Belisarius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Belisarius by Francois-Andre Vincent.jpg

Flavius Belisarius, (M.S. 505 İllirya - Mart 565) İmparator I. Justiniaus döneminde Doğu Roma İmparatorluğu başkomutanı (Magister Militum). Döneminin en büyük komutanı olarak kabul edilir. Dönemin önemli askeri seferlerinde ordulara komuta etmiştir. Konstantinopolis'e yönelen Barbar akınları'nda, Sasani İmparatorluğu, Kuzey Afrika'daki Vandal Krallığı'na ve İtalya'daki Ostrogot'lara karşı yürütülen çatışmalara katılmıştır.

Askeri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilinen ilk komutanlık başarısı M.S. 530 yılında Sasani ordusuna karşı Dara'da (bugünkü Nusaybin yakınları) kazandığı zaferdir. Ertesi yıl yenilgiye uğramasına karşın parlak bir askeri kariyer elde etmişti.

İmparatoriçe Theodora'nın çocukluk arkadaşıyla yaptığı evlilik, Doğu Roma İmparatorluk sarayında etkin olmasını sağlamıştır.

M.S. 533 yılında küçük bir birliğin komutanı olarak Kuzey Afrika'da düzenlediği saldırılarla Vandal Krallığı'na ağır bir darbe indirmeyi başarmıştır.

M.S. 535 yılında İtalya Seferine çıkan Belisarius, Sicilya'yı ele geçirdikten sonra İtalya topraklarında ilerleyerek Roma'yı ele geçirmiştir. 537-538 yıllarında kenti kuşatan Gotlar karşısında kenti başarıyla savunmuştur. İtalya'daki durumları iyiden iyiye zora giren Gotlar, imparatorları olması koşuluyla silah bırakmayı kabul etmişlerdir. Belisarius, teslimi kabul etmekle birlikte Gotlar'ın imparatoru olmayı reddetmiştir. Ancak bu tavrı, hem Gotlar'ın husumetine yol açmış hem de imparator I. Justiniaus'un, ileride tahtına göz dikeceği endişesiyle ona karşı cephe almasına neden olmuştur.

İtalya'dan geri çağrılan Belisarius, 549 yılında yine İtalya'da görevlendirildi. İmparator I. Justiniaus, yeterli malzeme ve desteği sağlamadığından belirgin bir başarı göstemememiştir. Geri çağırılan Belisarius'un askeri kariyeri bu dönemde kesintiye uğramıştır. Ancak 559 yılında Hun akınları dolayısıyla yeniden göreve getirilmiştir. Küçük birlikleriyle ustaca manevralar ve savaş hileleriyle Hun akınlarını püskürtmüş, bu tehdit geçtikten sonra yeniden ordudan ayrılmıştır.

Belisarius'un katibi Procopius'un Gizli Tarih kitabında anlatılana göre İmparatoriçe Theodora, generalin mallarına el koymuştur ve son yıllarını yoksul bir şekilde geçirmiştir.

Belisarius'un savaşlardaki belirli bir özelliği, düşmanına göre daha küçük bir kuvvetle bu savaşlara katılmış olmasıdır. Belisarius'un komutanlık tarzında en belirgin özellik ise, çoğunlukla taktik savunmayı seçmesidir.