Bizgili, Köse

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bizgili
—  Köy  —
Gümüşhane in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Gümüşhane
İlçe Köse
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 189
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 456
İl plaka kodu 29
Posta kodu 29650
İnternet sitesi: [2]

Bizgili, Gümüşhane ilinin Köse ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

BİZGİLİ'nin OSMANLI TAPU-TAHRİR Defterlerinden 1516 yılından kalma 60 sayılı Vilâyet-i Erzincan Defteri'nde Bayburt Sancağı'na tabi" Türkmen Kelkit" nahyesi'nde bulunduğu anlaşılmaktadır. Köyün adı hiç değişmemiştir.bununla beraber köyün sınırları içerisinde hasanşıh adındaki mevkii köyün eski yerleşim yeri olup ören yerlerinin kalıntıları hala mevcuttur.Köydeki Demir sülalesinin soyu arşivlerle taranmış olup büyük Türk hükümdarı Timurhan'ın soyundan geldiği tespit edilmiştir. Bu kaynaklar köy büyüğü Mehrali Demir'de bizzat mevcuttur. Ayrıca ünlü teknik direktör Ziya Doğan'da Bizgili köyündendir. Bu köyün büyük çoğunluğu İstanbul'un Şirinevler semtinde ikamet etmektedir. Burada bir dernekleri de mevcut olmakla birlikte birçok organizasyon bu dernek tarafından düzenlenmektedir.

Derneği çekip çevirenler Demir soyadlı adam gibi adamlardır. Şahinler boş un çuvalıdır. Köyün kurucularıda ŞAHİN ler değil Demir'lerdir bu şahinler daha dilbilgisi kurallarını bile bilmezler bırakın köy kurmasını.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ TÜRKMENLERİ kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır.


Diğer anadolu illerinde keşkek olarak bilinen yemek herse olarak adlandırılarak Düğün Yemeği olarak yapılır. Birçok yemek adları değişiktir. Örneğin Kayseri mantısı olarak bildiğimiz yemek köyde Hingel olarak adlandırılmakla birlikte yapımı biraz farklılıklar ihtiva etmektedir ve Özbek yemeği ile aynı adı taşımaktadır...! Özel günlerde köyde pişmaniye yapılıp yenmektedir.Kış mevsimlerinde 'konak odası'diye adlandırılan müstakil odalarda toplanıp eğlenceler düzenlenmektedir.Bu eğlencelerde tel helvası (pişmaniye)yapılır ve ortaoyunları oynanır.Köyün gençleri akşamlar gençler odası diye tabir ettikleri yerde toplanıp zaman geçirirler ve sohbetle beraber çeşitli eğlenceler düzenlerler


Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Gümüşhane iline 67 km, Köse ilçesine 13 km uzaklıktadır. Geç kalınmış olsa bile köy halkının gayretleri ile dikilen ağaçlar bölge iklimini doğu anadolu ikliminden sıyırıp Karadeniz iklimine yaklaştırmayı başarmıştır. İstanbuldaki Bizgili derneği'nin senede 2-3 kere düzenlediği fidan dikme kampanyaları ile köyün etrafı çam ağaçları ile güzelleştirilmektedir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Muhtarlık seçimlerinde köyün nüfusu yaklaşık olarak iki kat artar.Bu seçimleri her zaman Timur soyundan olan Demir sülalesinin adayı kazanır. Hatta bu vesile ile köyde son olarak muhtarlık adaylarındaki rakiplerin sülaleleri birbirleri ile konuşmamaktadır. Tabi ki de haklı taraf Demir sülalesidir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 189
1997 166

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber daha önceden ekonomik nedenlerle buradan ayrılan halkın geri köye yatırımları başlamıştır. Artık köy bir mezra havasından çıkıp bağlı olduğu Gümüşhane ilinin en büyük ve gelişmiş köylerinden olma yolunda büyük adımlar atmıştır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -Ayhan Demir
2004 - Cevat Demir
1999 - Alişan ŞAHİN
1994 - Adil DEMİR
1989 - Adil DEMİR
1984 - Adil DEMİR

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]