Centrino

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Centrino, Intel tarafından dizüstü bilgisayarlar için geliştirilmiş platformun adı olup, işlemci, anakart çipseti ve kablosuz ağ kartı içeren bir kombinasyondan oluşur. Intel tarafından üretilmiş bu 3 bileşeni içeren sistemler, Centrino olarak adlandırılmaktadır. Mart 2003 senesinde piyasaya sürüldüğünden beri birçok kez güncellenip, içeriği değişen ve gelişen Centrino platformu, günümüzde de mobil sistemlerde en çok kullanılan model olmuştur. Sistem düşük voltajda çalışmaya yatkındır ve işlem yoğunluğunun düşük olduğu durumlarda işlemci hızını kesmeye yönelik bir teknoloji ile donatılmıştır. Bu sayede pil ömrü artmış ve sessizlik sağlanmış ayrıca fanlar küçüldüğü için bilgisayarlarda bir incelme de sağlanmıştır.

Carmel Platformu[değiştir | kaynağı değiştir]

Carmel, Mart 2003 tarihinde piyasaya çıkan ilk Centrino platformunun kod adıdır.En sonda napa adında kod adı tasarlamıştır.

Sonoma Platformu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sonoma, Ocak 2005 tarihinde piyasaya çıkan ikinci Centrino platformunun adıdır (Kod adı Alviso). Intel GM915, PM915 çipseti ve yeni nesil Intel Pentium M işlemcilerinin kullanıldığı platform, 2915ABG veya 2200BG kablosuz ağ bileşenleriyle tamamlanıyor.Bu platformda GMA915 ekran kartı dahili olarak görev yaparken PM915 serisi çipsetli dizüstüler ATI Mobility Radeon ve Nvidia Go Series ekran kartlarıyla tüketiciye sunuluyor.

Napa Platformu[değiştir | kaynağı değiştir]

Napa, Ocak 2006 tarihinde piyasaya çıkan üçüncü Centrino platformunun adıdır. Intel GM945, PM945 çipseti ve Core Duo - Core 2 Duo işlemcilerle güç kazandığı için Centrino Duo olarakta anılan yeni platform 3945ABG kablosuz ağ bileşenini kullanıyor. Bu platformda GMA950 ekran kartı dahili olarak görev yaparken PM945 serisi çipsetli dizüstüler ATI Mobility Radeon ve Nvidia Go Series ekran kartlarıyla tüketiciye sunuluyor.

Santa Rosa Platformu[değiştir | kaynağı değiştir]

Santa Rosa, Mayıs 2007 tarihinde piyasaya giren dördüncü Centrino platformunun adıdır. Intel GM965, PM965 çipseti ve yeni nesil Core 2 Duo işlemcileriyle kullanılmak üzere tasarlanan yeni platform 4965AGN kablosuz ağ bileşenini kullanıyor.Bu platformda GMA X3100 ekran kartı dahili olarak görev yaparken PM965 serisi çipsetli dizüstüler ATI Mobility Radeon ve Nvidia Go Series ekran kartlarıyla tüketiciye sunuluyor.

Montevina Platformu[değiştir | kaynağı değiştir]

Montevina, Temmuz 2008 tarihinde piyasaya giren beşinci Centrino platformunun adıdır. Intel GL40, GS45, GM45, PM45 çipsetli ve yeni nesil Core 2 Duo işlemcileriyle kullanılmak üzere tasarlanan yeni platform Centrino 2 adıyla da bilinmektedir.5100, 5150, 5300, 5350 kablosuz ağ bileşenini kullanan bu platformda GMA X4500 ekran kartı dahili olarak görev yapaken PM45 serisi çipsetli dizüstüler ATI Mobility Radeon ve Nvidia Go Series ekran kartlarıyla tüketiciye sunuluyor.