Bank of England

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 51°30′51″K 0°05′18″B / 51.51406°N 0.08839°W / 51.51406; -0.08839

Bank of England
İngiltere Merkez Bankası
London.bankofengland.arp.jpg
Başkan Mark Carney
Para Birimi İngiliz sterlini (₤)
ISO 4217 Kodu GBP
Temel Faiz Oranları 0,5[1]
Kuruluş tarihi 27 Temmuz 1694
İdare Merkezi Threadneedle Caddesi, Londra, İngiltere
İnternet Adresi http://www.bankofengland.co.uk/

Bank of England (Türkçe: İngiltere Merkez Bankası, BoE), Birleşik Krallık'ta merkez bankası, merkezi Londra'dadır. İsveç'in merkez bankasından (Sveriges Riksbank) sonra dünyanın en eski ikinci merkez bankasıdır.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Parlamentonun 1694'te hükümetin Felemenk'e savaş açmak için gerekli fonları oluştumasına olanak vermek amacıyla çıkardığı bir yasayla kuruldu. Kraliyet beratıyla, bankanın bir anonim şirket olarak etkinlik göstermesine izin verildi. 1826'ya değin İngiltere ve Galler'de anonim şirket yapısında başka bir bankanın kurulmasına izin verilmedi. Devletin bankeri olarak elde ettiği özel konum, bankaya önemli bir rekabet üstünlüğü sağladı. Kısa sürede ülkenin en saygın ve en büyük mali kurumu oldu. Bankanın çıkardığı kağıt paralar yaygın biçimde dolaşıma girdi. Sonunda öbür bankalarında bankeri durumuna geldi Napoléon Savaşları (1800-15) için mali kaynak sağlayarak konumunu önemli ölçüde güçlendirdi.

19. yüzyılda gitgide bir merkez bankasının sorumluluklarını üstlendi. 1844'te Banka Kuruluş Yasası'yla (Bank Charter Act) banknot çıkarma yetkisi resmileştirildi. Sonraki yıllarda da kredi işlemlerinde merkez bankası işlevlerini üstlendi, ülkenin altın rezervlerini bankada toplandı.

1946'da kamulaştırılarak özel şirket niteliğine son verildi. 1997'de işbaşına gelen İşçi Partisi hükümeti tarafından çıkarılan İngiltere Bankası Yasası'yla (Bank of England Act) hükümetin belirlediği perakende fiyat endeksi hedefine dönük olarak, Para Politikası Kurulu'na (MPC) tek başına faiz oranlarını belirleme yetkisi verildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]