Cali

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Cali
Montage de Santiago de cali.jpg
Cali
Bayrak
Cali
[[|Arma]]
Ülke Kolombiya Kolombiya
Departman Valle del Cauca
Yönetim
 - Belediye başkanı
Yüzölçümü
 - Toplam 564 km2 (217,8 mi2)
Rakım 1.018 m (3.340 ft)
Nüfus (2005)
 - Toplam 3,400,000 (2.012)
  Kaynak: Dane Censo 2005[1]
İnternet sitesi: http://www.cali.gov.co/
Cali'nin Katedrali

Santiago de Cali Kolombiya eyaleti Valle del Cauca'nın başkenti ve nüfusa göre ülkenin en büyük ikinci şehridir. Cali, Güneybatı Kolombiya'da ekonomik, endüstriyel ve tarım merkezi oluşturur. 1536 yılında kurulan Cali Amerika'nın en eski şehirlerinden biridir. Şehir "Salsa'nın başkenti" ya da Sucursal del cielo (yaklaşık tercüme: cennetin şubesi) olarak da adlandırılır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Cali ülkenin batısında yaklaşık 1000 m rakımda, Rio Cauca'nın Rio Cali nehirlerinin birleştiği yerdedir. Ortalama ısı 26,8 °C olup, Ekvator yakınında olduğundan mevsimsel ısı oynamaları büyük değildir.

çerçevesinde, demir- ve kömür içerikli tepeler bulunur ki, pas kırmızısı renkleri Ekvator'a özgü bitkilerin dolgun yeşil renkleriyle çevreye karakter verirler.

Cali kuzeyde Yumbo ve La Cumbre, doğuda Palmira (Kolombiya) ve Candelaria, güneyde Jamundí ve batıda Buenaventura ve Dagua komünleri ile komşudur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Cali Francisco Pizarro'nun fetih ordusunda bulunan İspanyol subay Sebastián de Belalcázar tarafından Santiago de Cali adıyla kurulur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Şehir, yoğun olarak tarıma dayanan bir bölge olan Cauca Vadisi'nin merkezidir. Ağırlık noktası şeker kamışı üretimidir. Cali çevresi bölgesinin ekonomisini az sayıdaki aile domine eder.

Şehir, Medellín Karteli ile birlikte kokain ticareti yapan dünyanın en önemli ve kudretli uyuşturucu kartellerinden biri olan, Cali Karteli ile ünlenmiştir. Uyuşturucu ticareti ve uyuşturucu ile bağlantılı şiddet suçları, kartelin dağılmasına rağmen hala daha önemli rol oynamaktadır.

Şehirde, çok sayıda gecekondu mahallesi bulunur. Sorunlu semtlerden bazıları, Rio Cauca nehrinin sulak dere yatağında bulunan Aguas Blancas ve batıdaki dağ yamaçlarında bulunan Siloe 'dir.

Spor[değiştir | kaynağı değiştir]

Cali, América de Cali ve Deportivo Cali gibi Kolombiya’nın en başarılı futbol kulüplerine ev sahipliği yapar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ (İspanyolca) Dane Censo 2005

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Panorama, Santiago de Cali