Bozgüney, Tufanbeyli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 38°00′K 36°15′D / 38°K 36.25°D / 38; 36.25

Kân (Bozgüney)
—  Belde  —
Adana
Adana
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz
İl Adana
İlçe Tufanbeyli
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2,083
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 322
İl plaka kodu 01
Posta kodu 01640
İnternet sitesi: [2]

Kân (Bozgüney), Adana'nın Tufanbeyli ilçesine bağlı bir beldedir. Belediye başkanı: ......................

Mahaleler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bahçelievler Mah.
  • Esentepe Mah.

Bozgüney-eski ve kuruluş adıyla Kân ,Adana'ya 200 Tufanbeyli'ye 13 km uzaklıkta bir kasabadır. Kân'in etrafı dağlarla çevrili ve her birinde ayrı madenler bulunmaktadır, yani Kân anlam itibari ile maden kaynagi'da diyebiliriz. Kân Farsça'da bir menbain kaynagi ya da kendisinde ilim ve keyfiyyetten bolca bulunan şahsiyetler anlamındadır. Yerleskenin kuranlarin'da zaten Fakihler (Islam/Seriat hukuculari) olmalarinin Kân Ismiyle dogrudan iliskisi oldugu söylenebilir. Kân (Bozgüney)'de kilim dokumacılığı ünlüdür. Kân (Bozgüney) kasabasinin, hemen eteginde bulundugu Kiyi dagindan cikan kaynak suyu, Kasabanin can damaridir. Bu kaynak (Pinar) yaklaşık olarak 5000 dönüm kadar araziyi sulanmakta ve Kasabanin içme suyunun büyük bir kismi buradan saglanmaktadir.

TARİHİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Fakı'lar,(kesin olmamakla birlikte)1087 ve 1349 civarında, Orta Asya'dan, Kazakistan, Türkmenistan, Iran üzeri yürüyüş yapıp, Hatay ilinin etrafına kadar dağılmışlar.1487de Hatayın Erzin ilçesinde toplanan fakı'lar, sonraki yillarda Kahramanmaraş bölgesini ele geçirmis ve akraba fakı (Fakih) aileleriyle beraber Kars, Adana, Kayseri ve Kahramanmaraş arasındaki bölgeye 1800'lere kadar yerlesmislerdir. Baska bir rivayete göre ise, Kahramanmaras civarindaki simdiki adiyla Kanlikavak kasabasini kurup yerlesen kabile, Kan,simdiki adiyla (Bozgüney) köyünü yerleske olarak secmislerdir. Bir kisim aileler ise zamanla Hatay'in erzin ilcesine yerlesmisdir. Islam hukuku üzerine derin bilgilere sahip olan aile büyükleri olmasi nedeniyle arabca'da Fakih=Fikih=Hukukcu=seriat hukukcusu anlamina gelen ünvani tasimislardir. Osmanli kaynaklarinda da bunu destekleyen sifatlarla anilmislardir. Osmanli padisahlarindan bölgenin yöneticilerine gönderilen ferman niteligindeki belgelerde de Fakih ailelerinden Seyh ve seyyid olarak bahsedilmistir. Bu da o zamanki fakihler'in osmanli devleti tarafindan resmi sifatla tanindigini göstermektedir. Halk arasinda en taninan aile büyügü ise, Büyük Halil Efendi (Dallar Halil Efendi) olarak ün salmistir. Kasaba kabristaninda bulunan mezari ugrak yerlerdendir.

Kasabanin en unutulmaz yöneticilerinin basinda ise Bekir Yilmaz(Hallefendi Bekir) dir. Yillarca Muhtarlik yapmis ve disiblinli yönetimiyle "Boz" olan kasabanin cehresini yesillendirerek degistirmistir. Diger önemli sahsiyetlerden ise Haci veli Hoca efendi, Haci Yilmaz(Sakalli hoca) kasabamiz insanina önemli katkilari olmusturtur.Özellikle okumus insanlarimizin üzerinde büyük emekleri olan Mustaf Yilmaz (Müdür Bey ünvaniyla taninir), kasabamizin rahmetle andigi sahsiyetlerin basinda gelir. Hakeza Mustafa Özen ve Murat Korkutan'inda ayri yerleri vardir kasabamiz ve Ilcemize katkilarindan dolayi.genc nesil arasindan cikan öncülerimizin de kasaba insanina katkilari yadirganmayacak derecededir.

Kasaba(eski sifatiyla Kan köyü)'nün yerleske olarak secilmesinden önceki tarihine iliskin bir kaynak su an icin yoktur. Rum ve Ermeni nüfusla zamanla kaynasildigi yönündeki bilgiler iddia ve iftiradan ibaret bilgilerdir. kaldiki yaslilardan alinan bilgilere göre kurtulus savasinda dahi Fransizlar köye girememistir.

Eigitime büyük ölcüde önem verilen Kasabamizdan yüzlerde kisi ileri derecelere kadar tahsilini sürdürmüs ve önemli mevkilere gelmislerdir. her ne kadar mevcud nufüsu 2 binlerle anlatilsa da,kasabanin büyük cogunlugu Türkiye'nin ve Dünyanin dört biryanina dagilmis ve büyümüstür. Bu tabloyu kismen de olsa bayramlarda görmek mümkündür.

KÜLTÜR[değiştir | kaynağı değiştir]

AVŞAR -TÜRKMEN kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.


.

Beldenin Yıllara Göre Nüfusu
2007
2000 2,083
1997 2,132
1990 2,010
1985 1,970
1980 1,915
1975 1,810
1970 1,730
1965 1,650
1960 1,500

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]