Aziz Petrus Meydanı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 41°54′8″K 12°27′23″D / 41.90222°K 12.45639°D / 41.90222; 12.45639

Aziz Petrus Meydanı

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan devleti ve şehrinde yer alan, aynı zamanda devletin en ünlü meydanıdır. Meydan, Aziz Petrus Bazilikası'nın önünde yer alır.

Meydanın bügün ki sütünlü mekanlara ve düzene sahip olmasında ünlü heykeltraş Gian Lorenzo Bernini on yıllar süren çaba harcamıştır. Yapılışına başlandığı dönem içerisinde Papalık tarafınca yapılar ve görsel heykeller üzerine yasaklar ön görüldüğünden yapılar klise otorotilerince ön görülen şekilde yapılmıştır. Meydanın ortasında elips alan çevresinde süslü su şelalesi yer almaktadır. Orta kısımda ise 25,5 metre yüksekliğinde bir Mısır obeliski bulunmaktadır. Onelisk Mısır dönemi içerisinde bilinmeyen bir firavun tarafından diktirilmiştir. Dikili taşın üzerinde bir Çapraz Haç yer almaktadır. Papa her yılbaşında meydanda toplanan Katolik ve diğer mezhepten dinleyicilerine seslenerek mesajlarını okumaktadır.

Aziz Petrus Meydanı heryıl binlerce Katolik'in ibadet için geldikleri Aziz Petrus Bazilikası'nın önünde geniş bir alan üzerinde yer alır. Alan dünyanın en büyük meydanlarından biridir.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Commons-logo.svg
Wikimedia Commons'ta
Aziz Petrus Meydanı ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunmaktadır.