Big Show (güreşçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Paul Wight (Big Show)
Paul Wight (Big Show)'nın resmi.
İstatistikler
Ring Adı(lar) (The) Big Show
The Giant[1]
Paul "The Great" Wight[2]
Boyu 2,13 m (6 ft 12 in)
Kilosu 193 kilo (430 lb)
Doğum 8 Şubat 1972
Aiken, Güney Karolina
Eğiten Larry Sharpe
Debut 16 Temmuz 1995

Paul Donald Wight, Jr. (d. 8 Şubat 1972), daha iyi bilinen adıyla, Big Show, bir aktör ve World Wrestling Entertainment profesyonel güreşçisi. En son şampiyonluğunu RAW programında Chris Jericho ile beraber WWE Unified Tag Team unvanı ile kazandı.

Güreşte 2 kez WCW World Heavyweight Championship şampiyonu, 1 kez ECW Championship şampiyonu ve iki kez WWE Championship olmak üzere 5 adet Dünya şampiyonluğu vardır. 3 federasyonun ana unvanlarını alabilmiş tek güreşçidir. Ayrıca WWE United States Championship ve World Tag Team Championship (The Undertaker ile iki kere, Kane, Chris Jericho ve The Miz ile birer kere) kazanmıştır.

Show 1995-1999 yılları arası World Championship Wrestling (WCW) federasyonunda bulundu. 8 Şubat 1999 tarihine geldiğimizde Show kontratını iptal etti. Bir gün sonrasında World Wrestling Federation ile 10 yıllık bir sözleşme imzaladı ve, The Corporation üyesi olarak St. Valentine's Day Massacre: In Your House şovunda debut yaptı. Ayrıca WCW World War 3 1996 Battle Royal maçını kazandı.

The Big Show 2012' de yapılan Hell In A Cell şovunda Shemus'a KO Punch yaparak şampiyonluğu kapmıştır. 8 ocak 2013'de yapılan Smackdown şovunda Alberto Del Rio Last Man Standing maçında Big Show'dan kemeri almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The Big Show profile". Online World of Wrestling. http://www.onlineworldofwrestling.com/profiles/b/big-show.html. 
  2. ^ The Wrestlecrap Book of Lists. ss. 21. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]