Bahçelievler Deneme Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bahçelievler Deneme Lisesi
Slogan "Şanıyla Dünyayı Tutan Lise"
Kuruluş 1955
Ülke Türkiye
Şehir Bahçelievler, Çankaya, Ankara
Türü Orta öğretim kurumu
Müdür Erol Kalınsaz
Eğitim dili Türkçe
Yabancı dil(ler) Almanca, İngilizce
Öğrenci sayısı 950
Resmî sitesi Resmi ağ sayfası

Bahçelievler Deneme Lisesi, 1955 yılında Ankara'nın Bahçelievler semtinde öğretime açılan, ortaokul ve liseden oluşan 6 yıllık eğitim veren bir okuldur.

1953-1954 yıllarında öğretmen ve öğreticiler yurtdışına gönderilerek yabancı ülkelerde orta dereceli okullarda gözlem ve incelemede bulunmuş, günümüzün milli eğitim stratejilerini belirleyen bu adımlar öncelikle bu okulda denenmiş ve eğitim hayatına getirilecek yenilikler bundan sonra ülke sathında uygulamaya konulmuştur.[kaynak belirtilmeli]

1960-1961 yılında okul ilk mezunlarını vermiştir. 1974-1975 öğretim yılı başında orta kısım müfredatı diğer ortaokullarla birleştirilmiş, 1921 sayılı Tebliğler dergisinde yayınlanan sınıf geçme, sınav yönetmeliğindeki esaslara bağlanmıştır. Ancak okulun imkânları gözönünde bulundurularak yabancı dil seçimli dersler konusunda farklılıklar sürdürülmüştür.

1974-1975 öğretim yılı başında modern fen programları uygulamasına ilaveten, 9. Milli Eğitim Şura kararlarında öngörülen ders geçme ve kredi düzeni uygulamasına da başlanmıştır. 1979-1980 öğretim yılından itibaren ders geçme ve kredi düzeni kademeli olarak kaldırılmıştır.

Yıldız Teknik Üniversitesi senatosunun 29 Haziran 2006 tarihinde aldığı kararla onursal doktora unvanı verilen ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk kadın öğretmenlerinden biri olan eğitimci Refet Angın okulun ilk müdürlerindendir.

Okulun mezunları arasında Şenol Güneş, Selçuk Yula, Doğu Perinçek, Uğur Mumcu, Fatih Kısaparmak, Kenan İmirzalıoğlu ve Ruhat Mengi gibi isimler de bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Okul 2 senedir akıllı tahta eğitimi vermektedir.