Berkun Oya

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Berkun Oya, Türk yazar ve yönetmen. Tiyatro, sinema ve televizyon alanlarında çalışmaktadır.

Koç Özel Lisesi'den mezun olduktan sonra 1998 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden mezun oldu. Aynı yıl Krek Tiyatro Topluluğu'nu kurdu. Kuruluşundan itibaren genel direktörlüğü’nü sürdürdüğü toplulukta Adamlar, Pasta ve Telaş, Op'la Zo'nun Dramı ve Yangın Duası başta olmak üzere kendi yazdığı oyunları sahneledi. 2003 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun talebi üzerine Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Yaban adlı romanını oyunlaştırdı.

2002 yılında televizyon için hazırladığı ve TRT’de yayınlanan Şapkadan Babam Çıktı adlı drama dizisinin senaristliğini ve yapımcılığını üstlendi. 2003 yılında CNN Türk kanalında Defakto ve 2005’te NTV kanalında yayınlanan Infoman adlı TV programlarını hazırladı, sundu ve yönetti. 2005 yılında belgesel film alanında çalışmalarına başladı. Aynı yıl çekimlerini başlattığı Orhan Duru ve Kırmızı Büyücü Terlikleri adlı belgesel filmin çalışmalarını sürdürdü.

2007 yılında vizyona girmiş olan İyi Seneler Londra adlı filmi yönetti. 44. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde yarışma filmi olarak yer alan İyi Seneler Londra, "The European Independent Film Festival ECU 2008" film festivalinde açılış filmi olarak gösterildi. Sonrasında, "Strasbourg International Film Festival"de 2008 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo kategorilerinde ödüle aday gösterildi ve Berkun Oya En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü.

2008 Avrasya Uluslararası Film Festivali'nde jüri üyesi olarak görev aldı.

Sahip olduğu ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Rol aldığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yazdığı tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Yönettiği tiyatro oyunları[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Kurgu

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]