Belçika'da eşcinsel evlilik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Hemcins veya aynı cinsiyet birlikteliklerin yasal tanınması
Eşcinsel evlilik
Eşcinsel evliliğin yasal olduğu ülkeler

Hollanda Hollanda2001
Belçika Belçika
İspanya İspanya
Kanada Kanada
Güney Afrika Güney Afrika
Norveç Norveç
İsveç İsveç
Portekiz Portekiz
İzlanda İzlanda

Arjantin Arjantin
Danimarka Danimarka
Yeni Zelanda Yeni Zelanda
Uruguay Uruguay
Brezilya Brezilya
Fransa Fransa2013
İngiltere İngiltere
Uruguay Uruguay

Eşcinsel evliliğin yasal olduğu altulusal yetki alanları

Massachusetts, Connecticut, Coquille kâbilesi, Iowa, Vermont, New Hampshire, Washington, D.C., Quintana Roo, Mexico, New York, Suquamish kâbilesi, Washington, Maine, Maryland, Delaware, Minnesota, Rhode Island2013

Eşcinsel evliliğin eskiden
yasal olduğu ABD eyaletleri

Kaliforniya2008

Diğer yetki alanlarında yapılan eşcinsel
evlilikleri tanıyan yetki alanları

İsrail
Aruba, Curaçao ve Sint Maarten
Kaliforniya
Meksika

Portal LGBT.svg LGBT Portalı

Belçika'da eşcinsel evlilik, 30 Ocak 2003'te Belçika, eşcinsel evliliği yasallaştıran dünyanın ikinci ülkesi oldu (ancak bazı kısıtlamalarla yasallaştırıldı). Hollanda'da (eşcinsel evliliği yasallaştıran dünyanın ilk ülkesi) olduğu gibi, Hıristiyan Demokratlar iktidarda olmadıkları zaman yasallaştırıldı. Özgün olarak Belçika yurtdışında yapılan yasal eşcinsel evliliklere izin verdi. Fakat Ekim 2004'te uygulanan kanunlar, çiftin bir kişisi Belçika'da en az üç ay boyunca yaşaması şartı ile artık herhangi bir eşcinsel çifte evlenme izni vermektedir.

Belçika Resmî Bülteni'ne göre Haziran 2003 ve Nisan 2004 arasında yaklaşık 300 tane eşcinsel çift evlendi (2003'te 245, 2004'te 55). Bu sayı, aynı sürenin toplam evlilik sayısının %1,2'si idi. Evlenen eşcinsel çiftlerin üçte ikisi gey erkek çiftler idi, geri kalanı ise lezbiyen çiftlerdi. 22 Temmuz 2005'te Belçika hükûmeti, eşcinsel evliliğin yasallaştırıldığı zamandan beri ülkede toplam 2.442 eşcinsel evliliğin yapıldığını ilân etti.