Bejin Çayırı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bejin Çayırı
Бежин луг

Film afişi
Yönetmen Sergei Eisenstein
Yapımcı V. Babitsky
Senarist Isaak Babel
Sergei M. Eisenstein
Aleksandr Rzheshevsky
,Ivan Turgenev'in hikâyesinden
Oyuncular Vitya Kartashov
Nikolai Khmelyov
Pyotr Arzhanov
Yekaterina Teleshova
Nikolai Maslov
Boris Zakhava
Müzik Gavriil Popov
Stüdyo Mosfilm
Dağıtıcı Mosfilm
Cinsi Sinema filmi
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 1937
Süre 30 dakika
Ülke SSCB
Dil Rusça

Bejin Çayırı (Rusça: Бежин луг, Bezhin lug) 1937'de direktörlüğünü Sergei Eisenstein'ın yaaptığı Sovyet filmidir. Tamamlanmadan önce imha edildiğine inanılır ve yayından kaldırılmasıyla ünlüdür. Filmde yıllık hasatı sabote ettiği için politik nedenlerle babasını hükümete bildirmeye teşebbüs eden ve Sovyet devletini korumak için babasını durdurmaya çabalayan genç bir çiftçinin hikâyesi anlatılır. Çocuğun öldürülmesi ve sosyal ayaklanma ile neticelenir. Film ismini İvan Turgenyev'in bir hikâyesinden almasına karşılık, 1932 yılında babasını hükümete ihbar ettiği için kendi ailesi tarafından öldürüldüğü iddia edilen ve SSovyet hükümetinin 1932 yılında ölümünden sonra kahraman ilan ettiği Pavlik Morozov'un yaşamına dayanmaktadır.

1935'den 1937'ye kadar süren film çekimleri Sovyet hükümeti tarafından sosyal, sanatsal ve politik başarısızlığı öne sürülerek durduruldu. Ancak bazıları hükümet girişim ve politikalarından daha çok bizzat Stalin'in isteği olduğunu vurguladı.

Orijinal Turgenyev hikâyesi ve Pavlik Morozov[değiştir | kaynağı değiştir]

Film senaryosu kısmen Turgenyev'in hikâyesine dayanır ama Sovyet porpagandasında devrim şehidi olarak gösterilen Pavlik Morozov'un halk hikâyesinin dahil edildiği bir adaptasyondur. Turgenyev'in orijinal kısa kurgusal hikâyesinin başlığı Bejin Çayır'dır ve hikâyede 1850'lerde Oryol bölgesinde Bejin Çayır'da kayıp bir avcıyla vakit geçiren köylü çocukların ölümün doğa üstü işaretlerini tartışmaları anlatılır. A Sportsman's Sketches isimli kısa öykülerden oluşan koleksiyonun bir parçasıdır. Eisenstein daha sonra Turgenyev'in kurgusundan olan doğrudan kaynakları kaldırır fakat filmin ismi aynı kalır.

Hayatı Ural Dağları'nda Gerasimovka denilen köyde geçen ve burada ölen Morozov'un, Turgenyev'in edebi çalışmasıyla hiçbir bağlantısı yoktur. Morozov 13 yaşında babasını Sovyet hükümet otoritelerine ihbar eden ve ailesi tarafından öldürülen bir çocuktur. Sovyet ahlaki hikâyesi olarak devlet karşıtı olmak bencillik ve gericiliktir ve devlet aileden daha önemlidir. Morozov hakkında anlatılan en popüler aktarım şöyledir: Sverdlovsk'un 350 kilometre kuzey doğusunda küçük bir köy olan Gerasimovka'da doğan, Stalin'in kolektif çiftliklerini destekleyen ve okulunda devrimcii lider olan bir gençti.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin prodüksiyonu başlamadan önce Aleksandr Rzheshevsky tarafından yazılan senaryo Einstein tarafından kabul edildi ama hikâyenin konusu ve karakterizasyonun kaliyesi konusunda bazı endişeler vardı. Prodüksiyon için Komsomol tarafından bir komisyon görevlendirildi. Kolektif çiftlik çalışmalarını destekleme çabalarını onurlandırmak ve kırsalda sosyalist yeniden yapılanmaya odaklanıyordu. Filme 1935'lerin ortasında başlandı ve Ekim 1935'de ilk geliştirilmiş hali Mosfilm Stüdyolarına sunuldu. Stüdyo bazı değişiklikler talep etti ve film çekimine devam edildi. Ağustos 1936'da, daha sonra Sovyet sinema baş müdürlüğüne gelen Boris Shumyatsky ana hatları bitmiş olan filmin durdurulmasını ve yeniden yazılarak yönetilmesini emretti. Senaryo tekrar düzenlendi,

İleri okuma[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Beyond the Stars: The Memoirs of Sergei Eisenstein, by Sergeı̆ Eı̆zenshteı̆n and Richard Taylor. British Film Institute, 1996, ISBN 978-0-85170-460-9
  • Eisenstein and Stalin: When art and politics clash (EIS), 1999 television documentary

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]