiştir | kaynağı değiştir]

Clothesline

Diving Shoulder Block

Gorilla Press Slam

Polish Hammer

Powerslam

Samoan Drop

Spinebuster

Vertical Suplex Powerslam

Menejerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Eve Torres

Sherri Martek

Beth Phoenix

Lakapları[değiştir | kaynağı değiştir]

The Living, Breathing Statue

The Roman General

The Masterpiece

Kemerler ve Başarılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ohio Valley Wrestling[değiştir | kaynağı değiştir]

OVW Southern Tag Team Championship(1) – Brent Albright

World League Wrestling[değiştir | kaynağı değiştir]

WLW Heavyweight Championship(1)

Pro Wrestling Illustraded[değiştir | kaynağı değiştir]
  1. 172 – PWI 500(2010)

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Chris Masters/en.wikipedia.org

By GuresTurkiye.Com

,