Bayat, Soma

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bayat
—  Köy  —
Manisa in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl Manisa
İlçe Soma
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 423
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 236
İl plaka kodu 45
Posta kodu 45500
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=254559

Bayat, Manisa ilinin Soma ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı,Oğuz ananesine göre “Bayat”, Cihan Fatihi Oğuz Han’ın altı oğlundan biri olan Gün-Han’ın oğlu Bayat’tan türemiştir. Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra Anadoluda kurulan Bayat Beyliği isminden almaktadır. Köyün ilk yerleşim yeri ovada ipek yolu güzergahında bulunan ve şu anda Musahoca köyünden Gelenbe kasabası istikamiten giden yolda Kırkağaç ilçesine bağlı Küçükyayaköy'e varmadan yol üzerinde bulunan ve eski mezarlık olarak tabir edilen düzlükte iken o zamanlarda köye saldıran eşkiyadan kurtulmak için köy halkı köyü şu anda bulunan yerine taşımışlardır. Köyde bulunan eski mezar taşlarında köyün 250 yıl kadar önce buraya taşınmıştır. Köy Soma Merkeze 13 Km mesefede, Kırkağaç ilçesine 12 Km mesafededir. Köyün geçim kaynakları, Tarım (Zeytin, Tütün, Kavun, Sebzecilik) ile Hayvancılık (Büyükbaş ve Küçükbaş et ve süt) olarak'dır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köyümüzde dügünler hep yemekli olur cuma aksami kina gecesi olur kina gecesinde adetir köyün kizlari cökertme ve bergama halayi cerler ve cumartesi günü gelin alinir gelin almadan önce damat ve gelin evinde yemek yenir ögle namazindan sonra gelin almaya gidilir gelin evden davul zurnayla alinir gelin alininca köyün genclerinden biri bayraigi tutar ve diger gencler davul ve zurna eslidgin de oynarlar eger damat köyden degilse bayrak parasi alirlar eger köydense almalaz eger gelin kyöün disina giderse köyü gezmeden gider ama eger kyö icine evlenirse köyde gezili ve aksam ezanina dogru eve indirilir köyümüzün dügünleri cok elenceli olur bir gün yolunuz manisa somaya düserse köyümüze bekleriz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Manisa iline 106 km, Soma ilçesine 13 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 423
2000 480
1997 523

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.1,2,3 ncü sınıflar toplam 12 öğrenci tek öğretmenle eğitim verilmekte,4 ve 5 nci sınıflar taşımalı eğitimle KARACAKAŞ Kköyünde eğitim görmektedir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Daha önceden Köyler Grup Ebesi var iken ebenin emekli olmasından sonra yeni ebe verilmemesi nedeniyle şu an hizmet verecek ebe yoktur. Köyde Merkez Tarım ve Kredi Kooferatifi 2007 yılında boşaltılarak soma merkeze taşınmıştır.795 sayılı bayat tarım kredi kooperatifi şimdi soma merkezde hizmet vermektedir. Köyde 1990 yıllarda Ziraat Mühendisi var iken mühendisin vefat etmesinden sonra yenisi 2009 yılıında tayin edilmiştir.şu an ziraat mühendisi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün giriş caddesi ile tüm sokakları parke taş ile döşenmiştir.içme suyu [kavşak]köyün içme suyunu karşılamaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]