Bulduk, Eskipazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bulduk
—  Köy  —
Karabük in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Karabük
İlçe Eskipazar
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 154
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 370
İl plaka kodu 78
Posta kodu 78400
İnternet sitesi: [2]

Bulduk, Karabük ilinin Eskipazar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında fazla bilgi olmamakla beraber köyün kuruluşu ile ilgili şu şekilde bir tekerleme vardır: Bulduk Bulduuuk alt tarafı çaylak (dere) üst tarafı yaylak (otlak) bulduuuk bulduuuk. Köyün adının bu şekilde ortaya çıktığı sanılmaktadır.Köy merkezinde ve yaylasında tarihi yerleşim birimleri ve mezarlıklar bulunmaktadır.bnbnnnnvn

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürel açıdan oldukça zengin ve gelişmiş bir köyümüzdür.Gelenek ve görenekler devam etmekle birlikte ekonomik sıkıntıların etkisiyle ananeler kan kaybetmiştir.Eskiden bayramlarda gençler arasında yaş grupları ile evler gezilmekte iken bu değer şu anda sınırlı yapılmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Karabük iline 56 Km., Eskipazar ilçesine 16 Km. uzaklıktadır. Dağlık ve ormanlık bir alanda bulunmaktadır.Rakım 1250m dir.Soguk bi iklime sahiptir,Devamlı rüzgar a maruz kalır. Bu da köyün doğal güzelliklerini beraberinde getirmektedir. Köyün alt tarafından bulduk çayı geçmektedir.Bu çay özellikle kurak geçen yaz dönemlerinde çok azalmaktadır. Bu çayda çeşitli balık türleri yaşamaktayken bu günlerde Bolu Gerede deri işletmelerinin atık maddeleri ile ekolojisi bozulmakta ve balık familyasında ve sayısında hızlı azalma görülmektedir. Köyün komşuları Kuzören, Sobalan köyleri (Eskipazara bağlı) ve Çalca ve Asmaca köyleridir (Bolu Geredeye Bağlı). Köyün bir özelliği de aşağı ve yukarı olmak üzere 2 mahalle olmasıdır. 15 Km. güneydoğusunda az sayıda da insanın kullandığı yaylası vardır. Bu yayla Çankırı Çerkeş ilçesine bağlı Eşöğren Köyü ile sınır komşusudur. Köyün güney ve güneydoğu istikametlerinde kara ve sarıçam ormanlıkları, kuzeyinde de meşelik vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.ve kısmen karasal iklim..

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 154
1997 121

Köyde sınırlı tarım ve hayvancılık alanları olduğu için genç nüfus özellikle Karabük merkez ve İstanbul olmak üzere diğer bölgelere göç vermiştir.Yaz döneminde dışarıda ikamet edenlerin 2-3 aylığına köye gelmesiyle nüfus kısmen artmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım sınırlı alanlarda ve arpa,buğday tahılları ile yapılmaktadır.Tarımda eski usul araç gereçler(Tırpan) kullanılmakla birlikte az sayıda traktör mevcuttur.Kırsal alanlarda eskisi gibi ekim yapılmamaktadır. Tarımdan elde edilen ürünler sadece köylünün kendi ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.Köyde su sulama sıkıntısı vardır.Hayvancılık birkaç aile tarafından yapılmaktadır.Bölgenin engebeli ve dağlık olması nedeniyle karasığır dediğimiz büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.Yine birkaç aile tarafından arıcılık yapılmakta olup doğal bal bulmak mümkündür.Küçükbaş hayvancılık da sınırlı sayıda yapılmaktadır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Ali İhsan Sarıkaya
2004 - Ali İhsan Sarıkaya
1999 - Ali İhsan Sarıkaya
1994 - Ali İhsan Sarıkaya
1989 - Ali İhsan Sarıkaya
1984 - Ali İhsan Sarıkaya

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Taşımalı eğitim sistemi ile öğrenciler bağlı olduğu Eskipazar ilçesinde ilköğretim okullarında eğitim görmektedirler. Köyde, içme suyu şebekesi vardır fakat yetersizdir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup iyi değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.bulduk köyü dogal güzelliği vardır. en meşhur balcısı sülayman agadır . şu anda kendisi yaşamamaktadır .en iyi tanımmış futbocusu molla velinini torunu ALİ OSMAN EVREN ,DİR ,köyde hiç bir eglence merkezi yoktur .köyümüz hizmet beklemektedir öncelikle yukarı bulduk mahellesi ara sokaklarını asvalt dökülmesi mecburidir ayrıca tuvelet giderleri yapılması zorunludur .köyümüze acil hizmet verilmesi siyasi teşkilatlar köyümüze sadece oy için değil hizmet verilmesi icabet eder.köyümüzün doğusuna büyük baraj yapılmakdatır .köyümüzün kaynak suları vardır yalnız bir depo olmak üzere birde pınar vardır yalnız depo suyunun evlere akmak icap eder .pınar suyuda nöbetleşe bahçe sulanması lazımdır yalnız bazı uyanık geçinenler köyün depo suyunuda bahçe sulamaktadır bunu nefretle kınamaktayım herkes hakkına razı olsun ..köye bir ADELETİN GELMESİ GELİR YALNIZ GÜZELLİKLE YOKSA SOPAYLA OLUR BİLEMEM SAYGI HÜRMETLE ARZ EDERİM.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]