Bağyurdu, Kemalpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bağyurdu
—  Köy  —
İzmir
İzmir
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
İl İzmir
İlçe Kemalpaşa
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 5.716
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 232
İl plaka kodu 35
İnternet sitesi: YerelNET

İzmir iline bağlı Kemalpaşa ilçesinin bir beldesiydi. Eski ismi Parsa'dır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Konum : İzmir ili Kemalpaşa ilçesini, turgutlu ilçesine bağlayan eski yolun üzerinde konuşlu olmakla beraber, kemalpaşa ilçe merkezinin 20 km doğusunda, İzmir ilini İç Anadoluya bağlayan İzmir- Ankara Karayolunun (D300) 7 km. güneyinde yer almaktadır.etrafındaki diğer komşu köy ve mahalleler ile uzaklıkları şöyledir. Batı yönü istikametinde  :

İskan Yeri Adı Uzaklık
Yiğitler(sofular) köyü 2,7 km
Ören Mah. 4,6 km
Armutlu mah. 9,8 km
Aşağı Kızılca 12,4 km
Yukarı Kızılca 14,8 km
Örnekköy mah. 15,8 km.

Doğu Yönü İstikametinde :

İskan Yeri Adı Uzaklık
Sarılar köyü 3 km.
Sinancılar köyü 3 km.
Yeşilyurt köyü 5 km
Zeamet köyü 6,5 km.
Gökçeyurt köyü 5,7 km.
Hamzababa Köyü 9,6 km.
Sarıçalı köyü 7 km.
Halilbeyli mah. 5,3 km.
Turgutlu İlçesi 14 km.

Güney Batı İstikametinde  :

İskan Yeri Adı Uzaklık
Yenikurudere köyü 10,5 km
Kamberler köyü 11,4 km.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yeri adı " parsa " bizans tarihçileri tarafından 9. ve 10 yy. bizans tarihi anlatılırken zikr edilmektedir. iskan yeri ismini bölgede çiftçilik ile uğraşan bizanslı asil bir sülalenin soyisminden almaktadır.Saruhan beyliği dönemi ile ilgili kaynaklarda iskan yeri ile bilgiye rastlanılmamıştır.elimizde bulunan yöre ile ilgili en eski yazılı kaynaklar osmanlıya ait olup 15. yy sonlarına aittir.

15. ve 16.yy saruhan sancağı nif kazası piyade tahrir defterlerinde yerleşim merkezi adının "karye-i parsa" olarak görüldüğü, parsa ve küçük parsa iskan yerleri başlıkları adı altında 25-30 adet piyade ve müsellem çiftliğini barındırdığı ve çiftliklerde iskan edilen yerleşik insan sayısının da 400- 700 arasında değiştiği (konar -göçer teşekküler "yürük ve türkmenler" hariçtir. aynı dönemde manisa nüfüsu:6000, izmir nüfusu :1200 dür) ve bir askeri çiftlik/garnizon özelliği taşıdığı anlaşılmaktadır. 1582 yılında fesh edilen çiflikler ve personeli çifthane vergi sistemi içine alınmıştır.

Mahalde kuruluşu bilinen en eski yapı durumunda olan camii kebir inşa tabelasında camiinin M.1491 yılında II. bayezid döneminde yapıldığı anlaşılmaktadır,camii 1970 yılında yıkılıp yeniden yapılmış olup bu tarihten evvel gördüğü tamiratlar ile ilgili elde belge ve bilgi yoktur.

1857 tarihli belge ile osmanlı hükümeti tarafından , köy içinde pazar kurulma izni verilmiştir, pazar kurulması ile bölge ticari olarak ön plana çıkmış ve eşkiyaların ilgi alanı içine girmiştir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfüsu 9000-10000 arasında bir beldedir.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ahalinin büyük bölümü meyve çiftçiliği ile hayatını kazanmaktadır.hayvancılık nisbeten daha az durumdadır. Türkiyenin ilk "kiraz" meyvesi bu mahalden piyasaya verilmektedir.Bölgede bir yaş sebze meyve kooperatifi kurulu olmasına karşın , pazarlamada sorunlar yaşanmaktadır. 2009 yerel seçimleri sonrasında kemalpaşa ilçesinin bir mahallesi olan bağyurdu, belediyenin lağv edilmesi ile hareketli sosyal yaşantı özelliğini kaybetmiş durumdadır.Mayıs , haziran, temmuz ayında meyve hasadının başlaması ile , ticari hareketlilik başlamakta , işçi, tüccar, aracı niteliğinde pek çok insan bölgeye gelmektedir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi eser olarak, camii kebir( 1491), çarşı camii(1887), eski hamam( 16.Yy), yıkık hamam(16.Yy), parsa- sinancılar köprüsü(16.Yy) sayılabilir.

Bölgenin doğusundaki turgutlu kasabası, batısındaki kemalpaşa ilçesi ve izmir ili ile direkt karayolu bağlantısı mevcut olup, Büyükşehir belediyesindan ulaşım, su gibi hizmetleri alabilmektedir.

Sınırları içerisinde 15 adet kahvehane, 8 adet alkollü içki satışı yapılan işletme bulunan mahallede, camii derneği dışında sivil toplum kuruluşu yoktur.iki adet ilköğretim okulu, bir adet lise eğitim kurumlarını oluşturur. dört adet camii bulunan yerleşim merkezi içerisinde iki adet yatır bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Henüz yoktur.