Bryaxis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Serapis büstü. Bryaxis'in özgün eserinin Roma kopyası.

Bryaxis (Grekçe: Βρύαξις ya da Βρύασσις) (d. yak. MÖ 350) Antik Yunan heykeltraş. Kardeşi ve eşi olan Mausolus'un anısına Karya kraliçesi II. Artemisia tarafından Halikarnassos'ta yaptırılan Mausolos'un mozolenin kuzey cephesini yapmıştır. Bazı yazarlar, Bryaxis'in İskenderiye Tapınağında bulunan ünlü büyük Serapis heykelini yaptığını savuur. Ancak Adolf Michaelis'e göre, Athenodoros Cananites İskenderiye heykelini yaptığ söylenen Byraxis'in yalnızca bu heykeltraşın bir adaşı olduğunu belirtmektedir.[1] Bryaxis2in eserleri arasında Suriye kralı Seleucus'un bronz bir heykeli, Rodos'ta 5 büyük heykel[2] ve Antioch yakınında Daphne'de Apollo heykeli bulunur.[3]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Journal of Hellenistic Studies. vol. VI. 1885. ss. 289–292. http://books.google.com/books?id=OUcaAAAAYAAJ&pg=PA289. 
  2. ^ Smith, Sir William (1849). Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology. Boston: Charles C. Little, and James Brown. ss. 513. http://books.google.com/books?id=m_ErAAAAYAAJ&pg=PA513. 
  3. ^ Gardner, Ernest Arthur (1897). A Handbook of Greek Sculptures. vol. 2. London: Macmillan and Co. ss. 374. http://books.google.com/books?id=cp8CAAAAYAAJ&pg=PA374.