Bağlarbaşı, Pazar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara


BAĞLARBAŞI
—  Köy  —
Tokat in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Tokat
İlçe Pazar
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 1.205
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 356
İl plaka kodu 60
Posta kodu 60807
İnternet sitesi: [2]

Bağlarbaşı, Tokat ilinin Pazar ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adı FANNI veya FARNI iken 1965 den sonra ismi değiştirilmiştir.İsim değişikliği; konumuna, yetiştirdiği ürünlere göre değerlendirilerek o tarihlerde köy üzüm ve pekmez üretiminde bölgede öncü köy olarak bilinmektedir. Bu vesile ile köyün adı da BAĞLARBAŞI olarak değiştirilmiştir. Lakin kullanımda halen köyün adı FANNI olarak bilinir. Köyün tarihi çok eskidir, ancak bu yönde bilimsel bir araştırma yoktur. Bölge ve Köydeki tarihi kalıntılara göre Köyün yerlilerinin kökeni Selçuklu Akıncı Türklerine dayanmakta ancak az da olsa Kafkas ve Balkanlardan göç eden Türklerden de yerleşenler olduğu bilinmektedir. Vaktiyle Selçuklular döneminde köy PAZAR-ZİLE yolu üstünde ve yol ayrımının olduğu yerde olduğu bilinmektedır, orada bulunan tarihi Selçuklu tarzındaki mezarlık ve kalıntılar bunu göstermektedir. ÇAYLAK mahallesindeki mezarlıktaki mezar kalıntılarıda Selçuklululara ait olduğu da bu köyün tarihinin çok eski olduğunu göstermektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tokat iline 35, Zile'ye 25, Turhal'a 25, Pazar ilçesine 10 Km. uzaklıktadır. bağlarbaşı fannı köyü adeta bir cennettir

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi,karadeniz bölgesinde olmasına rağmen iklimi iç anadolu iklimine benzerdir.karasal iklim mevcuttur.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca; yüksek gerilim hat çalışmaları ve cep telefonu verici direk işleri köylünün en büyük gelir kaynakları arasındadır.Bölgede kendi kendine yeten, ekonomisi en iyi durumda olan köydür.Civar köylerle kıyaslandığında en fazla emekli vatandaş bu köydedir bu yüzden geçim standardı biraz daha yüksektir .İlerde köy halkının ürünlerinin değerlendirilmesi için tarım ürünleri ağırlıklı fabrika açılması fikri yaygın düşünce haline gelmeye başlamıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde İLKÖĞRETİM okulu vardır.Okul çok başarılı öğrenciler mezun vermektedir.Köyün içme suyu şebekesi vardır. Köyün alt yapısı son 3 yılda tamamiyle yenilenmiştir.kanalizasyon hatları ve şebeke suyu hatları rehabilite edilmiş yenilenmiş her eve şebeke suyu bağlanıp sayaçla takip edilebilir hale getirilmiştir yollar düzenlenmiş ve genişletilmiştir. İlköğretim okulu farklı bir yere yapıldığından eski okul düzenlenerek köy konağı yapılmış burada muhtarlık makamı kıraathane berber ve internet cafe açılmış ve halkın hizmetine sunulmuştur.