Başak Şenova

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Başak Şenova, 2007

Başak Şenova, küratör, yazar ve tasarımcıdır. İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor.

Bilkent Üniversitesi, Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi'nden Doktora derecesi ve Grafik Tasarım Master derecesi sahibidir. Teknoloji ve sanat bağlamında uluslararası projeler üretir.

2002 yılında, De Appel (Stichting De Appel)[1] (Amsterdam) küratörlük eğitim programını tamamlamıştır. 1995'ten beri sanat, teknoloji ve kitle iletişimi üzerine yayınlar yapıp dersler vermektedir. 1996 yılından beri Türkiye ve Avrupa'da çeşitli projeleri başlatarak, birçok serginin küratörlüğünü yapmıştır. NOMAD'ın kurucu üyesidir. Dijital teknoloji, kültür ve sanat üzerine çalışan uluslararası oluşumlar arasında kurulu bir ağ olan Upgrade!International[2] projesi kapsamında, İstanbul'da düzenli aralıklarla gerçekleşen Upgrade!Istanbul[3] toplantılarını yönetir.

2003 yılından bu yana küratörlüğünü yaptığı projeler arasında, Türkiye'deki ilk işitsel sanat (sound art) festivalini gerçekleştiren ctrl alt del projeleri dizisi, NOMAD-TV.network 01[4], loosing.ctrl[5], 23. Günümüz Sanatçıları, İstanbul ve Diyarbakır Sergileri vardır. Ayrıca, Serial Cases_1 Acquaintance[6] projesinin küratörlerinden biri olarak Türkiye, Avusturya ve Makedonya'da video gösterim programları düzenlemiştir.

Başak Şenova, 7 Haziran-22 Kasım 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan Venedik Bienali[7] 53. Uluslararası Sanat Sergisi'nde Türkiye'yi temsil etmek üzere İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından seçilmiştir. Serginin küratörlüğünü yapacak olan Şenova'nın geliştirdiği "Lapses" başlıklı projenin koordinasyonunu İstanbul Kültür Sanat Vakfı üstleniyor. Sergi, T.C. Dışişleri Bakanlığı himayesinde gerçekleştirilecek.[8]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]