Caner Taslaman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Caner Taslaman
Çalıştığı yerler Yıldız Teknik Üniversitesi
Öğrenim Boğaziçi Üniversitesi, (1989-1994)
Marmara Üniversitesi, (Yüksek Lisans 2000-2002)
Marmara Üniversitesi, (Doktora 2002-2005)
İstanbul Üniversitesi, (İkinci Doktora 2005-2010)
Tokyo Üniversitesi, (Post-Doktora 2006)
Oxford Üniversitesi, (Post-Doktora 2010)
Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, (Post-Doktora 2008)
Harvard Üniversitesi, (Misafir Akademisyen 2011)
Cambridge Üniversitesi, (Misafir Akademisyen 2012)
Yıldız Teknik Üniversitesi Profesör (2013-2014)

Prof. Dr. Caner Taslaman, akademisyen, yazar. Din felsefesi ve bilim felsefesi alanında çalışmalar yürütmektedir. Kur'an araştırmacısıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

İstanbul’da doğdu; ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehirde bitirdi. Kimya mühendisi bir annenin ve doktor bir babanın oğlu olarak küçük yaşlardan itibaren doğa bilimleri ile ilgilendi. Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde üniversite eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimi sırasında antropoloji, din sosyolojisi, bilgi sosyolojisi gibi alanlarla ilgilendi. Ardından Marmara Üniversitesi Felsefe ve Din Bilimleri bölümünde, Big Bang teorisinin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle yüksek lisans çalışmasını bitirdi. Daha sonra ise yine aynı bölümde, Evrim Teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yaptığı teziyle doktora derecesini kazandı. Kuantum Teorisi’nin felsefe ve teoloji ile bağlantısı üzerine yazdığı kitapla doçent oldu. İstanbul Üniversitesi’nde siyasal bilimler eğitimi alan, İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nde bilim-din ilişkisi üzerine seminerlere katılan, Japonya’da Tokyo Üniversitesi ile California State Üniversitesi’nde “misafir akademisyen” olarak bulunan Caner Taslaman, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yapmakta ve genelde felsefî konularda dersler vermektedir. Bir çok televizyon programında modern bilim-felsefe-din ilişkisi üzerinde konuşmalar yapmıştır. 2014 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Felsefe bölümünde Profesör unvanını almıştır.

Akademik Faaliyetleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe, İngilizce ve Boşnakça olarak yayımlanmış kitapları ve makaleleri bulunan Taslaman, şu anda “modern bilim, felsefe ve din ilişkisi” ile “küreselleşme ve İslam” konuları üzerinde çalışmalarda bulunmakta ve özellikle "Küreselleşme ve İslam", "hurafeler ve din", "Kuran ve bilim", "Türk halkının din algısı", "modern fiziğin felsefi ve teolojik sonuçları", "din felsefesi", "bilim felsefesi", "biyoloji felsefesi" ile özellikle ilgilenmektedir. Çeşitli televizyon ve radyo programlarında, din ve bilim tartışmaları üzerine görüş bildirmektedir.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

Makaleleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köşe Yazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Sözleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynak[değiştir | kaynağı değiştir]

Caner Taslaman Kişisel Web Sitesi