Basilisk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Basilisk.png
Baziliszkusz.jpg
Rijeka056.jpg

Basilisk Avrupa hikâyelerinde adı geçen efsanevi bir canavardır.Binlerce yıl yaşayabilen bir ejderha veya dev yılandır. Zehirli dişleriyle öldürür. Bakışlarıyla da öldürebilmesi efsanedir. Basilisk kelimesinin aslı Yunanca küçük kral demek olan βασιλίσκος basiliskos dur. Latincesi Basiliscus'tur.

Naturalis Historia of Pliny the Elder'e göre basilisk oldukça zehirli küçük bir yılandır ve dişleri kadar bakışları da öldürücüdür.

Basilisk genellikle bir yılan bazen de başı horoz kuyruğu yılan şeklinde tarif edilir. Harry Potter ve Sırlar Odası kitabında yılan olarak betimlenmiştir. Yunanca adı "küçük kral" anlamına geldiği için basiliske yılanların kralı denir. Ağzından ateş çıktığı ve sadece tıslamasıyla da öldürebildiği söylenir. Akrep gibi kuru iklimleri tercih eder. Isırığı kurbanını kuduz hale getirir.

Bazı efsanelere göre basilisk in horozun altında duran karakurbağası yumurtasından veya bir yılan ya da karakurbağası ile çiftleşmiş bir tavuk ya da horozdan geldiği söylenir.Bu nedenle basilisk için ölümcül olanın horoz olduğu hakkında bir söylence vardır.

Harry Potter serisinin ikinci kitabı olan Harry Potter ve Sırlar Odası' nda varlığı geçmiştir.Kitapta Basilisk'e birçok kişi dolaylı yoldan baktığı için taşlaşmıştır.