Brock Lesnar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Brock Lesnar
Brock Lesnar'nın resmi.
İstatistikler
Boyu 1.91 m
Kilosu 121 kg
Doğum 12 Temmuz 1977 (35 yaşında)
Webster, Güney Dakota, ABD
Eğiten Ohio Valley Wrestling
Debut Ekim 2000

Brock Edward Lesnar (12 Temmuz 1977 doğumlu) Amerikan Mixed Martial Arts (MMA) dövüş sanatçısı, aktör ve eski bir (Profesyonel) amatör güreşçi. Lesnar eski bir UFC Ağır Siklet Şampiyonudur. Sherdog tarafından dünyada 2. en güçlü dövüşçü olarak yer alıyor. Lesnar , başarılı bir amatör güreşçiydi, 2000 yılında NCAA heavyweight şampiyonluğunu kazandı. Ayrı zamanda güreş şampiyonluğunu kazandıktan sonra ise 1999 yılında ikinci sıraya yerleştirildi. Güreş şampiyonasında 1999'da dünya freestyle için finalde kaybetti.Ayrıca WWE'de WWE'de Undertaker'ın yenilmezlik serisini bitiren Brock Lesnar şu anda WWE World Heayweight şampiyonudur.

WWE 1.DÖNEMİ[değiştir | kaynağı değiştir]

WWE'de (World Wrestling Entirmanet'de (WWE şampiyonluğunu) kazanan 25 yaşında en genç insan oldu. Lesnar 2002'de King of the Ring ve 2003 Royal Rumble’ı kazanmıştır.2004 yılında WWE'den ayrıldıktan sonra, NFL'de bir kariyer yapmıştır.Lesnar, 2005 yılı sonunda tekrar profesyonel güreşe geri döndükten sonra ilk maçında IWGP Ağır Siklet Şampiyonası'nı kazandı ve New Japan Pro Wrestling'e katıldı. Haziran 2007 tarihine kadar kemeri kabul etmesine rağmen, 2006 yılının Temmuz ayında başlık elinden alındı.

UFC DÖNEMİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Lesnar karışık dövüş sanatları alanında kariyere başladı ve 2007 yılının Haziran ayında ilk Dövüşünü kazandı. Daha sonra Ekim 2007'de Ultimate Fighting Championship (UFC ) ile anlaştı. Fakat UFC'de ilk maçını Frank Mir'e kaybetti. 15 Kasım 2008 tarihinde UFC Ağır Siklet Şampiyonası'nda Randy Couture yakalandı, Undisputed şampiyonu olmak için UFC 100'de Mir'i Yendi. Lesnar UFC 116'da Geçici UFC Ağır Siklet Şampiyonu Shane Carwin'e yenilgiye uğradı. Lesnar UFC 121'de’de Cain Velasquez'e karşı Heavyweight kemerini kaybetti.Ayrıca Lesnar Mayıs 2011'de divertikülit hastalığından dolayı ameliyat geçirdi.

WWE'ye GERİ DÖNÜŞ[değiştir | kaynağı değiştir]

2012 yılında Lesnar WWE'ye geri dönüp John Cena'ya saldırmıştır. Return yaptıktan bir hafta sonrada yine John Cena ile ring içerisinde kavga etmiştir ve Cena'yı yaralamıştır. WWE Extreme Rules'de John Cena vs Brock Lesnar maçı yapılmıştır. Bu maçı John Cena kazanmıştır fakat Brock Lesnar John Cena'ya zarar verip kolundan sakatlamıştır. Extreme Rules'den hemen sonraki akşam Raw General Manager'i Brock Lesnar ile konuşurken Triple H'in müziği duyulur ve aralarında kısa bir konuşma geçer. Daha sonra Brock Lesnar uzun bir süre WWE'de görülmez Raw'ın 1000.yayında ise manajeri Paul Heyman Triple H'in yanına gider ve Triple H'e Brock Lesnar adına No Way Out'ta maç teklif eder Triple H maçı kaybeder öte yandan Triple H'in maçı kaybetmesiyle beraber sinirlenir ve Brock Lesnar ile Summerslam 2012'de 1 maç daha yapacaklarını ve kaybetmesi takdirinde Brock Lesnar'ı kovacağını söyler dev mücadeleyi Brock Lesnar Triple H'in kolunu kırarak kazanır.Ardından Wrestlemania 29'a kadar ortalarda görülmez Wrestlemania 29 öncesi Paul Heyman ile yaptıkları meydan okuma öncesi ringe gelen Triple H Brock Lesnar'a meydan okur ve Wrestlemania 29'da karşılaşırlar bu mücadeleyi Triple H kazanır.Bu galibiyetle hırslanan Triple H Brock Lesnar'a Summerslam 2012 ile aynı şartlarda olan maçta bir maçta Exterme Rules'da karşılaşır ve bu dev mücadeleyi Brock Lesnar kazanır.Ardından Royal Rumble 2013'e kadar hiç bir ciddi feuda giremeyen Brock Lesnar uzun süre sonra en ciddi feudunu Royal Rumble 2013'de Big Show ile girer Royal Rumble daki maç çekişmeli geçmesi beklerken Brock Lesnar bu dev mücadeleyi yanlızca 01:53 dakikada yener ve çok güçlü ve dayanıklı bir güreşçi olduğunu gösterir.Bu düşüncelerle WrestleMania 30'da 21 maçlık yenilmezlik serisi olan Undertaker ile karşılaştı ve bu mücadeleyi Brock Lesnar kazandı ve serisini bitirdi.WWE en tehlikeli güreşçisi ilan edilen Brock Lesnar bu maç sonrası geçirdiği hafif sakatlık sebebiyle 5 ay ringlerde görülmezken 5 ay sonra geri dönüğ John Cena ile WWE World Heayweight Champion maçta karşılaştı ve mücadeleyi kazanarak yeni şampiyon oldu.

Şampiyonlukları ve başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Karışık Dövüş Sanatları(MMA)[değiştir | kaynağı değiştir]

Profesyonel Güreş[değiştir | kaynağı değiştir]

Brock Lesnar WWE Şampiyonu iken