Bogie

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Bogie, demiryolu taşıtlarının bir bileşenidir. Görevi tekerleklerin hareketini sağlamak ve taşıtın geri kalan kısmını taşımaktır.

Anlamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bogeyin esas kullanım amacı uzun olan demiryolu taşıtlarının kıvrımlı raylarda daha uyumlu geçişini sağlamak, rijid yapıya sahip olan sabit konumlu tren tekerlek dingilinde taşıtın vagon kısmında rayların pozisyonlarındaki düzensizliklerle olan bağını yok etmek amacı ile ikinci bir yay basamağı elde edebilmek ve böylece de sürüşteki konforu artırmaktır. Bogeyler daha iyi sürüş özellikleri sağlamak, rayda daha az aşınmaya yol açmak ve daha az raydan çıkma tehlikesi sunmak ile yükümlü bileşendir. Bogeydeki dingil sayısı arttıkça ray kıvrımlarından geçişteki konumlanışları daha da önem kazanmaya başlar.

Temelleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik Amerikan yük vagonu bogeyi (Bettendorf tasarım tipi)

Bogeyin gözlemleneceği sabit noktalar dingil kutularıdır. Dışarıdan konumlandırılmış yük vagonu bogeyleri için yatay genişlikleri; tekerlek dingilleri ve bogey gövdesini uyumlu tutmak içindir ve UIC rayları için standart bir değer taşırlar. Dışarıdan konumlandırmadaki kasıt dingil yuvası ve bogey gövdesinin parçalarının teker disklerinin dışında bulunmasıdır ki, içerden konumlandırılmış bogeylerde tekerlerin arasında bulunurlar.

Yolcu vagonu ve lokomotif bogeyleri iki aşamalı yay sistemine sahipken, yük treni bogeyleri genelde tek aşamalı yaya sahiptirler. Teker dingil bileşenleri ile bogey arasında birincil yay, bogey ile vagon arasında ise ikincil yay yer alır.

Dingil yuvası üzerinde yer alan birincil yay tabaka, burma ya da lastik yaydır.

İkincil yay ise yolcu vagonlarında genelde burma ya da hava yaylarından, lokomotif bogeylerinde ise burma yaylardan oluşur

Bogeyler daha da karmaşık halde olabilirler.