Bakugan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bakugan Savaşçıları
Bakugan logosu.png
爆丸バトルブローラーズ
(Bakugan Batoru Burōrāzu)
Tür Aksiyon, Macera, Fantezi, 8-13 yaş arası
TV anime Bakugan Savaşçıları
Yönetmen Mitsuo Hashimoto
Stüdyo TMS Entertainment
Kanal Japonya TV Tokyo ve tüm Cartoon Network'lü Ülkeler
Gösterim 5 Nisan 2007-20 Mart 2008
Bölüm sayısı 52
TV anime : Bakugan Savaşçıları: Yeni Vestroia
Yönetmen Mitsuo Hashimoto
Stüdyo TMS Entertainment
Kanal Cartoon Network
Gösterim 12 Nisan 2009-9 Mayıs 2010
Bölüm sayısı 52
TV anime : Bakugan Savaşçıları: Gandelyalı İstilacılar
Yönetmen Mitsuo Hashimoto
Stüdyo TMS Entertainment
Japan Vistec
Kanal Teletoon
Cartoon Network
Gösterim 23 Mayıs 2010-1 Şubat 2011
Bölüm sayısı 39
TV anime : Bakugan: Mechtanium Surge
Yönetmen Mitsuo Hashimoto
Stüdyo TMS Entertainment
Japan Vistec
Kanal Teletoon
Cartoon Network
Gösterim 13 Şubat 2011-26 Ocak 2012
Bölüm sayısı 46

Bakugan Savaşçıları, kısaca Bakugan (Özgün adı: Bakugan Battle Brawlers, Japonca: 爆丸バトルブローラーズ - Bakugan Batoru Burōrāzu), Japon aksiyon, macera içerikli çizgi film televizyon dizisidir.

Çizgifilm serisi, Sega Toys ve Spin Master ile anlaşılarak Bakugan adında stratejik bir oyun piyasaya sürülmüş, metal kartlar ve manyetik estetik yüklü minyatür figürler (toplar) kullanılmıştır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir gün gökten kartlar yağmaya başlar. Başlangıçta tüm çocuklar bunu çok eğlenceli bulurlar. Ancak bir süre sonra o Bakugan'ların insanlarla konuşabildiklerini öğrenirler. Sonrada bu kartların nereden geldiğini öğrenmeleriyle maceraları başlar.

Sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

1. sezon : Battle Brawlers[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımcısı TMS Entertainment ve Japan Vistec, yönetmeni Mitsuo Hashimoto'dur. Japonya'da TV Tokyo'da 2007'de gösterildi. Nelvana Limited ise İngilizce sürümü olarak son bölümü üretti ve dizi tamamlanınca ilk gösterimini aynı yıl içinde Teletoon kanalında yayınladı. İngilizce sürümü bir süre sonra Japonca versiyonundan ayrıldı. 51 Japonca bölüm ile 1 İngilizce bölüm birleştirerek 52 bölümlük bir dizi oluşturuldu. Dizinin ilk sezonu ABD'de Cartoon Network'te Şubat 2008'deki yayında başlatılmıştır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dan Kuso[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakugan oynamayı çok seven 12 yaşında bir çocuktur. Bakugan kurallarının çoğunu o koymuştur. Herkesle iyi geçinmeye çalışır.Ancak Runo'yla yine de inatlaşır. Pyrus(ateş) Elementini kullanır ve oldukça yetenekli bir savaşçıdır. Masqurade ile yaptığı son savaş onu dünya sıralamasında bire sokmuştur. Runo'ya deli gibi aşıktır ama hep tartışırlar. Runo ile küçük bi çocukken tanışmışlardır ve birbirlerine aşık olmuşlardır. Runo ile 5. bölümde (Runo Rules) çarpışarak aynı şehirde yaşadıklarını farketmişlerdir.Ancak o zamana kadar internetten konuşmuşlardır.Dan Runo'yla küçükken tanıştığını bilmektedir ancak Runo onun Dan olduğunu bilmemektedir. 6. Bölüm (A Combination Battle)'De 1-2 Saniyeliğine el ele tutuştukları görülmüştür. Bakuganı Pyrus Dragonoid ile birlikte en büyük Pyrus savaşçısı olarak bilinmektedir.

22. Bölümde Drago, Tigerra ve Preyas'ın güçlerini ona vermesi sonucu sınırı aşan güç seviyesi Drago'yu evrimleştirir ve Delta Dragonoid'e dönüşür. Dan'ın Drago ile kader boyutundan(Doom Dimension) dünyaya yaptıkları yolculuktan sonra sınavı takım arkadaşlarını yenmektir.Çünkü testi tam geçememiştir.İlk Marucho,sonra Julie,ardından Shun en son Runo'yla savaşacak olmasına rağmen Tigrerra'nın yoğun ısrarı nedeniyle ilk önce Runo sonra Shun'la savaşarak hepsini yenerek 2. testi geçmiştir.Bu bölümde Shun ile yapılan maçın sonucu Drago, Ultimate Dragonoid Olur ve Dünyayı Kurtarırlar.En güçlü Pyrus savaşçısıdır ve ilk 6 Bakugan savaşçısının başıdır.

Runo Misaki[değiştir | kaynağı değiştir]

Bakuganı çok seven 12 yaşında,güzel bir kızdır. Oldukça yetenekli bi savaşçıdır. Dan'e gerçekten aşıktır ancak Dan, ne zaman hamle yapacak olsa işleri karıştırır ve eninde sonunda Runo'nun ona sinirlenmesine sebep olur . Bazen birbirlerine bağrırken (Senin İçin !) gibi cümleler söylerler ve utanıp geri adım atarlar. İlk olarak Dan ile küçükken parkta tanışıp baseball oynamışlardır. O zaman Dan olduğunu anlamamıştır ama 32.Bölümde Farketmiştir.Ayrıca Japonya'da 32.bölümde,ingilizcesinin aksine(Sonsuza dek arkadaş olalım) ''Dan'i seviyorum.''demiştir.Ve zaman zaman kavga etseler de yine de iyi anlaşmışlardır. Sezon sonunda Dan ile çıkıyorlardır. New Vestroia döneminde sevgililerdir ancak nedense ikisi yine kavga etmeye devam eder ve sevgili olduklarını kabul etmezler. Bakuganı Haos Tigrerra Işık Elementlidir .Runo Dan'ı sevdiğini kendine itiraf ettikten sonra 32. bölümde Blade Tigrerra' ya dönüşmüştür(ki bence o bunun erkek gibi görünmesine neden olmuştur). En Güçlü Haos Savaşçısıdır.İlk 6 Bakugan savaşçısından biridir.

Marucho Maruka[değiştir | kaynağı değiştir]

11 yaşındadır, takımdaki en küçükleridir. Ancak yaşının aksine en iyi planları ve stratejileri oluşturur. Ailesi çok zengindir. 7. Bölümde Dan'ın şehrine taşınır. Herkes evin büyüklüğünden dolayı bir mağza ya da dans stüdyosu olduğunu sanar. Marucho oranın kendisinin yeni evi olduğunu söyleyince herkes çok şaşırır. Bakuganı Aquos Preyas'tır. Onu yeni evinde,annesinin takılarını alıp kaçarken arkadaşlarıyla bulmuştur ama çok geçmeden en iyi arkadaşı olmuştur. 17. bölümde yapılan bir maç(Klaus vs Marucho) Sonucu Preyas'ın atılan bir kart sonucu(Masquarde'nin ve onun yandaşlarının her bakugan savaşına girmeden önce attıkları karttır.Bu kart,eğer rakip yenilirse rakip bakugan'ı ''Doom Dimension''a gönderir.Orada hiçbir şey yoktur ve bakuganlar yavaşça taşlaşırlar.)Doom Dimension'a gittiğini düşünmüşlerdir.Marucho çok üzülmüştür ancak bir süre sonra Dan ona artık bu havaları bırakmasını ve kendine gelmesini söyler.Bu,Dan ve Runo'nun kavga etmesine neden olur.

21. Bölümde Runo ve Tigrerra sayesinde onu geri alır. Preyas 30. Bölümde Marucho eskiden olduğu kişiyi kabul edince Angelo/Diablo'ya evrimleşmiştir ancak bu tam olarak bir evrim değildir çünkü Preyas evrimleştiği zaman çoğalıyordur. Bu da çoğu zaman Marucho'yu avantajlı hale getirir.Zaten Preyas ''Attribute Change'' yapabiliyordur.Bu, su olan elementini istediği zaman değiştirebilmesini sağlıyordur. En Güçlü Aquoss savaşçısıdır.İlk 6 Bakugan savaşçısından biridir.

Shun Kazami[değiştir | kaynağı değiştir]

13 yaşında Bir Ninjadır. Bakugan'nın kurallarını Dan'le birlikte yazmışlardır.Başta 1. sıradadır ancak Masquarde'nin gelmesiyle düşmüştür çünkü bunu umursamıyordur. Hep yalnız olmak ister, asla gülmez ve kendinden başka kimseye güvenmez. Dan ile çocukluk arkadaşı olsalar da annesinin ölümünün ardından Shun'un içine kapanmasıyla konuşmayı kesmişlerdir. Alice'i seviyordur ama aynen Alice gibi,o da bunu belli etmez.Bir ara Fabia'dan da hoşlandığı söylenilmektedir.

31. Bölümde yaptığı maçta Skyress, Shun'un inadı bırakıp arkadaşlarına ihtiyacı olduğunu anlaması için kendini feda eder. Shun Bunu anladığında Skyress evrim geçirir ve Storm Skyress'e dönüşür. Shun arkadaşlarının önemini anlayarak onlara döner ve birlikte bir takım olmaya devam ederler.En güçlü Ventus savaşçısıdır ve ilk 6 savaşçıdan biridir.

Julie Makimoto[değiştir | kaynağı değiştir]

Sürekli neşeli olan 12 yaşında bir kızdır. Arkadaşı Billy'den hoşlanmaktadır. Billy Masqurade tarafından kullanılmaya başladığında onu kendisine pes etmeden savaşarak Julie getirmiştir. Dan'ı sadece iyi bi savaşçı olduğu için sevmektedir. Runo'nun ondan hoşlandığını biliyordur.Ve bunu ayrıca çok şirin buluyordur. Bakuganı Subterra Goremm'i çok sevmektedir. 28. Bölümde Kendi Olabiliceğini Anlamıştır ve Gorem evrim geçirerek Hammer Goremm Olmuştur. 47. Bölümde Billy ile Birlikte savaşıyorlardır Billy, Julie'yi korur Maçı alırlar Ve Julie artık Billy'le Çıkıyordur. En güçlü Subterra savaşçısıdır.Ve ilk 6 bakugan savaşçılarından Subterra olanıdır.

Alice Gehabich[değiştir | kaynağı değiştir]

13 yaşında güzel bir kızdır.Rus'tur.Shun'u sevmektedir ama bunu ikisi de belli etmez.Alice, Klaus onu oynaması için zorlayana kadar Bakugan oynamamakta direnmiştir ama Klaus'u yendikten sonra oynamaya karar verir(ondan önce diğerlerine strateji planlayarak yardım etmiştir)Bakugan'ı Alpha Hydranoid'tir.İlk altı savaşçıdan biri olarak bilinir ve elementi Darkus'tur.Masquarde olarak aylarca 1. olarak kalmıştır ki bu onun ne kadar iyi olduğunu göstermektedir(Dan onu yenene dek).Masquarde olmasının nedeni Naga sessizlik çekirdeğini ele geçirmeye çalışınca oluşan negatif enerjidir.Bu enerjiden hem Alice,hem büyük babası etkilenmiştir.Ayrıca Alice en güçlü Darkus savaşçısıdır.

6 Efsanevi Asker[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Apollonir: Altı askerin lideridir. Elementi Pyrus'tur (Dan ve Drago'ya karşı mücadele etmiştir.).
  • Exedra: Altı Askerin en güçlüsüdür. Elementi Darkus'tur (Masquerade ve Hydranoid'e karşı mücadele etmiştir.).
  • Lars Lion: Altı askerin en bilgesidir. Elementi Haos'tur (Runo ve Tigrerra'ya karşı mücadele etmiştir.).
  • Oberus: Altı askerin en şefkatlisidir. Elementi Ventus'tur (Shun ve Skyress ile mücadele etmiştir.).
  • Clayf: Altı askerin fiziksel olarak en güçlüsüdür. Elementi Sub Terra'dır (Julie ve Gorem'e karşı mücadele etmiştir.).
  • Frosch: Altı askerin en taktiksel olanıdır. Elementi Aquos'tur (Marucho, Preyas ve Preyas Angelo/Diablo'ya karşı mücadele etmiştir.).

2. Sezon: Yeni Vestroia[değiştir | kaynağı değiştir]

Dan Kuso[değiştir | kaynağı değiştir]

15 yaşındadır. Drago ve diğerlerinden ayrılalı 3 sene olmuştur bu arada Vestroia Vestal Tarafından istila edilince savaşçılığa Geri Dönmüştür Vestroia nın en güçlü oyuncusudur ve tabi dünyanında Runo ile Çıkıyorlardır ve eskisinden daha yakınlardır. Bir süreliğine Dünyaya geri dönmek zorunda kalmıştır ama tekrar Vestroia'a dönüp bakuganları kurtarmıştır. Drago Vestroia'nın 6 askeri sayesinde çekirdekten ayrılabilmiştir o olmassa Vestroia'nın Dengesi bozulur ama yaptığı maçlar sayesinde güçlenmiş ve çekirdekten ayrılmıştır Pyrus Neo Dragonoid Apollonır'ın özellik enerjisi sayesinde Cross Dragonoid olmuştur. B.T. Sisteminin enerjisini emdiğinde Helix Dragonoid e evrimleşmiştir.

Shun Kazami[değiştir | kaynağı değiştir]

16 yaşında oldukça güçlü bir ninjadır. Vestal Vestroia ile birleştiğinde bir boyut kapısı açılmıştır ve Vestroia'ya gitmiştir. Dan'a 2 ye tek bir maçta 6. bölümde yardım etmiştir ve maçı almıştır. Ace ile başlarda anlaşamamışlardı ama bir maçta iş birliği yapmaları gerekti bunun üzerine sorunlarını çözdüler. bakuganı Ventus Ingram'dır.Oberus'ın özellik enerjisi Sayesinde Master Ingram Oldu.

Marucho Marukura[değiştir | kaynağı değiştir]

14 Yaşındadır. Dan ve Drago ile Vestroia'ya gelmiştir. 4. Bölümde Aquos Elfin ile tanışmıştır ve birlikte savaşmışlardır Preyas'ı kurtarmak için savaşıyordur. ve başarılı olmuştur. İlk maçını 4. Bölümde Mylene'e karşı yapmıştır kazanmak üzeredir ama Mylene tuzak bakuganı çıkarmıştır onunla Shun ilgilenmiştir. Bakuganı Elfin'dir. Frosch'un özellik enerjisini kazandığında Aquos Mix Elfin Olmuştur.

Mira Clay[değiştir | kaynağı değiştir]

16 Yaşında bir Vestal'dır. Dan'ı ilk gördüğünde onu zayıf ve yeteneksiz biri sanmıştır maçın sonunda hiç bu kadar güçlü bir oyuncu görmemiştim der ve kim olduğunu anlar Bakuganlar hakkındaki gerçeği öğrendiğinde direnişi kurmuş ve mücadele etmeye başlamıştır. Dan'den biraz hoşlanlanmaktadır ama onun Runo'ya aşık olduğunu biliyordur. Aslnda Ace'aşıktır. Keity Clay'ın erkek kardeşidir. Bakuganı Subterra Wilda özellik enerjisini aldığında Magma Wilda olmuştur.

Ace Grit[değiştir | kaynağı değiştir]

16 yaşında bir Vestal'dır. Mira'ya aşıktır. Mira onu takıma uygun olup olmadığını öğrenmek için maça davet etmiştir. Maçı Mira kazanmıştır ve ona Darkus Percival'ı vermiştir onun konuştuğunu görünce bakuganlar hakkındaki gerçeği öğrenmiş ve bakuganları kurtarma sözü vermiştir ve sözünü tutmuştur. Bakuganı Darkus Percival özellik enerjisini aldığında Darkus Midnight Percival Olmuştur.

Baron Leltoy[değiştir | kaynağı değiştir]

15 yaşında bir Vestal'dır. Dan, Marucho ve Shun'a usta diye hitabeder. Tigrerra' yı o kaybetmiştir. Başlarda biraz zayıf bi oyuncuydu ama Mira üçüncü bölümde Shadow Prove ile maç yapmış ve kendine güvenini geri kazanmıştır. Bakuganı Haos Nemus'tur özellik enerjisini aldığında Saint Nemus'a evrimleşmmiştir.