Bağlum, Keçiören (semt)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Bağlum sayfasından yönlendirildi)
Atla: kullan, ara
Bağlum
—  Semt  —
Yönetim
 - Muhtar Fuat TOPÇU (Karakaya)
 - Muhtar Havva AYDEMİR (Karşıyaka)
 - Muhtar Mehmet DEMİRDAĞ (Hisar)
 - Muhtar Veysel GEBEŞ (Kafkaslar)
Nüfus
 - Toplam 40,000 (2.009)
Alan kodu 0 (312) 329 -- --

Bağlum, Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı 40.000 nüfuslu semttir. Merkeze 13 km uzakta, Kuzeyde Sirkeli, Çalıseki, Sarıbeyler ve Kösrelik Mahalleleri, Güneyde Ufuktepe, Uyanış, Bademlik ve Ovacık mahalleleri ile Keçiören İlçesi; Doğuda Pursaklar, Saray ve Mahmudiye, Batıda ise Memlik, Yakacık ve İvedik ile çevrili güzide bir yerdir. Bağlum; Karakaya, Kafkaslar, Karşıyaka ve Hisar mahalleleri olmak üzere 4 mahalleden oluşmaktadır.

Bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biri olan semt 1530 yılında Anadolu Vilayetinin Ankara kazasına bağlı bir köy olup, 37 haneli köyün 19 hanesi Tımar’a ayrılmıştır.

Evliyalar diyarı olan Bağlum'un semt mezarlığında Horasan’dan gelme Yakup Evliya, yine Merkez Camii avlusunda Horasan’dan gelme Yusuf ve Sadık Evliyaların türbeleri bulunmaktadır. Ayrıca Necip Fazıl Kısakürek’in üstadı İslam alimi Seyyid Abdülhakîm Arvâsî, Asım Köksal'ın mezarları ve şair Abdürrahim Karakoç'un kabri de belde mezarlığındadır.

2014 yılında 2 ilkokul, 2 ortaokul ve 1 lise ile eğitim ve öğretime devam edilmektedir.

Semt de 1963 yılında Bağlumspor kurulmuş olup daha sonra Bağlum Belediye Spor Kulübü olarak, 2009 Temmuz ayında yapılan kongre ile Bağlumsporun önüne KEÇİÖREN ismi alınarak adını Keçiören Bağlumspor olarak değiştirmiştir.

Bağlum hızla nufusu artmakta ve günümüzde 40 bini geçmiş bulunmaktadır. Bağlum Kafkaslar Mahallesi kentsel bir dönüşüm içinde olup büyük ilgi görmekte ve müteahhitlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri olmaktadır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1.   - Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, (438 nolu) Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri (937-1530), sayfa: 354.
  2.   - World aero data: Baglum VOR