Bölükyayla, Kahta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 37°53′K 38°29′D / 37.883°K 38.483°D / 37.883; 38.483

Bölükyayla ( mazel )
—  Belde  —
Adıyaman
Adıyaman
Ülke Türkiye
Coğrafi bölge Güneydoğu Anadolu
İl Adıyaman
İlçe Kahta
Yönetim
 - Belediye başkanı NEVZAT FIRAT ( AK PARTİ )
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 4.124
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 416
İl plaka kodu 02
Posta kodu 02500
İnternet sitesi: [2]

Bölükyayla; Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Adıyaman iline bağlı Kahta ilçesinin bir kasabasıdır. Bölükyayla “Kelemi Ali Hösse” tepesinin eteğinde kurulmuştur. Kuzeyinde SİNCİK ilçesi, güneydoğusunda KAHTA ilçesi, güneyinde SAMSAT ilçesi, batısında ÇELİKHAN ilçesi, Güneybatısında ise ADIYAMAN ili yer almaktadır.

Belediye başkanı: Nevzat Fırat'tır.

Ayrıca Bölükyayla da, Sağlık Ocağı, İlköğretim, Lise, Camii bulunmaktadır ve buna ek olarak Cumhuriyet mahallesinde yeni inşa edilen 2 nci Camii bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Zira-i Donatım Kurumu,çocuk parkı,Halk Kütüphanesi ve Belediye kurumları bulunmaktadır.

ÇEVRE KÖYLER[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölükyayla kasabasının yerleşimini çevreleyen köyler; Doğusunda Boğazkaya ve Çaltılı köyleri, Kuzeyinde Çamdere köyü yer alır. Kuzey batı yönünde Adıyaman Merkeze bağlı Pınaryayla köyü yer alır, Batısında yine Adıyaman Merkeze bağlı Kömür kasabası yer alır.

Bölükyayla kasabası merkezine bağlı 4’er km.lik mesafelerde bulunan Kanlıca ve Yıldırımlar mezraları bulunmaktadır.

TARİHİ ESERLER[değiştir | kaynağı değiştir]

Güneydoğu Torosları oluşturan Akdağların güneyinde bulunan Bölükyayla’nın merkezi alanında eski tarihi eserler niteliğinde herhangi bir yapı mevcut değildir. Ancak, doğusunda yer alan Dünyanın 8 nci Harikası ünlü Nemrut Dağı ilçe sınırları içerisinde olup, 68 km. mesafededir ve önemli bir tarihi yeri vardır. Ayrıca, Bölükyayla’nın yerleşmesinin yakın çevresinde Eski Kahta Kalesi, Arsemia, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tepesi çok önemli tarihi eserlerdir, bu açıdan Bölükyayla yerleşme yeri bakımından çok zengindir.

YERLEŞİM[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi gelişimi olarak bugünkü Bölükyayla 1913'lü yıllara değinirsek şu anki yerleşim alanının 1 km batısında yer almış ve 1913 yılından sonra bugünkü kentsel yerleşim alanının kuzey kesimleri dağ eteğinde bulunan Atatürk mahallesi yerleşimin ilk nüvesi olmuştur. 1980 yılları sonrası ise Atatürk Bulvarı çevresi ile bugünkü Sağlık Ocağı ve Ziraa-i Donatım Kurumunun yer aldığı alanında hızla geliştiği yön olan Cumhuriyet mahallesinde oluşmuştur. 26 Mart 1989 tarihinde Belediyelik kurulması ile Fatih, Cumhuriyet ve Atatürk mahalleleri olmak üzere 3 ayrı mahalleden ibarettir. 500 den fazla haneye ve 5000 e yaklaşan bir nüfusa sahiptir.

DOSTLUK İLİŞKİLERİ[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölükyayla halkı, öncelikle yerli ve yabancılara karşı çok mütevazı ve oldukça sıcak ilişkileri ile yörede tanınmış ve değerlerini kaybetmez bir yapıya sahiptirler. Halk, misafir perverliği ile tanınır ve takdir edilir.

Beldenin yıllara göre nüfusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldenin yıllara göre nüfusu
2007
2000 4,124
1997 3,346
1990 1,941

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]