Büyüksır, Kahramanmaraş

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Büyüksır
—  Köy  —
Kahramanmaraş
Kahramanmaraş
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
İl Kahramanmaraş
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.261
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 344
İl plaka kodu 46
Posta kodu 46000
İnternet sitesi: [2]

Büyüksır, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bilgi olmasa da birden çok rivayet bulunmaktadır.Bu rivayetin birine göre;Dulkadiroğulları Beyliğinin Sultanı Alauddevliye askerleri ile savaşa giderken Sırdağlarına geliyor, yorğun ve bitab düşen askerlerini burada dinlendirmeye karar veriyor ve komutana askerlerin istirahat etmesi için emrediyor.Askerler akşam yemeklerini yiyip karınlarını doyurduktan sonra yorğunluk ve soğuğun vermiş olduğu rehavetle birbirlerine sırtlarını dayayıp yatıyorlar.Sabahın erken saatlerinde bölüğün aşçısı kalkıp kızğın bir çorba hazırlıyor ve askerlere kalkın demek için yanlarına doğru yürüyor.Sabahın hafif kızıllığında askerliri tam göremediğini zannediyor ve iyice sokuluyor yanlarına ama askerleri yine göremiyor,askerlerin yerlerinde birbirine yaslanmış siyah taşlar duruyor.Aşçı korku ve panik içinde Kumandanın yanına varıyor ve "Komutanım askerler yerinde yok" diyor.Komutan yarı şaşkın yarı suçlu bir hareketle aniden yerinden sıçrıyor ve koşuyor askerlerin yanına Ahmed'e bakıyor yok Ali'ye,Mehmet'e,Osman'a .......hiç kimse yok,taş olmuş bütün askerler.Komutan o taşlara sarılıyor veryad-ı figan ediyor, günün kuş cıvıltıları ile başlayan sabahını feryat ile bozan komutana bağırarak Aleuddevle kalkıyor ve soruyor;"nedir bu gürültü komutan?" çaresis komutan hangisine yanacağını şaşırıyor taş olan askerlerine mi yoksa kendine bırakılan emanetlerin yok oluşuna mı?Padişahım "ASKER SIR OLDU"diyor.Padişah etrafına bakıyor ve gerçekten bu Allah'ın bir sırıdır diyor.Ve ekliyor bu günden sonra bu dağların adı

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, bir Türk köyüdür. Bölgeye özgü bütün kültürel özellikleri taşımaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kahramanmaraş merkezine 51 km. uzaklıktadır. Dört ayrı mahalleden oluşmuştur: Kavak, Siteler (Kaş-Bahçealanı), Güney ve Dağobası. Köy aşağıdan yukarıya genişleyen ve genişledikce de engebeleşen bir yapıya sahiptir.Dağları iğne yapraklı ağaçların çoğunlukta olduğu geniş ormanlarla kaplıdır. Köyün giriş ve çıkışında (doğu-batı yönünde) birer dere bulunmaktadır.Doğusunda Bahçe Deresi,Batısında daha büyük ve azğın Daz Deresi. Bu azğın dere, kimi yerlerde aşılmaz olan kanyonlar oluşturmuştur.Ayrıca Köyümüzden Ceyhan Nehri geçmekte olup, üzerine Sır Barajı kurulmuştur.Köyün diğer bir coğrafi özelliği ise ilin en yüksek ikinci dağı olan Uludaz Dağı'nı sınırlarında barındırmış olmasıdır. Şehir Merkezi ile birçok köy arasında bağlantı noktası alan köyümüz Sır Barajı ve Berka Barajı'nın kurulması ile bu özelliğini büyük oranda kaybetmiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Sır Barajı'nın kurulması köyün iklimini büyük oranda değiştirmiştir, 500 mt ra^kımdan 2300 mt ra^kıma kadar yerleşim yeri içerisinde birçok meyve çeşidi yetişir, elma, ayva, fındık, nar, hurma, armut, zeytin v.s birçok meyve ağacı yetişiyor. Bitki örtüsü alt kesimlerde maki üst kesimlerde iğne yapraklı ormanlardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1261
1997 1114

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım, hayvancılık,arıcılık ve balıkçılığa dayalıdır.Köy Nüfusunun büyük çoğunluğu geçimini köy dışında çalışarak temin etmektedir.Fazla olmasa da köyden birkaç kişi Sır Barajı'nda çalışarak kendi köyünde iş imkânı bulabilmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde taşımalı eğitim veren bir ilköğretim okulu ve beşinci sınıfa kadar eğitim veren bir ilkokul,dört camii mevcuddur.Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ancak kanalizasyon şebekesi bulunmamaktadır.Elektirik, sabit Telefon ve Ceptelefonu şebekeleri köyümüzde bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup, haftanın hergünü gece saat 24.00'e kadar şehirmerkezine ulaşım imkânı bulunmaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]