Cartel (müzik grubu, 1995)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Cartel
Tarzlar Hip-hop, Hardcore Rap
Etkin yılları 1995-günümüz
Plak şirketi GRGDN
Resmî sitesi Cartel.Web.TR

Cartel, 1995 senesinde Almanya'da kurulan bir Türk rap müzik grubu.

Kuruluş[değiştir | kaynağı değiştir]

Grup, Almanya'da üç ayrı rap grubun bir araya gelmesiyle doğdu. Cartel'i oluşturan topluluklar, Karakan, Erci E ve Cinai Şebeke dir. Karakan'ın üyeleri Alper Ağa ve Kabus Kerim olarak tanınır. Cinai Şebeke'nin üyeleri ise M. Ali (Emali), Babalu (Ichibaba), Olcay (Ole) ve İnceefe (Çelik bilek Apo) olarak tanınır. Grubun Cartel adındaki albümü ilk önce Polygram Music tarafından Avrupa'da yayınlandı. Kısa zamanda Avrupa'da medyanın dikkatini üzerine çeken grup hakkında MTV müzik kanalında röportajlar yayınlandı.

Dağılış[değiştir | kaynağı değiştir]

Cartel adlı albümden sonra üç ayrı grup olarak yollarını ayırdı ve solo çalışmaları başladı. 1997 senesinde Karakan ve Erci E, solo albümlerini çıkardılar. Özellikle Karakan beklediği ilgiyi bulamayınca Türkiye müzik piyasasından çekildi. Erci E, daha sonra bir albüm daha çıkardı ama sesini fazla duyuramadı.

Tekrar Birleşme[değiştir | kaynağı değiştir]

2010 yılında tekrar toplanan Cartel, 15 yıllık suskunluklarının sebebinin Cartel'in isim hakkı ve menajerle yaşanan sorunlar olduğunu belirtti. Cartel grubu, bu uzun suskunluktan sonra Bugünkü Neşen Cartel'den adlı bir albüm çıkarttı. Eski gruptan farklı olarak İnceefe ve Kabus Kerim grupta bulunmamaktadır. Cartel müzik hayatını sürdürmektedir.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Albüm adı Etiket
3 Mayıs 1995 Cartel PolyGram
2004 Cartel Yeni Basım PolyGram
2011 Bugünkü Neşen Cartel'den GRGDN

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]